Hanya Yanagihara - Malý život

28. srpna 2017 v 21:06 | C.ind.ere.lla |  Ostatní
Jeden z nejsilnějších čtenářských zážitků letošního roku a zároveň jedna z mála knih, u níž jsem si říkala, jestli budu mít dost síly dočíst ji až do konce.
Nakladatelství: Odeon
Rok vydání: 2017
Počet stran: 640

Oficiální anotace: Když se čtyři spolužáci z vysoké školy v Massachusetts přestěhují do New Yorku, aby se pokusili prorazit, jsou bez peněz, ztracení a kupředu je pohání jen jejich přátelství a ctižádost. Je tu laskavý Willem, začínající herec; bystrý, občas krutý malíř DžejBí, který se chce prosadit ve světě umění; utrápený architekt Malcolm, nešťastný ve špičkové firmě; a rezervovaný, geniální, tajemný právník Jude, kolem něhož se jejich životy otáčejí… Malý život je příběh o sexuální orientaci, zneužívání a sebepoškozování, o lásce a obětavosti, krutosti a neschopnosti bojovat s osudem.

Moje hodnocení: 95 %
Čtyři zcela odlišní přátelé, které spojí dohromady náhoda - stanou se spolubydlícími na jedné vysokoškolské koleji, a tím se začne psát jejich společný příběh. Přestože každý se zabývá něčím úplně jiným - Jude je právník a matematik, Džejbí malíř, Malcolm architekt a Willem herec -, jejich přátelství stojí na pevných základech a zdá se, že s ním jen tak něco neotřese. Bez ohledu na to, jak rozdílné jejich životy nakonec budou.


Každý ze čtyř přátel se touží uplatnit, ne-li proslavit ve svém oboru a postupně se jim to daří. Léta snění o budoucích úspěších se stávají pravdou, a tak Jude vyhrává náročné právní případy, Willem točí kultovní trháky, Džejbí vystavuje v proslulých newyorských galeriích a Malcolm získává zakázky na mezinárodní architektonické projekty. Jejich přátelství prochází těžkými zkouškami, v některých momentech jsou si bližší, v jiných vzdálenější, občas si dokonce umí velmi drsně ublížit, ale přesto se nikdy nepřestanou podporovat a hluboce v sebe věřit.
Ačkoliv zpočátku to vypadá, že všem čtyřem bude věnována stejná pozornost, příběh se nakonec točí zejména kolem Juda, jehož životní osudy jsou nejpohnutější. Čtenář o něm má nejprve pouze omezené množství informací, které však s postupujícím příběhem nabobtnává, díky čemuž se postupně odhalují všechny okolnosti vedoucí k tomu, čím se Jude stal. Není to veselé čtení a občas vás možná napadne,že snad ani není možné za jeden lidský život prožít tolik. Postava je však propracovaná do nejmenších detailů, a přestože jí nejspíš nikdy zcela neporozumíte, přinejmenším budete její jednání chápat.

Hanya Yanagihara se rozhodla napsat román o životě tzv. mileniálů, tedy lidí narozených zhruba v rozmezí let 1985-2010, kteří se musejí vyrovnávat se světem, jenž se jim mění doslava před očima. Příběh není přímo ukotven v žádném čase, dobu mohou čtenáři leda odhadovat, podle využívaných technologií by se však dalo říct, že se jedná o současnost. Aspoň zhruba. Na stránkách románu totiž s hrdiny prožijete více než třicet let plných vzletů i pádů.
Příběh není vyprávěn lineárně, ale autorka neustále přeskakuje v ději a servíruje osudy hrdinů ve střípcích, takže ucelený obraz se skládá postupně. Navíc si hraje s čtenářovou pozorností, protože často střídá vypravěče, aniž by jej explicitně pojmenovala, takže se čtenář musí zorientovat na základě indicií v textu. Na jednu stranu je vyprávění velmi drsné a syrové, na druhou stranu však oplívá svou vlastní poetikou a do určitě míry by se dalo považovat za literární hold New Yorku.

Malý život je velmi smutným, jímavým příběhem o osudech lidí, kteří tak trochu nevědí, co si počít s vlastním životem, a bojují o své místo na slunci, přestože občas mají šílenou chuť všechno to vzdát. Osud jim uštědřuje kopance a oni se snaží proti nim bránit, seč jim síly stačí. Ale jak dlouho to můžou vydržet?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama