Kelly Oram - Cinder & Ella

19. března 2018 v 22:32 | C.ind.ere.lla |  Young Adult
Před nedávnem vyšla tahle knížka v češtině, ale já si ji dopřála v originále. A musím říct, že je to moc milá oddechovka, která sice pracuje s osvědčeným klišé, ale je to prostě povedená moderní verze Popelky.
Nakladatelství: Bluefields
Rok vydání: 2014
Počet stran: 322
Série: Cinder & Ella
Díl: první

Oficiální anotace: Co když se z vašeho internetového kamaráda vyklube miláček Hollywoodu?
Uplynul téměř rok ode dne, kdy Ella Rodriguezová přišla při autonehodě o matku a sama vyvázla s vážnými zraněními. Po náročné léčbě se navíc musela přestěhovat k otci, jenž ji opustil, když byla ještě malá. Pokud chce Ella uniknout z otcova domu a ze spárů svojí nové nevlastní rodiny, musí lékaře přesvědčit, že je fyzicky i psychicky schopná se o sebe postarat. Problém je, že na to zatím není připravená. Nad vodou ji drží jediný blízký, který jí zbyl - její anonymní nejlepší kamarád Cinder.
Miláček Hollywoodu Brian Oliver má pověst potížisty. Jeho účinkování v chystaném filmu Druidský princ je pod drobnohledem novinářů, jeho manažeři se ovšem obávají, že se z Briana hvězda první třídy nestane, pokud neprokáže, že má divoká léta za sebou. Aby Briana zbavili nálepky lehkovážného mladíčka, domluví mu předstírané zasnoubení s jeho hereckou kolegyní Kaylee. Z těchto novinek - ani ze své falešné snoubenky - není Brian zrovna nadšený, je však ochoten udělat cokoli, pokud mu to vynese nominaci na Oscara. Vše ale změní jediný e-mail od jeho dávné internetové kamarádky…

Moje hodnocení: 82 %
Ella měla příjemný, byť ne ideální život. Vyrůstala s matkou, ve škole jí to šlo a nikdy neměla nouzi o kamarády ani rande. A pokud jí něco chybělo v realitě, vynahrazovala si to na internetu, kde vedla blog a dokonce si zde našla báječného kamaráda. To všechno se však dílem okamžiku změnilo. Strašlivá dopravní nehoda Ellu připravila o matku i její bývalý život. Na novém místě a s novými životními zkušenostmi musí začít znovu.

Od nehody uplynul skoro rok a Ella se pomalu zotavuje z fyzických i psychických ran, které utržila. Víc než polovinu těla jí pokrývají jizvy, při chůzi kulhá a navíc má pocit, že do svého nového života nezapadá. Vzal si ji k sobě otec, jehož deset let neviděla a pro něhož celou tu dobu neexistovala, jejich soužití tudíž rozhodně není pohádkové. Spolu s otcem totiž Ella získává i macechu a dvě nevlastní sestry. A nemůže si pomoct, aby se necítila nechtěná. Naštěstí jí zbývají aspoň střípky bývalého života - především její internetový kamarád Cinder.
Brian Oliver je miláčkem Hollywoodu. Tím spíš, že právě natočil nový film a vypadá to, že by si za svůj výkon mohl vysloužit Oscara. To by si ale napřed musel trochu vylepšit pověst. A protože prestižní ocenění je lákavým pokušením, rozhodne se Brian přistoupit na fingované zasnoubení se svou hereckou kolegyní Kaylee, které mu poskytne auru dospělosti. Vypadá to, že už je ruka v rukávě, ovšem pak se mu ozve jeho dlouho postrádaná internetová kamarádka Ella. A situace se pořádně zkomplikuje.

Všichni známe pohádku o Popelce, tudíž si její moderní verzi umíme docela dobře představit. Příběh je skutečně velmi banální a od začátku je jasné, jak skončí, přesto je to příjemné čtení, kterému se po většinu času daří neskolouzávat k plytké romantice. Svou zásluhu na tom nepochybně mají i oba titulní hrdinové. Jejich životy se od sebe sice v maximální míře liší, přesto si jsou velmi blízcí a v mnohém snad i podobní. Jejich charaktery jsou navíc poměrně popracované, takže se s nimi čtenář dokáže ztotožnit.
Ella je čerstvě dospělá dívka, která už si za život vytrpěla víc, než by zvládl člověk dvakrát tak starý. Nejen že přišla o matku, ale kvůli vážným zraněním i o celý svůj dosavadní život. Každý den musí bojovat s důsledky autonehody i sama se sebou a okolní svět jí to nijak neulehčuje. Není se proto co divit, že Ella má sebevědomí na nule a jen zuby nehty se drží nad vodou. Po malých krůčcích se však přeci jenom učí cítit se ve svém novém životě komfortně.
Brian může mít všechno, po čem jeho srdce zatouží, protože je to pohledný a navíc slavný a pohádkově bohatý herec. Své postavení si pochopitelně užívá, zároveň však před světem tají svou internetou identitu Cindera. Díky ní si může zcela upřímně popovídat s Ellou a nemusí se bát žádné přetvářky z její strany. Na jednu stranu je to tak trochu parchant, co sebou nechá manipulovat, rozhodně však má srdce na pravém místě a pokud mu na něčem vážně záleží, bude se o to prát do posledního dechu.
Celá kniha je napsána v první osobě a vypravěčkou je povětšinou Ella. V několika kapitolách se však představí také Brian, díky čemuž si čtenář vytváří ucelená obrázek jejich rozdílných světů o povah, které se tak dobře doplňují.

Autorka nepředestírá jen klasickou teenagerovskou romanci, ale tematizuje i problémy, o nichž by se mělo mluvit, například šikanu. Ella je tyranizovaná a vysmívaná jenom proto, že je "jiná". Prošla si peklem, přišla o svůj bezchybný vzhled i zázemí, v němž nacházela jistoty, ale lidé okolo ní se ji nesnaží pochopit, raději jí ještě víc komplikují život. Autorka poukazuje na praxi amerických středních škol, kde stále fungují rozmanité klaky, které mají silný vliv na popularitu jednotlivých studentů. Stále tu jsou ti hezcí a oblíbení i ti divní a oškliví. A patřit k druhé skupině je nezáviděníhodné, dokonce to může být velký problém.

Cinder & Ella je pochopitelně především příběhem o lásce, je to však také příběh o překonávání překážek a síle vzájemných pout. Jednotlivé postavy se snaží najít si k sobě cestu, naučit se existovat spolu či aspoň vedle sebe a dospět k vzájemnému porozumění. Pokud tedy hledáte oddechové čtení se šťastným koncem, které však není úplně banální, neměli byste s četbou váhat.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Betty - hlavavknihach Betty - hlavavknihach | Web | 20. března 2018 v 18:18 | Reagovat

Tahle kniha mě překvapivě dost zaujala, strašně se mi líbí i ta obálka! :-) Taky je rozhodně plus, že nejde o klasickou romanťárnu, mám ráda, když se i v knihách tohohle stylu objevují vážnější témata.
Po knize v budoucnu sáhnu, snad se mi bude také líbit.
Super recenze! :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama