Sally Christie - Sestry z Versailles

22. července 2018 v 12:18 | C.ind.ere.lla |  Historický román
Červenec se dostal do své poslední třetiny. Nějak nám to utíká. Já trávím víkend montováním nábytku, protože čím jiným se zabavit, když je venku tak pěkně, že? :D Ale trochu se uklidňuju vědomím, že zítra snad budu mít volno, které vyplním čtením. A večer se chystám na pokračování filmu Mamma Mia. Přeci jenom, když člověk dá dohromady skříň, zaslouží si odměnu. :) A teď už k dnešní recenzi.

Nakladatelství: Knižní klub
Rok vydání: 2018
Počet stran: 480

Oficiální anotace: Velkolepý zámek ve Versailles byl za svou dlouhou existenci svědkem mnoha milostných dobrodružství, jejichž aktéry byly často i korunované hlavy, zejména však Ludvík XV., který za svůj život proslul mimořádnou zálibou v hezkých ženách. Ve výčtu jeho milenek sice většinou figurují slavné osobnosti jako markýza de Pompadour či Jeanne du Barry, avšak ještě před jejich příchodem uchvátila královo srdce pětice sester ze zchudlé aristokratické rodiny de Mailly. Tento strhující román, v jehož vyprávění se střídá všech pět sester, nabízí nejen historická fakta, ale i mnohdy šokující vhled do nevázaného života na francouzském královském dvoře 18. století.

Moje hodnocení: 68 %
Ludvík XV. zatím nedospěl do té míry frivolnosti, jakou se vyznačovala vláda jeho pradědečka. Přesto zde stále existují velkolepé Versailles plné zrcadel, stříbra, porcelánu a především intrik a klevet. Dvůr je semeništěm neřesti, vůči níž nikdo nedokáže zůstat imunní, ať se snaží sebevíc. Ovšem podlehnout svádění může být někdy velmi sladké. Zvlášť když vám svou přízeň projevuje sám král.Pětice sester de Mailly-Neslé vyrůstala společně v Paříži. Už brzy však má dojít k zásadnímu zlomu. Nejstarší Louisa se provdá za jakéhosi bratrance a opouští mateřský dům a jen krátce nato její matka umírá. Tím se pro sestry všechno mění. Louisa zaujímá matčino místo u dvora a má sloužit královně, dvě prostřední sestry jsou odeslány do kláštera a dalších dvou se ujme vzdálená příbuzná. Cílem všech je pochopitelně najít si bohatého manžela a zajistit si tím budoucnost. Ovšem bez pořádného věna a s takřka nulovým vlivem nemají moc šancí.
Zcela nečekaně zasáhne ve prospěch sester osud a postupně je dostane na výsluní. Louisa se stává oficiální milenkou krále, z čehož jí plyne řada výhod, jen je využít. A nezůstane jen u ní. Královou postelí postupně projdou čtyři z pěti sester a bude záležet výhradně na jejich šikovnosti, jestli si dovedou Ludvíkovu přízeň udržet a jaké výhody jim z toho poplynou.

Autorka si zvolila pro své vyprávění velmi zajímavý námět, nedokázala mu však dát stejně zábavnou formu. Zásadní slabinou románu je faktická absence pořádného děje. Čtenář sleduje vzestupy a pády jednotlivých sester, ovšem má pocit, že se vzorce jejich chování poněkud opakují. Děj je předvídatelný, protože čtenář fakticky od první stránky tuší, co může čekat, a dokonce ani cesta na výsluní jednotlivých sester není nijak zvlášť zajímavá,
Nešťastně zvolený je rovněž vyprávěcí styl. Autorka se rozhodla psát ich-formou a v přítomném čase, poměrně často však skáče do času minulého a to bez bližšího vysvětlení, proč tomu tak je. Ve vyprávění se střídá všech pět sester, přičemž každá je trochu jiná, ale všechny vypráví stejně rozvláčně. Do příběhu je vkládáno množství úvah a vzpomínek, takže vyprávění připomíná spíše deníkové zápisky o dávné minulosti, než příběh odehrávající se v přítomném okamžiku.

Problematické jsou rovněž postavy. V podstatě všechny sestry se chovají v souladu se svojí dobou, pro níž je nejpodstatnější se vdát a tím pádem i zaopatřit do budoucna, to jim není možné vyčítat. Poněkud únavné je však jejich věčné soupeření, intrikaření a snění o lepším postavení. Všechny sestry v sobě mají značnou dávku naivity, některé jsou ambicióznější než jiné, ale ani jedné čtenář neuvěří lásku ke králi. V konečném součtu působí všechny stejně nesympaticky a mnohé spolu dokonce splývají.
Louisa je nejnaivnější a nejodhodlanější vidět svět skrt skla růžových brýlí. Paulline je mimořádně ambiciózní, v čemž si s ní nezadá jedině Marie Anna. Hortenzie je poněkud zapšklá a pambíčkářská, snad jen Diana působí otevřeně a mile, byť i ona má naivity na rozdávání. Pro čtenáře je velmi obtížné vytvořit si k některé z postav vztah, protože žádná není popsána dostatečně do hloubky a tudíž všechny působí poněkud črtovitě.

Sestry z Versailles slibují zajímavé téma, které má velký potenciál zaujmout. Bohužel zvolený vyprávěcí styl a faktická absence nosného děje příběh snižují. Čtenář se v řadě momentů nudí, protože situace se opakují, celý děj je předvídatelný a nenabízí mnoho překvapení ani zajímavých zvratů. Z románu, který mohl být zábavným, pikantním příběhem, tak zbývá pouze nenaplněná skořápka plná nesympatických postav a nezáživných situací.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama