Jojo Moyesová - Život po tobě

30. června 2018 v 16:36 | C.ind.ere.lla |  Romantika
Zjistila jsem, že se ke knížkám dostávám docela se zpožděním. Pokud se začtu do novinky krátce po jejím vydání, je to skoro zázrak. Obvykle mi romány leží v knihovně tak dva roky, než je konečně otevřu, někdy i víc. A v případě knížek z knihovny na tom nejsem o moc líp. Radši tady nebudu prezentovat, kolik kousků čítá můj to-read list, ale můžu říct, že je vážně dlouhý. A teď už k poslední červnové recenzi. :)

Nakladatelství: Ikar
Rok vydání: 2016
Počet stran: 400

Oficiální anotace: Kdybyste ztratili někoho, koho jste moc milovali, jak moc by to změnilo váš pohled na svět? V pokračování světového bestselleru Jojo Moyesové Než jsem tě poznala najdeme Louisu Clarkovou v přesně takové situaci. Po intenzivním půlročním vztahu s ochrnutým Willem Traynorem, který se rozhodl ukončit svůj život asistovanou sebevraždou, zůstává Louisa sama, zmítána smutkem a výčitkami svědomí. Po vážném úrazu se navíc musí vrátit domů k rodičům. Jako by byla najednou zpátky na začátku cesty - život po Willově smrti totiž znamená učit se leccos znovu, stavět na nových základech. Záchranář Sam Fielding, pro něhož je kontakt se smrtí každodenní náplní práce, by snad mohl být právě tím, kdo Louise pomůže se zase vrátit do života, jenomže pak se z Willovy minulosti nečekaně jako uragán vynoří Lily - jeho šestnáctiletá nezvladatelná dcera. A všechno je rázem jinak…

Moje hodnocení: 78 %
Nechat za sebou traumatickou událost je vždycky velmi těžké. Tím spíš, když nás připraví o milovaného člověka. Od Willovy smrti uplynul už rok a půl a Lou pořád není schopná se s ní vyrovnat. Nejdřív zcestovala půlku Evropy, pak se rozhodla usadit v Londýně a najít si tu práci, ale začít znova od začátku se jí ani trochu nedaří. A když už má pomalu pocit, že hůř být nemůže, život si pro ni připraví další překvapení.


Louisa se vrátila z Evropy bohatší o spoustu zážitků, ale přesto neschopná odpoutat se od Willa. Zkusila žít v Paříži, po pár měsících přesídlila do Londýna, našla si zaměstnání v letištním baru a snaží se pohnout v životě kupředu. Ovšem bezvýsledně. Byt, který si pořídila, působí pořád stejně neutěšeně jako krátce po nastěhování, protože Lou nebyla schopná ani vybalit většinu věcí z krabic, svou práci zoufale nesnáší a její nejlepší kamarádkou se každý večer stává láhev vína. Jeden by řekl, že trpí poměrně silnou depresí. A když se jí podaří zřítit ze střechy, nikdo nepochybuje o tom, že skočila schválně...
Lou svůj pád přežije víceméně bez trvalých následků, jejím dosavadním životem to však docela otřese. Tím víc, že se pár týdnů nato u jejích dveří zjeví puberťačka prohlašující o sobě, že je Willovou dcerou. Lou netuší, jestli jí může věřit ani jak by se měla zachovat. Vezme to však jako impuls k tomu, aby se v životě konečně někam pohla. Lily, Willova ztracená dcera, se brzy stává součástí jejího života, ovšem tím teprve začínají pořádné problémy.

Autorka otevírá v pokračování románu Než jsem tě poznala téma vyrovnávání se se smrtí blízké osoby. Louisa je na pokraji psychických sil, protože ji sžírají výčitky svědomí, že nedokázala Willovi pomoct a zabránit mu v sebevraždě, zároveň jí však zoufale chybí jeho osobnost. Z toho důvodu se upíná k nejrůznějším chimérám a jednou z nich je i Lily, naprosto nezvladatelná puberťačka s vlastní hlavou a svérázným pohledem na svět. Louisa jí touží ze všech sil pomoct. Ať to stojí, co to stojí.
V průběhu knihy se Louisa pomalu proměňuje a otevírá okolnímu světu, přestože je to pro ni stále velmi těžké. Will byl jediný, kdo ji dokázal vytáhnout z ulity a přimět ji opustit svou konfortní zónu. S jeho smrtí jako by se veškerá Louisina odvaha a touha po dobrodružství vytratily. Raději se uchyluje ke stereotypu známých věcí, aby nemusela soupeřit se světem, který je často velmi nepřátelský a mohl by jí ublížit. Působí, jako by ji opustila veškerá radost ze života i dřívější elán, vlastně spíš jen tak přežívá, nežije.
Lily je svým způsobem hurikán, který prudce rozčeří klidné hladiny Louisina stereotypního života. Je jí šestnáct a je typickým problémovým dospívajícím. Kouří, pije alkohol, koketuje s drogami, vymetá divoké večírky a ke všem se chová, jako by mohli za její světobol. Nálady se u ní střídají lusknutím prstu, odmítá si o čemkoliv rozumně pohovořit a jediná pravda je ta její. Za pozlátkem drsné holky však skrývá poraněnou duši, která potřebuje pomoc, ale nedokáže si o ni říct.

Život po tobě se od předchozího románu poměrně výrazně liší stylem vyprávění i charaktery hrdinů. Willův sarkasmus a bolestínství odešly spolu s ním, stejně jako Louisina potřeštěnost. Stěžejním bodem vyprávění je problematický vztah dvou žen, které si prošly nepříjemnými situacemi a teď se snaží dát dohromady. V porovnání s Než jsem tě poznala vychází Život po tobě jako dílo výrazně slabší, jako samostatný příběh zabývající se poměrně závažnými otázkami dnešního světa však rozhodně má co nabídnout. Jedná se o román, který vás rozesměje, rozzlobí, rozněžní i dojme. Prostě vyvážená kombinace mnoha emocí vhodná pro každého.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama