Cynthia Harrod-Eagles - Osudová volba

16. září 2017 v 16:08 | C.ind.ere.lla |  Historický román
Jak přišel podzim a já trávím čas v práci, nějak se mi nedostává tolik času na čtení, kolik bych chtěla. Ale určitě ještě pár recenzí přibude. ;)

Nakladatelství: Knižní klub
Rok vydání: 2002
Počet stran: 464
Série: Dynastie Morlandů
Díl: patnáctý

Oficiální anotace: Mnoho generací silných a schopných morlandovských žen se už vystřídalo v roli paní domu: Héloise se ujala řízení panství pro smrti Jamesovy dcery Fanny. Spolu s Morlandem, který ji odkázala tchýně, Jemima, zdědila také Hobshawnovy přádelny. Aby rozptýlila svoji dceru Sophii, jež truchlí po svém mrtvém snoubenci, vydala se s ní na sever, do Manchestru, na obhlídku nově nabytého majetku. Sophie si v novém protředí rychle nachází přítelkyně a také nový zájem - péči o chudé zaměstnance přádelen. Zdá se, že nachází společné téma k rozmluvě i s podivínským panem Jasperem..... Rosamund, která, stejně jako Sophie, přišla u Waterloo o snoubence, přemýšlí, zda si má vzít Markuse, jenž jí nabízí manželství. Její bezmezná láska a obdiv jsou už pryč.... Ale možná že přece jen převáží vzpomínky? Na Morlandu se odehraje tragédie - při silné bouři se zřítí část domu, rodina se musí vyrovnávat se smrtí i s nedostatkem peněz na opravy. Jamesovu nemanželskému synovi Skelwithovi a Héloisině schovance Mathildě se narodí dcera - a oni si moc přejí, aby ji James uznal jako svoji vnučku. Před námi se opět rozehrávají dramatické osudy členů rozvětvené rodiny, díky nimž sledujeme historické okamžiky Anglie už více než tři století - a to jak na královském dvoře, tak i v rychle rostoucích průmyslových městech

Moje hodnocení: 82 %
Napoleon byl poražen a odklizen na ostrov Sv. Helena, poměry v Evropě se však do původního stavu vrací velmi pomalu. Všechny zasáhla poválečná krize, chybí peníze, lidé se začínají bouřit, politická situace v zemi není ideální a do toho se Morlandové musí potýkat s osobnímí krizemi a tragédiemi.Morland vždy patřil k bohatým domům, jehož majitelé se nemusí obávat budoucnosti a mohou si žít nanejvýš pohodlně. I zdejší páni se však musí vypořádat s důsledky války, nemluvě o nečekaných výdajích. Ohromná bouře totiž vážně poškodí dům a dojde nejen k materiálním ztrátám. Aby bylo z čeho zafinancovat opravy, nabízí se prodej manchesterských přádelen. Héloise o ně stejně nikdy příliš nestála. V doprovodu Sophie se proto vydává do průmyslového ráje jménem Manchester, aby zvážila své možnosti. A shodou náhod i předurčila příští osud své dcery.
Lucy o peníze nikdy příliš nedbala a naštěstí jich má tolik, že se nemusí nijak zvlášť uskrovňovat. Poté, co se jí podaří zdánlivě ideálně provdat Rosamund, odjíždí se zbytkem rodiny na toulky po kontinentě. Její dcera si vzala svou dávnou lásku z dětství, Marcuse, její city vůči němu však od dívčích let značně ochladly. Navíc se brzy ukazuje, že každý z novomanželů čeká od jejich vztahu něco jiného, takže na problémy je zaděláno.

V již patnáctém pokračování Dynastie Morlandů se autorka věnuje zejména hrdinkám známým z předchozího pokračování, tedy Rosamund a Sophii, nezanedbává však ani nikoho z ostatních a navíc vrací na scénu i další, trochu pozapomenuté postavy. A nikdo z nich nemá snadný život. Takřka každá větev rodiny se musí popasovat s nějakou vnitřní krizí, ať už se jedná o úmrtí blízkého příbuzného, manželskou nevěru nebo finanční potíže. A do toho všeho žijí Morlandi v poměrně bouřlivé době.
Regenství se chýlí ke konci, protože už dlouho umírající Jiří III. začíná odpočítávat své poslední minuty, to však neznamená, že je země venku z problémů. Spíš naopak. Princezna Charlotta, jediná dědička trůnu totiž umírá při porodu mrtvého dítěte a země se ocitá na pokraji dynastické krize. Zvlášť když nikdo z královských synů nemá zákonem uznávané potomky. Je tedy nejvyšší čas urychleně se oženit a přivést na svět legitimního dědice. A aby toho nebylo málo, zemí otřásají rebelie hrozící přerůst v celonárodní revoluci.

Osudová volba přenáší čtenáře do časů bouřlivých změn na všech frontách - slibně se rozvíjí průmysl, vzrůstá vášeň k cestování, do parlamentu pronikají nové vlivy a prosazují se neobvyklé zájmy. Ponapoleonská doba se nese ve znamení masivního rozvoje veřejného života, do nějž se pokouší zapojit co nejširší vrstva obyvatelstva. Někteří z Morlandů však změny okolo sebe příliš nevnímají, protože se musí potýkat s problémy mnohem osobnější povahy. Některé jejich volby totiž mohou mít doslova osudové následky...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 ┼Eleanore Inkake Samanthe Lune┼ ┼Eleanore Inkake Samanthe Lune┼ | Web | 16. září 2017 v 16:36 | Reagovat

Dobry clanek

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama