Ruth Ware - Hra na lháře

16. září 2018 v 12:45 | C.ind.ere.lla |  Thriller & Detektivka
Poslední dobou jsem přesedlala na styl čtení více knih najednou, ale nemám pocit, že bych díky tomu stíhala nějak výrazně víc číst. Možná s tím má co dělat i fakt, že si vybírám samé tlusté knihy. Pozitivní je, že už mi chybí jen pár knih z knihovny, které musím přelouskat, a pak už se můžu vrhnout na resty, které mě čekají doma. A že jich není málo.
Nakladatelství: Leda
Rok vydání: 2018
Počet stran: 408

Oficiální anotace: HRA NA LHÁŘE MÁ JEDNODUCHÁ PRAVIDLA:
1. VYSLOV LEŽ!
2. NA SVÉM VÝMYSLU TRVEJ!
3. NENECH SE NAČAPAT!
V chladném červnovém ránu se na anglickém pobřeží prochází kdosi z místních lidí se psem. Zvíře vyhrabe věc, kterou jeho paní zpočátku považuje za trouchnivou větev, po chvíli ale zjistí, že se jedná o cosi podstatně zlověstnějšího.
Hned nazítří dostanou tři mladé ženy žijící v Londýně - Fatima, Thea a Isa - textovku, kde stojí pouze dvě slova: "Potřebuju tě!"
Isa a její kamarádky kdysi v internátní škole hrávaly takzvanou hru na lháře: vykládaly smyšlené historky spolužačkám, učitelkám a vlastně kdekomu. Jenomže jejich poťouchlá zábava se neobešla bez následků, a tak dívky vyloučili ze školy.
Po téměř dvou desetiletích je volá zpět Kate, poslední ze čtveřice nerozlučných přítelkyň. Nebude to ale sentimentální setkání po letech. Roky bájného lhaní si vyžádaly svou daň a teď je třeba uvést věci na pravou míru - hra na lháře má totiž ještě tahle dvě pravidla:
4. NIKDY SI NELŽEME NAVZÁJEM!
5. POZNEJ, KDY S LHANÍM PŘESTAT!

Moje hodnocení: 72 %
Isa, Fatima, Thea a Kate se seznámily jako puberťačky ve škole v Saltenu. Do zdejšího internátu se dostaly spíše náhodou, každá z jiného důvodu. Isa má nemocnou matku a protože její otec nezvládá péči o ni i o rodinu, pošle dceru do internátní školy. Fatiminy rodiče jsou lékaři, kteří odjeli do zahraničí na lékařskou misi, dceru však nechali v Anglii. Thea je chronická potížistka, kterou už vyhodili z několika škol, a Salten je její poslední šance. A Kate prostě bydlí poblíž a její otec na škole učí, proto ji sem ke studiu přijali. Když se všechny čtyři poprvé potkají ve vlaku, ještě netuší, jak moc budou jejich životy jednou provázány.Od školních let už uplynula slušná řádka let a vztahy mezi čtyřmi kamarádkami už nejsou tak úzké, jak bývaly. Stýkají se spíše výjimečně a o svých životech toho moc nevědí. Když však jedna z nich napíše, že ostatní potřebuje, ani jedna nezaváhá. Kate pošle každé ze čtyř přítelkyň SMS zprávu stejného znění: "Potřebuju tě!". Netrvá to ani dvacet čtyři hodin a všechny čtyři jsou ve starém saltenském mlýně, aby společně řešily nadcházející krizi. Na povrch hrozí vyplout dávné hrůzné tajemství.
Přítelkyně uvažují, jak se s nastalou situací vypořádat. Mělo by přeci stačit, když budou trvat na své krycí historce, kterou vykládaly už před lety. Povedlo se jim před světem utajit pravdu sedmnáct let, tak teď jen stačí ve hře na lháře vytrvat. Co by se mohlo pokazit? Pokud tedy všechno není jinak, než se na první pohled zdálo...

Příběh vypráví Isa a kombinuje v něm aktuální dění se vzpomínkami na minulost. Autorka pečlivě dávkuje napětí a odkrývání jednotlivých faktů, takže čtenář má spoustu domněnek, které se postupně potvrzují nebo naopak vyvracejí. Spousta je toho řečena pouze v náznacích a celá pravda vyjde najevo až v samotném závěru románu. Nutno však podotknout, že se jedná o pravdu poněkud předvídatelnou. Možná ne se všemi detaily, ovšem v hrubých rysech rozhodně.

Hra ne lháře jistě nepostrádá napětí, je napsána čtivě a nese se ve svižném tempu. Příběh je dobře vybudován, autorka má všechno skvěle promyšlené, takže i detaily, které na první pohled nesedí, do sebe nakonec perfektně zapadnou. Potenciál nápadu se hrou na lháře, podle níž má kniha jméno, však není dostatečně vytěžen. Celý román je o lhaní, samotná hra však v něm má jen velmi úzký prostor. Nejedná se o thriller, při jehož četbě byste samým napětím nedýchali, spíše o průměrný příběh s detektivní zápletkou, který toho mohl nabídnout i víc.

Tímto děkuji nakladatelství Leda za poskytnutí recenzního výtisku.
Knihu si můžete zakoupit zde.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama