Dan Brown - Počátek

2. března 2018 v 14:25 | C.ind.ere.lla |  Thriller & Detektivka
K novinkám na knižním trhu se obvykle dostávám s notným zpožděním, protože knih, které si chci přečíst, je prostě moc. Tentokrát jsem ale udělala výjimku a do nejnovější knížky Dana Browna se pustila krátce po jejím vydání. A co na ni říkám?

Nakladatelství: Argo
Rok vydání: 2018
Počet stran: 508
Série: Robert Langdon
Díl: pátý

Oficiální anotace: Robert Langdon, harvardský profesor symbologie a náboženské ikonologie, přijede do ultramoderního Guggenheimova muzea v Bilbau, aby se zde zúčastnil významného oznámení - odhalení objevu, který "navždy změní tvář vědy". Pořadatelem společenského večera je čtyřicetiletý miliardář a futurista Edmond Kirsch, jenž se díky svým oslnivým supermoderním vynálezům a odvážným předpovědím stal celosvětově uznávanou osobností. Kirsch, který před dvěma desetiletími patřil k prvním Langdonovým studentům na Harvardu, se chystá zveřejnit přelomový vědecký objev… který zodpoví dvě ze základních otázek lidské existence.
Po zahájení společenské akce Langdona a několik set dalších hostů zcela uchvátí velmi originální prezentace, mnohem kontroverznější, než si Langdon původně představoval. Pečlivě naplánovaný večer se najednou promění v chaos a hrozí, že Kirschův vzácný objev bude navždy ztracen. Langdon je v bezprostředním ohrožení nucen učinit zoufalé rozhodnutí, aby z Bilbaa unikl. Doprovází ho Ambra Vidalová, elegantní ředitelka muzea, která Kirschovi pomáhala provokativní společenskou akci zinscenovat. Společně uprchnou do Barcelony za nebezpečným úkolem nalézt záhadné heslo, jež má odhalit Kirschovo tajemství. Při pátrání v temných zákoutích utajených dějin a radikálního náboženství se Langdon s Vidalovou musejí skrývat před nepřítelem, jehož všudypřítomná moc podle všeho pochází přímo ze španělského královského paláce… a který se nezastaví před ničím, aby Edmonda Kirsche umlčel. Na cestě vytyčené moderním uměním i tajemnými symboly odhalí Langdon s Vidalovou stopy, které je nakonec přivedou až k samotnému Kirschovu šokujícímu objevu… a úchvatné pravdě, která nám tak dlouho unikala.

Moje hodnocení: 78 %
Odkud jsem a kam kráčíme? To jsou otázky, které si lidstvo klade od samotných počátků své existence. Většina z nás sice dnes běžně uznává evoluci, vědcům se však zároveň zatím nepovedlo zjistit, jaký byl prvotní impuls umožňující vznik života na Zemi. A naše budoucnost? Ta zůstává stejně nejasná. Každá velká civilizace po čase dosáhla svého vrcholu a následně zanikla. Čeká právě tohle i naši společnost? Dan Brown si jako námět svého nejnovějšího románu vzal zásadní otázky lidské existence a zpracoval je do jisté míry kontroverzním způsobem, jak jsme na to u jeho knih zvyklí.Robert Langdon, slavný symbolog z Harvardu, se čtenářům představuje už popáté, tentokrát na výletě do Španělska. Langdonův přítel, slavný futurolog Edmond Kirch, totiž pořádá v Guggenheimově muzeu v Bilbau tiskovou konferenci, na níž plánuje zveřejnit výsledky svého takřka celoživotního pátrání. Povedlo se mu učinit fascinující objev - zjistil, kde se na Zemi vzal život a jak se bude lidstvo vyvíjet v následujících letech a desetiletích. Jeho objev je natolik kontroverzní, že by mohl způsobit vážný otřes na poli náboženství a vzít milionům lidí jejich víru. Z toho důvodu existují síly, které chtějí odhalení zabránit za každou cenu.
Kirschova prezentace je nanejvýš působivá, její předčasný závěr však vyvolá světovou senzaci. V přímém přenosu a těsně před zásadním odhalením je totiž futurolog před zraky všech zastřelen. Vrahovi se podaří uprchnout a objev zůstává nadále zahalen tajemstvím. Robert Langdon je však odhodlán nenechat to jen tak. Spolu s Ambrou Vidalovou, ředitelkou Guggenheimova muzea, se přesouvá do Kirschova bytu v Barceloně, aby tady pátral po nevyřčených odpovědích. Kirschova prezentace se totiž musí dostat na veřejnost za každou cenu. I když to nebude nic snadného.

Brown využívá ve svém nejnovějším románu model, který známe už z jeho předchozích děl, a upřímně to začíná být trochu nuda. Máme tady záhadu čekající na rozluštění, nesmrtelného profesora Langdona, krásnou ženu, která mu dělá společnost, a zbytek světa, který se proti hrdinům spikl a pokouší se je zavraždit. Brown prostě používá dobře známou šablonu, která už tolikrát velmi dobře fungovala, ale nedokáže ji okořenit ničím novým. Pro znalce Brownových románů se tak nekoná žádné zvláštní překvapení, protože je mu předem jasné, jak kniha skončí, nemluvě o tom, že odhalit hlavní zápornou postavu je tentokrát až směšně snadné.
Román je poměrně čtivý, byť to neplatí stoprocentně. Objevují se v něm zdlouhavé pasáže, v nichž se podrobně vysvětlují pro děj zcela nepodstatně věci. Popisy uměleckých a především architektonických děl jsou sice působivé a vyvolávají ve čtenáři touhu vydat se na výlet, popisných pasáží je však přeci jenom trochu moc. Nečekejte ani zběsilé tempo vyprávění a stupňování napětí. Děj sice čas od času přeskočí mezi různými postavami, děje se tak však spíše nahodile a na vývoj příběhu to v podstatě nemá vliv. Kniha je dobře napsaná a krátké kapitoly rychle ubíhají, není to však žádné strhující čtení, které by vám bránilo román odložit. Skoro se nechce věřit, že celý příběh se odehrává v průběhu několika krátkých hodin, působí totiž nesmírně roztahaně. A vlastně se toho v něm až tak moc neděje.

Zvolené téma je tentokrát hodně o technice a informačních technologiích, takže milovníci historických záhad budou asi zklamaní. Brown nastoluje otázky, nad nimiž bychom se měli zamyslet a které by u řady čtenářů mohly podnítit úvahy o stavu dnešní společnosti a jejím budoucím směřování. Z tohoto hlediska je kniha nepochybně zajímavá. Na druhou stranu se tu však neoperuje s žádnou obrovskou záhadou a hrdinové nemusí nic moc řešit. Všechno je před nimi naservírováno na stříbrném podnose, takže při odhalování pravdy se ani moc nezapotí. Nenarazíte tu na žádnou pořádnou hádanku ani se nebudete dohadovat, kam budou směřovat další kroky postav. Tentokrát je všechno až nepříjemně přímočaré.

V pořadí už sedmá kniha Dana Browna Počátek působí poněkud unaveně. Jako by autor vyčerpal sám sebe. A protože nepřichází nové nápady, alespoň naroubuje ty staré na dobře fungující šablonu. Ano, je to čtivé a nabízí to zajímavé podněty k zamyšlení, zároveň je to však všechno tak nějak vyčpělé. Prostě staré nápady v novém kabátku. A je to škoda. Brown psát umí, jen by to chtělo příště přijít s něčím neotřelejším.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Mirimë (Karolína Kahounová) Mirimë (Karolína Kahounová) | Web | 2. března 2018 v 20:11 | Reagovat

Skvělá recenze! Od Dana Browna jsem ještě nic nečetla. Pro čtenáře, kteří od něj četli všechny nebo téměř všechny knihy musí být unavující ty opakující se scénáře... ba co, někomu by to vadilo i při dvou od tohoto věhlasného autora. Tuto výtku jsem slyšela z více stran.

2 Betty - hlavavknihach Betty - hlavavknihach | Web | 2. března 2018 v 21:25 | Reagovat

Super recenze. Já toho od Browna zatím moc nepřečetla, ale mám ráda filmy (máloky znám filmy a ne knihy :-/) takže se na něj musím pořádně vrhnout. Ale začnu re-readingem Šifry a Andělama. :-)

3 C.ind.ere.lla C.ind.ere.lla | Web | 2. března 2018 v 23:20 | Reagovat

[1]: Děkuju. :) Pro mě bylo takovým příjemným vybočením z obvyklého scénáře Inferno, proto mě mrzí, že se autor vrátil k ohranému scénáři a navíc tentokrát hrdiny ani moc nepotrápil.

[2]: Děkuju. :) Taky jsem si říkala, že se musím vrátit i k jeho starším knížkám. Re-reading Šifry plánuju už kdovíjak dlouho, tak snad na něj dojde.

4 CoreyUnmab CoreyUnmab | E-mail | Web | 18. března 2018 v 21:17 | Reagovat

Many thanks! Wonderful stuff.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama