Temná je noc / Terezie z Lisieux: Můj bratr Nietzsche

14. října 2017 v 12:42 | C.ind.ere.lla |  Vášeň jménem DIVADLO
Tak se mi povedlo dostat se po delší době do divadla, a to nejen pracovně. Prostor Vršovického divadla je sice poněkud zvláštní, ale to by vás od návštěvy nemělo odradit. Svým způsobem má proto představení ještě větší kouzlo.


Autor: Bridget Edmanová
Překladatel: Markéta Polochová

Premiéra: 7. 9. 2017
Uvádění: Vršovické divadlo MANA

Režie: Tomáš Vondrovic


Obsazení
Terezie - Máša Málková
Friedrich Nietzsche - Pavel Batěk
Lékař - Luděk Nešleha
Peter Gast - Kryštof Nohýnek
Jenovéfa - Gabriela Pyšná
Matka Gonzaga - Elen Strupková

Délka představení: 1 h 30

On už boha dávno ztratil, ona o něm pochybuje, ale nepřestává hledat. On je znechucen vírou v iracionálno, ona mu zasvětila svůj život. Dva lidé, kteří snad ani nemohou být odlišnější, dva lidé, kteří si přesto jsou podivně blízcí. Nikdy se nesetkali, nedostali šanci si promluvit z očí do očí, ale přesto jako by se znali. Terezie z Lisieux a Friedrich Nietzsche. Oba dva zasvětili svůj život bohu, i když každý jiným způsobem. Ona službou v klášteře, on dokazováním, že žádná vyšší božská moc neexistuje. Jsou rozdílní, ale i tak by si možná mohli rozumět. A právě s touto myšlenkou pracuje Bridget Edmanová ve svém dramatu Temná je noc.

Hra vypráví dva rozdílné příběhy. Na jedné straně stojí Friedrich Nietzsche se svou myšlenkou o smrti boha a vírou v nadčlověka, na té druhé Terezie z Lisieux trpící úzkostí kvůli svým pochybnostem o existenci jakékoliv vyšší moci. V jednotlivých výstupech tito dva představují své idey a popisují své životní příběhy, které je přivedly až do tohoto konkrétního okamžiku. V žádném případě se nejedná o životopis, ale o kratičké výseky ze života obou dvou prodchnuté jejich myšlenkami a názory. Dohromady nevzniká jednotný příběh, spíše tříštivá mozaika, jejíž jednotlivé střípky pomáhají lépe pochopit hlavní postavy.

Scéna je poměrně strohá, sestává pouze z několika kusů nábytku. Jeviště je rozděleno na dvě poloviny - ta levá patří Nietzschemu, jeho psacímu stolku a jediné židli, ta pravá Terezii, klášterní zahradě a jediné lavičce. Postavy se drží ve vytčeném prostoru, existují v jeho rámci a nesnaží se přesunout jinam. Vše, co se odehrává v klášteře, je ukotveno na pravou stranu jeviště, výjevy z Nietzscheho pracovny se drží nalevo. Tím jediným, kdo vstupuje do obou částí a svou přítomností tak rozbíjí jasně vymezené hranice, je Terezie, která ve své snové konfrontací s filosofem úmyslně narušuje jeho konfortní zónu, překračuje hranice kláštera a vstupuje do posvátného hájemství jeho pokoje.

Herecky jednoznaně dominují Pavel Batěk jako Friedrich Nietzsche a Máša Málková coby Terezie. Tyto postavy jsou k sobě v ostrém protikladu, což se projevuje i na herectví obou protagonistů. Batěk zpodobňuje Nietzscheho jako lehce démonického filosofa absolutně zapáleného pro svou věc. Ve svých ohnivých monolozích každým gestem, grimasou i tónem hlasu dává najevo, jak bezmezně svým myšlenkám věří. Pronáší své řeči plamenně, nahlas, málem křičí, vyvaluje oči a svírá ruce v pěst, tak trochu působí jako naprostý šílenec. Tímto sebevědomým, lehce arogantním postojem však pouze maskuje vlastní nejistotu, která se naplno vyjeví v konfrontaci s Terezií. Málková je oproti tomu ve svém projevu mnohem umírnější. Sází na klidný, tichý tón hlasu, přesvědčuje nenásilně, ale procítěne. Vnitřní boj a úzkosti dává najevo tónem hlasu či výrazem obličeje, místy působí, jako by měla pochybnosti o všem a o všech okolo sebe.

Celá inscenace se nese v poněkud ponuré atmosféře promyšleně budované světlem, hudbou i herectvím jednotlivých protagonistů. Některé scény působí téměř bezútěšně, nad vším se vznáší neporazitelná osudovost. Přesto se najdou i odlehčenější pasáže, které vyvolávají úsměv na rtech. Temná je noc je výpovědí o víře v cosi. V boha, nadčlověka, sám v sebe... O konfrontaci věřícího a ateisty, kteří si přes rozdílnost názorů mohou porozumět lépe, než lidé totožného smýšlení.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama