Kristen Ciccarelli - Iskari: Poslední Namsara

30. listopadu 2018 v 21:36 | C.ind.ere.lla |  Fantasy & Sci-fi
Poslední recenze tohohle měsíce je tady. Listopad pro mě nakonec nebyl čtenářsky úplně nejlepší, sice jsem četla fajn knihy, ale nebylo jich zrovna moc. Což jednak souvisí s jejich délkou, jednat s mým absolutním nedostatkem času. Sama jsem zvědavá, jestli se to v prosinci zlepší. Tím spíš, že nás čeká pár dní vánočního volna. A já rozhodně plánuju strávit je u knížek a pohádek. :)

Nakladatelství: Alpress
Rok vydání: 2018
Počet stran: 280
Série: Iskari
Díl: první

Oficální anotace: Iskari - dítě krve a měsíčního svitu. Ničivá síla, co rozsévá smrt. Spíše zbraň než lidská bytost.
Ve Firgaardu neexistuje člověk, který vzbuzuje větší strach než Asha, královská dcera a proklínaná i obávaná lovkyně draků, poznamenaná dračím ohněm. Ale i ona má strach, protože se blíží den, kdy si musí vzít krutého Jareqa. Svatbě unikne jedině tak, že otci přinese hlavu nejmocnějšího draka. Asha se do boje vrhá ještě zarputileji, ale zjišťuje, že draci možná nejsou jejími nepřáteli. S pomocí tajného spojence se blíží k pravdě o své minulosti, kterou se před ní všichni snažili skrýt.

Moje hodnocení: 65 %
Být Iskari znamená zabíjet a ničit, nebrat ohledy na ostatní a jít si za svým cílem. Asha, princezna Firgaardu si toto přízvisko zasloužila jako obávaná lovkyně draků. Na svou největší trofej však stále ještě čeká. Nejmocnější drak prozatím uniká z jejích pastí a dobře se skrývá. Ovšem právě jeho hlava je pro Ashu vstupenkou na svobodu. A ona se o ni za žádnou cenu nenechá připravit.


Asha je neposlušná dcera, která v dětství přinesla své zemi téměř úplnou zkázu. Aby své činy napravila, stala se lovkyní draků a vydává se na dobrodružné výpravy do Průsmyku, kde číhá na tyto obří ještěry a zbavuje je života. Už brzy však má být jejímu lovu učiněna přítrž. Blíží se datum její svatby za muže, jehož nenávidí a jímž pohrdá. Pokud se jí však povede ulovit mocného černého draka, možná by se mohla sňatku vyhnout. Ashu čeká ještě jedna, snad nejnebezpečnější lovecká výprava.

Autorka čtenáře vhodí do svého fantazijního světa, aniž by jim dala jakékoliv vodítko, jak se v něm orientovat. Používá neznámá slova a názvy, které nevysvětluje, na jiných místech však pro změnu vysvětluje a popisuje zbytečně moc. Výsledkem je velmi rozvleklý úvod, v němž čtenáře nic neponouká číst dál. Má pocit, že se v příběhu neorientuje, netuší, oč v něm jde, a nevidí v počínání jednotlivých postav smysl.
Právě postavy jsou asi nejzásadnějším problémem celého románu, respektive jejich absolutní plochost. Hrdinové jednoduše nejsou zajímaví, nemluvě o tom, že pohnutky k jejich chování buď nejsou vysvětleny vůbec, nebo zůstávají nejasné. Sice mají jakousi povrchní charakteristiku, čtenář však nemá šanci poznat, jací jsou ve skutečnosti. Jejich vnitřní svět je nesmírně chudý, postrádají vášeň a navíc se obvykle vyvíjí spíše tak, jak se to autorce hodí, než aby to korespondovalo s jejich skutečným charakterem. Ve výsledku se tak postavy potácí od ničeho k ničemu, zběsile pobíhají sem tam a rádoby zachraňují svět i sebe.
Asha má být obávanou bojovnicí s draky, je však záhadou, čím si tuhle poctu zasloužila. Sice kosí draky jako na běžícím páse, ovšem to je zřejmě všechno, čím může nahánět strach. Ve skutečnosti je to ustrašená dívenka, která nenávidí sama sebe a není schopná se postavit za vlastní ideály. Nutno podotknout, že je vlastně úplně postrádá a nechává sebou manipulovat, jak se to zrovna ostatním hodí. Od silného drakobijce by asi člověk očekával něco trochu jiného. Ostatní postavy ani nemá smysl zmiňovat, protože svým chováním nijak nepřekvapí a pokud ano, pak leda jeho nelogičností.
Celý svět, který autorka vybudovala, stojí na velmi chatrných základech. Ocitáme se v království s velmi spletitou historií, která je zmiňována pouze okrajově prostřednictvím několika bájí. Ty samy o sobě jsou poměrně zajímavé, ale přílišnou výpovědní hodnotu pro příběh nemají. Mohou sice osvětlit některé momenty děje, zásadních okamžiků se však nijak netýkají.

Celkově působí příběh Iskari nedodělaným a zmatečným dojmem. Některé nápady mají potenciál, ten ovšem zůstal nevyužit. Druhá polovina knihy je svižnější a nabízí několik nepříliš překvapivých dějových zvratů a několik vyloženě vyplýtvaných příležitostí na zajímavější vývoj celého příběhu. Celkově zůstává děj plytký a vývoj jednotlivých charakterů takřka nulový. Kniha se přečíst dá, nezanechá však ve čtenářích žádný hlubší dojem.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Aires Aires | Web | 1. prosince 2018 v 22:19 | Reagovat

Na tuhle knížku se právě chystám. Mám ráda draky v knihách, takže jsem si ji rozhodně musela přečíst :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama