Cynthia Harrod-Eagles - Neposlušná dcera

6. srpna 2017 v 18:37 | C.ind.ere.lla |  Historický román
Oproti včerejším tropům se dneska o něco ochladilo a především se nám zatáhlo. Tím líp se ale člověku sedí nad knížkou, protože ho nerozptyluje sluníčko a může se v poklidu ponořit do příběhu. Ne že bych měla něco proti čtení ve slunečném počasí, jen se ke knížce mnohem radši uchyluju za deště. A protože tenhle román mi u postele leží už týden, byl nejvyšší čas, abych ho dočetla. :)

Nakladatelství: Knižní klub
Rok vydání: 2001
Počet stran: 512
Série: Dynastie Morlandů
Díl: třináctý

Oficiální anotace: Co by asi na to, jak se vyvíjejí osudy členů rozvětvené rodiny řekla Eleanora Morlandová, zakladatelka rodu a manželka prvního pána na Morlandu? Vždyť od chvíle, kdy vstoupila po boku svého manžela na rozlehlé panství, a ujala se nelehké role pané domu, uplynuly už tři století! Starý morlandovský dům byl svědkem dobrých i špatných časů, láskyplných přátelství, nezkrotných vášní, útěků z domova i kajícných návratů. V každe generaci se v rodině našla výjimečná žena, jež se stala Eleanoře důstojnou nástupkyní.
Ve druhé polovině osmnáctého století se v Jamesovi a Héloise spojily dvě větve rodiny - legitimní a dávno zapomenutí potomci stuartovských levobočků. Héloise přišla na Morland v nezáviděníhodné pozici druhé manželky, a také nevlastní matky Jamesovy dcery Fanny, s jejíž výchovou se nejen těžce potýká, ale dokonce musí přd její zlobou chránit svoje vlastní děti, Sophii a Nicholase. Sotva neposlušná dcera odroste dětským hrám, sama si najde nevhodného ženicha a nutí rodiče k souhlasu se svatbou...

Moje hodnocení: 83 %
Zdá se, že po svatbě Héloise s Jamesem se poměry na Morlandu uklidnily. V domě vládne relativní spokojenost dána především milujícím zázemím, které novomanželé Morlandovi vytvářeji. Jedinou zdánlivou vadou na kráse je Fanny, Jamesova dcera s prvního manželství, která se nedokáže smířit se skutečností, že už není v otcových očích jedinou a nejmilejší ženou, a vymýšlí si spoustu hloupostí, aby Madam znepříjemnila život. Dokud je dítě, dá se nad tím přimhouřit oko, ale co až dospěje?


Nacházíme se v době napoleonských válek, které stále ještě otřásají Evropou a promítají se do osudů rodiny Morlandů víc, než by jim bylo milé. Někteří příbuzní se přímo účastní bojů, jiní do nich vyprovázejí své drahé a všichni neustále žijí s pocitem, že válka nikdy neskončí, protože ten zpropadený Korsičan Boney se nespokojí s ničím menším než s ovládnutím celého známého světa. Protože se však bojuje především na moři a na kontinentu, může smetánka zapomenout na potoky krve, které mladí muži v Evropě prolévají, a soustředit se na desítky plesů, večírků a divadelních představení, jež se organizují k jejich pobavení. Nemluvě o tom, že politická situace v Anglii začíná nabírat na obrátkách.
Přestože většina Morlandů je vzdálena velkého módního světa, jiní do něj perfektně zapadají. Lucy je po ztrátě obou mužů svého života osamělá, ale díky prodělaným otřesům snad konečně dospělá a připravená se postavit svému osudu čelem. Díky svému sňatku a výhodným stykům je navíc v centru všeho dění, velmi aktivně se angažuje v zjišťování novinek a čas od času i ve vyvolání nějakého toho skandálku, i když málokdy vlastní vinou. Život v její blízkosti rozhodně nikdy nepostrádá rozkoš nečekaného a mnohdy dokáže Lucy překvapit i sama sebe.
A tak zatímco z kontinentu na britské ostrovy proniká nový nemravný tanec valčík a všichni si stěžují na zhoršující se životní úroveň v důsledku Napoleonova obchodního embarga, naši hrdinové řeší své vlastní drobné krize a milostné peripetie, lámou si srdce, doufají a opět ztrácí naději. Do věku na vdávání a ženění pomalu dorůstá další generace Morlandů, a proto je jasné, že milostné výhry i zklamání se jim nemůžou vyhnout. S manželskými smlouvami i srdci zainteresovaných osob se směle kšeftuje a zůstává otázkou, jestli rozhodnutí, která na první pohled vypadají pro všechy výhodně, nepřinesou v budoucnu bolest a zklamání.

Počátek 19. století, kam je děj třináctého dílu zasazen je dobou elegantních toalet, frivolních zábav i velkých politických intrik. Vedle krásy a lesku módní společnosti však existují také lidé na opačném konci společenského žebříčku. Anglie se začíná ve velkém zprůmyslňovat, v továrnách se do výroby zavádějí nové stroje a dělníci přicházejí o práci. Propukají hladové bouře a naplno se rozvíjí luddistické hnutí odhodlané zlikvidovat všechny velkotovárníky a především vybavení jejich fabrik.
Ocitáme se v době velkých společenských kontrastů, která na jednu stranu nepostrádá romantické kouzlo, na druhou je však pro všechny zúčastněné velmi nebezpečná. Dochází totiž k turbulentním změnám, jež se dotýkají každého jednotlivce, a přestože se zdá, že Napoleon byl s definitivní platností poražen, svět už nikdy nebude jako dřív.

Neposlušná dcera je už třináctou návštěvou na Morlandu, kde se se začínají výrazně proměňovat poměry. Všichni hrdinové se ocitají v těžkých životních situacích a musí činit nesnadná rozhodnutí, která v budoucnu všechny ovlivní. Někteří se chovají naprosto nesnesitelným způsobem, jiní projevují značnou dávku sobectví a mnohdy i pošetilosti. Ať se však děje cokoliv, vždy najdou pevné zázemí v rodině, která existuje už 350 let a zřejmě jen tak nevymře.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama