Jane Austenová & Catherine Austenová Hubbacková - Mladší sestra I

5. ledna 2018 v 16:01 | C.ind.ere.lla |  Klasika
Slíbila jsem si, že letos přečtu aspoň dvacet knih ze svojí domácí knihovničky, protože počet nepřečtených kousků v ní pomalu narůstá. A není nic lepšího, než se do tohohle předsevzetí pustit hned zkraje roku. :)

Nakladatelství: Čas
Rok vydání: 2010
Počet stran: 192

Oficiální anotace: Pan Watson je ovdovělý vikář s početným potomstvem - dvěma syny a čtyřmi dcerami. Nejmladší z nich, Emma, byla vychována v rodině své bohaté tety, a je tudíž vzdělanější a jemnější než její sestry Elizabeth, Margaret a Penelopa. Když však ovdoví i zmíněná teta a uzavře nerovný sňatek z lásky, je Emma nucena vrátit se do otcovského domu. Setkává se tam nejen s hypochondrickým a milujícím otcem, ale i s bezuzdným hledáním manžela, jímž své okolí obtěžují Margaret a Penelopa. Tíhne tedy k nejstarší sestře Elizabeth, nepříliš inteligentní, avšak upřímné a oddané zbytku rodiny.
V sousedství Watsonových žije šlechtická rodina Osbornových. Emma si získá nevítanou pozornost mladého lorda Osborna, zatímco Margaret doslova pronásleduje jeho bezohledného nohsleda Toma Musgravea. Ten se ovšem předvádí spíše před její švagrovou, urozenou a snobskou Jane, která přijela k Watsonovým na návštěvu, doprovázena manželem, hrubým Emminým bratrem Robertem. Blízké okolí však není prosto ani jiných mužů, a tak můžeme sledovat austenovské zahájení velké hry, při níž autorka i její následovnice pohybují figurkami na šachovnici děje s ironií i humorem.

Moje hodnocení: 85 %
Pan Watson spolu s manželkou dali život šesti dětem. Po porodu nejmladší dcery se však paní Watsonová nikdy nezotavila a svou smrtí uvrhla manžela v zoufalství a bezradnost. Aby početné rodině alespoň trochu ulehčil, vzal si malou Emmu na výchovu její strýc. Nemohl však tušít, co všechno jeho dobré úmysly v budoucnu způsobí...


Emma vyrůstala u bohatého a kultivovaného strýce, který jí poskytl vynikající vzdělání a pečoval o ni jako o svou vlastní. Dívčina rodina tedy předpokládala, že starý pán svou neteř do budoucna zaopatří, aby jí zvýšil šance na výhodný sňatek. Proti všem očekáváním k tomu však nedošlo, a tak se Emma po strýcově smrti bez halíře vrací do lůna vlastní rodiny. Čeká na ni ospalý Winston s nijak zajímavými lidmi a především rodina, kterou nikdy nepoznala. Dívka se musí sblížit s otcem a sourozenci, což však nebude nijak snadný úkol, protože krom nejstarší sestry ji všichni považují za rivalku v lásce i přátelské přízni. Do svého nového prostředí očividně nezapadá a jen její mimořádně šťastná povaha jí umožňuje se novým poměrům přizpůsobit.
Emma hned po příjezdu vzbudí značný rozruch, protože jednak je ve městečku nová a jednak disponuje pěknou tváří a vybranými způsoby. K jejím obdivovatelům se zařadí také panstvo z nedalekého zámku - Osbornovi. Zdejší slečna vyjádří přání poznat se s Emmou blíž a rovněž mladý zámecký pán se cítí novou obyvatelkou Winstonu plně zaujat. O Emminu přízeň však neusiluje pouze on, ale rovněž několik dalších mladých mužů. A zdá se, že je jen na Emmě, komu dá přednost.

Jane Austenová svůj román Watsonovi nikdy nedokončila. Rukopis čítající zhruba sedmdesát stran otevírá příběh a naznačuje, kam se mají osudy jednotlivých hrdinů ubírat, rozpracovat tuto osnovu se však Austenová nikdy neodhodlala. Až řadu let po její smrti se rukopisu ujala její neteř a přetvořila jej v třídílný román, který vydala pod názvem Mladší sestra.
Přestože Catherine Austenová Hubbacková se se svou tetou nikdy nesetkala, s jejími romány byla dobře obeznámena, což je na knize znát. Autorce se báječně povedlo vystihnout kousavou ironii tak typickou pro díla Jane Austenové a s humorem a nadsázkou líčí život provinčních lidiček na malém městě. Řada postav je do určité míry typizovaná a zastupuje rozmanité figurky, s nimiž je možné se mezi lidmi setkat, přesto jsou to figurky velmi živé a ve své omezenosti neskonale zábavné. Hubbacková pojala Mladší sestru jako poměrně ostrou společenskou kritiku, v níž se opírá do sociálních rozdílů a především postavení ženy ve společnosti, přičemž využívá znalostí, které její teta počátkem 19. století mít nemohla.
Ústřední postavou je Emma, výborně vzdělaná mladá dáma s dobrosrdečnou povahou, která je na poměry rodného domu snad až příliš kultivovaná. Její všeobecný rozhled budí zájem okolí, vlastní rodina je však k dívce velmi nespravedlivá. Považuje ji za namyšlenou a přisuzuje jí vlastnosti a myšlenky, jež jsou Emmě dokonale cizí. Prostředí, v němž se hnutím osudu ocitla, je na hony vzdálené tomu, v němž vyrostla, a rozhodně ne přátelské. Zapadnout v místě, kde jí k tomu nikdo nechce pomoct, je pak úkol téměř nadlidský a bude stát hlavní hrdinku mnoho sil.

Mladší sestra je zábavným románem přesně v duchu Jane Austenové, který humornou formou líčí milostné peripetie hrdinů, stejně jako osočuje společenský řád z nespravedlnosti a nastavuje zrcadlo společnosti. První díl slibně naznačuje komplikované mezilidské vztahy i závažné společenské problémy, které snad v pokračování budou rozvinuty.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama