Ali Land - (M)Učednice

12. září 2017 v 10:53 | C.ind.ere.lla |  Thriller & Detektivka
Protože poslední dobou čtu především historické romány, usoudila jsem, že je čas na drobnou změnu a přečetla jsem si letošní žhavou novinku na poli thrilleru. Nemůžu říct, že bych byla vyloženě nadšená, ale špatné čtení to nebylo.

Nakladatelství: Leda
Rok vydání: 2017
Počet stran: 336

Oficiální anotace: Její matka už ve svém domě spáchala několik vražd a nejenom to - v záchvatech pomatení mučí svoji dceru, aby se hrůz účastnila. Matka předtím taková nebyla a měla svoje děti ráda, a Annie matku ji přese všechno ještě pořád miluje, ale jediný způsob, jak může strašlivým událostem udělat konec, je udat ji na policii. Annie pak dostává v životě druhou šanci. Má novou identitu, jmenuje se teď Milly, a žije v nové, zámožné pěstounské rodině, díky které dokonce začne chodit do prestižní soukromé školy. Jenomže pokračující vyšetřování jí dalšími a dalšími výslechy připomíná tragickou minulost. Milly má být hlavním svědkem obžaloby v soudním procesu s její matkou, který se neúprosně blíží. Otřesená Milly se trápí pochybami - převažují u ní zděděné předpoklady, nebo ji víc ovlivňuje to, co dobrého i hrozného dosud zažila? Dokonce i v novém domově Milly potkávají nesnesitelné chvíle, když ji šikanují její vrstevnice. Napětí se už nedá unést, svědomí v ní bojuje se smrtelným vábením a ona se musí definitivně rozhodnout. Dokáže zapřít matčinu krev a uniknout běsům? Vzepře se našeptávání démonů a zaplatí za to, anebo se stane učednicí své matky?

Moje hodnocení: 72 %
Co se vlastně děje v mozku psyychopata? A může to být dědičné? Milly je patnáct, ale už si v životě prošla peklem. Její matka je psychopatkou využívající malé děti pro své zvrhlé potěšení a zároveň vražedkyní, která se nevinných malých bytostí zbavuje ve chvíli, kdy ji přestanou bavit. Její dcera byla u toho, když mučila a zabíjela bezbranné děti, a už to nedokázala dál snášet. Rozhodla se svou matku nahlásit na policii a rozjet soudní proces. To je ovšem teprve začátek...

Milly dostala v rámci vyšetřování novou identitu i rodinu. Stěhuje se do velkého, anonymního Londýna, kde nastupuje na prestižní soukromou školu a dosahuje tam značných úspěchů. Alespoň co se studia týče. S lidmi příliš nevychází, čemuž horlivě napomáhá i její nevlastní sestra Phoebe, dcera psychiatra, jenž si vzal Milly k sobě domů jako pěstoun. Milly bojuje se svými vnitřními démony, pokouší se vyrovnat s minulostí a vidět před sebou zářivou budoucnost. To je však těžší, než by kdy předpokládala.
Autorka čtenáře umně provádí zákruty psychopatovy mysli, poukazuje na jeho pokroucené vnímání reality a neschopnost zařadit se do normálního života. Psychopati jsou odemočnění, pocity u nich fungují jinak než u normálních lidí, svým bizarním chováním mohou nahánět strach. Zároveň však dokážou naplno rozvinout kouzlo své osobnosti a budit v ostatních důvěru. Jak se postupně odhaluje, jakou hru matka s Milly vlastně hrála, odhaluje se rovněž v celé své zrůdnosti zvrácenost jejího počínání. A stejně tak to, že na své dceři zanechala hluboké a nesmazatelné stopy nejen fyzického rázu.

Kniha je napsaná čtivě a rychle plyne. V hlavní roli je Milly, která je rovněž vypravěčkou celého příběhu. Právě skrz ni čtenář odhaluje mentální pochody psychopata, stejně jako zotavování člověka, jenž utrpěl psychickou újmu. Jednotlivé informace v příběhu se skládají postupně jako dílky puzzle a odkrývají stále podrobněji nenormální způsob myšlení. Vrstva po vrstvě se tak odhaluje pravda, mnohdy neskutečně děsivá.
V knize se toho za celou dobu moc nestane. Krom několika výrazných dějových zvratů je celý román zejména o psychologickém portrétu hlavní hrdinky a její matky. V některých místech je děj poměrně snadno odhalitelný a samotný závěr možná není pro pozorné čtenáře až tak šokující, jak by mohl být. Přesto se jedná o zajímavě vystavěný příběh s propracovanými postavami a neotřelou zápletkou.

(M)Učednice je nepochybně zajímavou psychologickou sondou do ne zcela probádané oblasti. O psychopatech toho bylo napsáno spoustu, přesto zřejmě nikdo nedokáže s absolutní jistotou říct, jak funguje jejich mysl a jaká temná zákoutí se v ní skrývají. Pokud se tedy chcete nechat udivovat lidskou zvráceností, měli byste tento psychothriller vyzkoušet.

Tímto děkuji nakladatelství Leda za poskytnutí recenzního výtisku.
Knihu můžete zakoupit zde.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama