Thomas Hardy - Tess z d'Urbervillů

21. srpna 2017 v 11:41 | C.ind.ere.lla |  Klasika
Normální lidé mají obvykle pětidenní pracovní týden a potom volný víkend. Já pracuju šest dní v týdnu, abych si užila volné pondělí. To jsou paradoxy. Vzhledem k tomu, že spolu s podzimem a začátkem nové divadelní sezóny mě čeká až sedmidenní pracovní týden, bych si ale neměla stěžovat. Takže si radši pojďme vychutnat skutečnost, že je ještě pořád léto a díky tomu i spousta času na čtení. :)

Nakladatelství: Argo
Rok vydání: 2016
Počet stran: 492

Oficiální anotace: Román Thomase Hardyho Tess z D'Urbervillů patří k nejslavnějším viktoriánským románům a na čtenářské oblibě neztratil dodnes. Ve své době vzbudil obrovský rozruch a náležitě bouřlivou odezvu, zvláště díky autorově vášnivé obžalobě puritánské viktoriánské morálky. Podobně jako většina Hardyho ostatních románů se i Tess z D'Urbervillů odehrává ve fiktivním jihoanglickém hrabství Wessex; jeho hlavní hrdinkou je venkovská dívka Tess, jejíž upřímnost, citlivost a mravní nesmlouvavost naráží na pokrytecké konvence okolí a postupně vede k hrdinčině tragédii. Baladický příběh navíc působivě dokresluje časový rámec knihy: do poklidných venkovských končin začínají doléhat ozvěny společenských změn vyvolaných industrializací; lidé začínají ztrácet staré jistoty a mají před sebou náhle budoucnost zbavenou opor - ale zároveň i nové možnosti. Tato situace dává autorovi podnět k filosofickému zamyšlení nad osudovými silami, ovlivňujícími úděl člověka.

Moje hodnocení: 83 %
Příběh chudé venkovské dívky z viktoriánských časů, která se musí rvát s těžším osudem, než si zaslouží. Na téměř pěti stech stranách prezentuje autor životní styl nemajetné vrstvy, stejně jako celkový společenský úpadek a nekonečnou moc peněz. Každý se žene za tím, aby byl mocnější, bohatší a důležitější, ovšem někdo bude muset zaplatit. A cena za štěstí je mnohdy neúměrně vysoká.


Tess je nejstarší dcera rodiny Durbeyfieldových, chudých nájemců žijících pouze z toho, co si vypěstují nebo vydělají překupnictvím. Jednoho dne ovšem otec rodiny zjistí převratnou novinku - jsou potomky dávného rytířského rodu d'Urbervillů. V posledních několika desetiletích sice rodinu postihl úpadek, ale to neznamená, že se nemohou zase povznést nebo alespoň ze svého nového postavení něco vytěžit. Ne příliš daleko od nich totiž žije jistá paní d'Urbervillová, bezpochyby bohatá vzdálená příbuzná. A stačí u ní zatahat za ty správné nitky, aby začala z rukávu sypat horentní sumy. Tess, ač vnitřně nepřesvědčená o správnosti svého poslání, se za ní na přání rodičů vypraví. A tím začíná celá její tragédie.
Tess je kvůli svému původu do jisté míry omezená a především neskutečně naivní. Netuší, co je to skutečný život a jaká trápení přináší. Osud jí hází pod nohy klacky, které ona vytrvale odsouvá či překračuje, ovšem jednou jí musí dojít síly. Na své životní pouti se setkává s velkým množstvím lidí, nejvíce však její osud ovlivňují dva muži - Alec d'Urberville a Angel Clare. Setkání s oběma je pro ni zásadní a její osud je s nimi trvale provázán. Každý jinak, ale oba stejně ji významně ovlivňují a vymezují jejímu životu pevnou, byť často nerovnou trasu.

Tess z d'Urbervillů je především románem o dvojí morálce viktoriánské doby. Muž se může provinit a dopustit nespravedlnosti na druhých, ale stejně mu vždy bude odpuštěno a jeho prohřešky se smáznou mávnutím ruky. Žena, která jednou pochybí, je navěky ztracena, protože ani sebedelší doba nedokáže vymazat její prohřešek. V díle jsou navíc jasné stopy určitého determinismu prostředí. Dívka z chudých poměrů s rodiči tíhnoucími k alkoholismu je předurčena ke zkáze, ať se tomutu osudu vzpírá sebevíc.
Není to však jen Tess, kdo chybuje. Oba muži jejího života jsou chodícími příklady špatného úsudku a oběťmi dobové morálky. Každý z nich se na hlavní hrdince těžce proviňuje, byť každý jiným způsobem. Nijak to však neumenšuje bolest, již Tess působí a která ji žene vstříc vlastní osobní tragédii.

Tess z d'Urbervillů je jímavým příběhem o tom, jak jedna malá chyba dokáže zničit celý život. V příběhu tkví hluboká tragika, a to především v tom, že nevinné oběti jsou nuceny pykat, kdežto skuteční viníci ze všeho vycházejí beztrestně. Román je výpovědí o nedostatku lidskosti ve zkaženém světě, která může vést k fatálním následkům. Výpovědí o životě jedné ženy, jíž byly přisouzeny pouze krátké okamžiky štěstí.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama