Kasie Westová - Po tvém boku

2. prosince 2017 v 11:37 | C.ind.ere.lla |  Young Adult
Tak už tady máme prosinec. Za tři týdny dorazí Ježíšek a nadělí mi spoustu nových knih a já přitom ještě nepřečetla ani dárečky, které jsem dostala pod stromeček před několika lety. S obsahem svojí knihovny bych vážně měla něco dělat. Kupříkladu si přestat půjčovat nové knížky z knihovny a radši se věnovat těm vlastním. Dala bych si to jako předsevzetí, ale už jsem to několikrát zkusila a zoufale to nefunguje. Ale vážně se budu snažit.

Nakladatelství: CooBoo
Rok vydání: 2017
Počet stran: 312

Oficiální anotace: Když Autumn zjistí, že zůstala zamčená v knihovně, myslí si, že už to nemůže být horší. Až do té chvíle, než přijde na to, že Dax tam skončil s ní. Autumn toho o Daxovi moc neví - prý je to samotář, a jednou se dokonce zapletl do nějaké bitky a skončil v polepšovně. Ale je si naopak jistá tím, že je asi tou poslední osobou, se kterou by chtěla někde zůstat celý víkend zavřená. A tak si prostě jen dokola připomíná, že je jen otázkou času, než si její přítel Jeff všimne, že ji nechal v knihovně, a vrátí se pro ni. Jenže Jeff se nevrátí. A tak musí Autumn jíst pár dní jen jídlo z automatu a bavit se s divným klukem. Naštěstí ale zjistí, že Dax není zas tak zvláští a že si dobře rozumí. Dokonce víc, než si kdy Autumn s jakýmkoli jiným klukem rozuměla. Můžou ale jejich pocity přežít konec víkendu a návrat do jejich původních životů?

Moje hodnocení: 78 %
Když jde člověk studovat do knihovny, rozhodně neočekává, že ho tam zamknou. Zvlášť když u sebe nemá ani telefon, aby si zavolal pomoc. Jedna noc by se asi dala vydržet, vždyť knihovníci brzy ráno přijdou a všechno bude v pořádku. Jenže má to jeden háček. Kvůli celostátnímu svátku knihovna neotevře dřív než v úterý. A když máte pátek večer, čekají vás dlouhé tři dny...Autumn se těsně před zavírací dobou knihovny rozhodla skočit si na toaletu, rozhodně však nepočítala s tím, že ji v knihovně někdo zamkne. Dívka je přesvědčená, že její přátelé se po ní brzo začnou shánět, ti však odjedou na víkend do hor bez ní a zdá se, že ji nikdo nepostrádá. Autumn navíc nechala všechny svoje věci u nich v autě, takže ani nemůže nikoho kontaktovat a zavolat si pomoc. Vypadá to na hodně dlouhou noc plnou nudy, protože co může člověk dělat v knihovně bez připojení k internetu? A situace se jenom zhoršuje. Dívka totiž zjistí, že knihovna má být uzavřena celý víkend. Místo jediné noci ji tak na tomhle děsivém místě čekají hned čtyři. A to ještě netuší, že tu není sama.
Dax přišel do knihovny přespat a rozhodně tu neplánoval uvíznout na celý víkend. Když už k tomu však došlo, nedá se nic dělat. Aspoň bude mít spoustu příležitostí v klidu si číst. Rozhodně však nečekal, že se tu s někým setká. A ani Autumn není z jeho společnosti nadšená. Dax má totiž příšernou pověst, možná je i nebezpečný. Jak však ubíhá čas, oba zjišťují, že se ve svých vzájemných předsudcích možná přece jen trochu pletli. Může však jejich rodící se přátelství přečkat realitu světa za zdmi knihovny?

Román není svým námětem ničím výjimečným, v podstatě si hraje s tématem hodná holka / zlý kluk, kteří se učí navzájem se poznat a zbavit předsudků. Do hry vstupuje i klasický americký středoškolský systém, kde se lidé dělí do skupin, jež koexistují vedle sebe, ale málokdy se nějak důvěrněji stýkají. Hranice mezi nimi jsou propustné jen minimálně. Tento svět je poněkud černobílý, ovšem na stránkách knihy funguje dobře, byť místy poněkud přehnaně idealisticky.
Zajímavé a ne úplně běžné je využití hlavní hrdinky z úzkostnou poruchou. Ta sice není život ohrožujícím problémem, ale dokáže člověku pěkně znepřijemnit každodenní existenci. Autorka se snaží vykreslit, jak na takto nemocného člověka působí stresové situace, a docela se jí to daří. Vzhledem k tomu, že příběh je vyprávěn v první osobě z pozice Autumn, dokáže se čtenář vžít do její situace a představit si její nezáviděníhodné úzkostné záchvaty. Jistě, v popisech těchto momentů jsou rezervy, ale kniha není ani psychologickým románem ani učebnicí psychologie.
Příběh plyne velmi rychle, některé dějové zvraty jsou poněkud překvapivé a místy možná na hraně uvěřitelnosti, přesto příběh jako celek dobře drží pohromadě. Díky nesmírně čtivosti si navíc dokáže udržet čtenářovu pozornost od první do poslední stránky.

Po tvém boku je nenáročným dívčím románem spíše pro mladší čtenáře, který však dokáže potěšit i ty, kteří už teenagerovským letům odrostli. A v každém knihomolovi zaručeně vyvolá nutkání uvažovat o tom, co by si počal, kdyby mohl strávit celý víkend zamčený v knihovně.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama