Jessica Khoury - Zakázané přání

16. srpna 2017 v 21:04 | C.ind.ere.lla |  Fantasy & Sci-fi
Letos v létě mě čeká pár posledních dnů volna, protože větší část srpna trávím v práci. Takže toho musím naplno využít a přečíst všechny knížky, které jsem si půjčila třeba už v červnu a zatím na ně nedošlo. A tahle milá fantasy je jednou z nich.

Nakladatelství: Marmer Media
Rok vydání: 2016
Počet stran: 304

Oficiální anotace: Když Aladin objeví kouzelnou lampu, džinka Zahra se zjeví ve světě, který neviděla stovky let - světě, kde jsou zapovězena kouzla a samotná existence Zahry je nebezpečná. Aby přežila, musí se s pomocí prastaré magie skrývat, dokud její nový pán nevysloví svá tři přání. Jakmile se však naskytne příležitost vysvobodit se, Zahra se musí rozhodnout: je její svoboda důležitější než její láska?

Moje hodnocení: 78 %
Příběh o Aladinovi v nějaké podobě známe asi všichni - ať už nám jej rodiče vyprávěli před spaním, přečetli jsme si ho v Pohádkách tisíce a jedné noci nebo viděli Disneyho animovaný film. Ve všech verzích vždycky figuruje chudý zlodějíček Aladin, který najde kouzelnou lampu s džinem, s jehož pomocí se mu povede získat srdce i ruku princezny, a všichni žijí šťastně až do smrti. Ale... co když v lampě bude namísto džina džinka?Zahra trčí v lampě už pět století a čeká, až se objeví nový pán, který by ji z níc osvobodil. Vzhledem k tomu, že je pohřbená v pískem zanesených ruinách města se to však nezdá moc pravděpodobné. Přesto se jednoho dne v diamantové zahradě, kde její lampa leží, objeví mladík a jediným přetřením ji vypustí na svobodu. Tedy... svobodu jen zdánlivou. Zahra totiž zůstává otrokem lampy a musí svému objeviteli splnit tři přání. A za každé z nich se platí daň.
Aladin je pouliční zloděj, který přišel o rodiče, a jeho život pohání touha po pomstě. Rád by viděl trpět a umírat muže, který chladnokrevně popravil jeho otce a matku. Když se tedy setká s džinkou, zdá se, že ke splnění jeho přání je pouze krůček. Džinové coby bytosti nesmírné nadzemské síly totiž mohou bez mrknutí oka vyplnit jakoukoliv lidskou žádost. Tváří v tvář nepříteli však Aladin nedokáže své přání vyslovit a jeho hon za pomstou nabývá zcela nových rozměrů.

Autorka se rozhodla inspirovat pro svoji knihu Zakázané přání arabskými pohádkami a mytologií. Půjčuje si dobře známý příběh o Aladinovi, ovšem doplňuje jej o nové zápletky a především prohlubuje jeho mytický základ. V jejím pojetí jsou džinové potomky bohů a dělí se podle jednotlivých živlů na ohnivé ifríty, zemské ghúly, vodní maaridy a vzdušné sily. Nad nimi potom stojí šejtáni, nejmocnější ze všech, vládnoucí ohromnou magií, měnící podobu a ovládající okolní svět. Pro všechny bez výjimky však platí jedno pravidlo - nezamilovat se do člověka. Kdokoliv se odváží věnovat svou lásku smrtelníkovi, na to tvrdě doplatí.
Kolem džinů se splétá jejich vlastní historie plná zrad a záští. Nikdy nejsou svobodní, podvolují se vůli svého nejvyššího pána a oddaně mu slouží. Jen on je může naplno ovládat, dát jim jakýkoliv rozkaz či je dokonce stvořit. Na oplátku nežádná nic víc, než jejich poslušnost. A každého, kdo se mu pokusí vzepřít, bez milosti zlikviduje.

Příběh je vyprávěn v první osobě prostřednictvím džinky Zahry. Čtenář všechno vidí jejíma očima, skrz její vzpomínky se dostává hlouběji do minulosti a postupně rozpřádá husté předivo vztahů a pravidel, které mezi džiny existují. Díky tomu se také mění jeho názor na hlavní hrdinku, která je při prvním setkání nemilosrdnou mocnou bytostí využívající lidi pro svůj prospěch, čím déle však s ní jste, tím lépe chápete, že má taky city, a poznáváte jejich skutečnou hloubku. A zas a znovu se přesvědčujete o tom, že láska je to nejsilnější, co lze v životě poznat.

Zakázané přání je velmi povedeným re-tellingem známé pohádky, který využívá jejích motivů a modifikuje si je potřebným způsobem. Nečekejte žádné hluboké čtení. Jedná se spíš o oddechovou romantickou fantasy s pohádkovou atmosférou. Ale pokud si chcete trochu odpočinout a dopřát si tak trochu jiného Aladina, je to rozhodně dobrá volba.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama