Elizabeth Gaskell - Sever a jih III

5. července 2017 v 20:16 | C.ind.ere.lla |  Klasika
Pokud něco nikdy nezklame, pak je to klasika. Jestli máte rádi ženské autorky 19. století, pak byste neměli vynechat Elizabeth Gaskellovou. Její romány jsou báječnou sondou do života hned několika společenských vrstev, navíc okořeněné špetkou romantiky. :)

Nakladatelství: Čas
Rok vydání: 2013
Počet stran: 288

Oficiální anotace: Do posledního dílu slavného románu Elizabeth Gaskellové vstupujeme v okamžiku, kdy se Margaret vyrovnává nejen se ztrátou matky, ale i s pocitem, že o ní pan Thornton bude smýšlet jako o lhářce. Elizabeth Gaskellová jako by tu pod clonou smyslu pro čest a pravdu a chladného obdivu vůči miltonskému továrníkovi nechávala problesknout první paprsky lásky - avšak ví o nich jen autorka a vnímavá čtenářka, Margaret sama si je zatím neuvědomuje.
John Thornton naopak přiměje svou matku, aby vyhledala Margaret - slíbila přece umírající paní Haleové, že jí bude nápomocná v okamžicích, kdy by dívka mohla zakolísat. Stále se totiž vrací k okamžiku, kdy ji u nádraží spatřil s cizím mladým mužem. Ví, že mu Margaret lhala, ale cítí, že se tak nestalo z nízkých pohnutek. Pevné, leč poněkud povýšené zásady paní Thorntonové se však od Margaretiny hrdosti odrazí jako kámen vržený proti skále.
Na scénu přichází pan Bell, Margaretin kmotr, oxfordský přítel jejího otce a pronajímatel Thorntonovy továrny v jednom. Laskavý starý tutor si okamžitě získá dívčino srdce. Navíc postřehne, že napětí mezi Margaret Haleovou a Johnem Thorntonem zdaleka nepramení jen z rozdílných názorů na uspořádání společnosti. Se svou domněnkou se svěří panu Haleovi, ten však jen nevěřícně potřásá hlavou. To je také jedna z posledních věcí, které tento nešťastný vdovec a bývalý pastor ještě stačí v životě učinit, neboť záhy nato umírá v oxfordské koleji pana Bella, kam ho přijel navštívit.
Margaret je zcela ochromena zármutkem, a vděčně tedy přijímá azyl v londýnském domě své tety, v němž strávila dětství - paní Shawová i její dcera Edith s rodinou se vracejí z Korfu. Zahálčivý život, zpestřený jen krátkou návštěvou Helstone, která Margaret stejně spíš roztrpčí, než uchlácholí, ji pohříchu příliš neuspokojuje. Myšlenky na pana Thorntona i na ty, kteří ji opustili, stále trápí její srdce. Pan Bell - ani tomuto gentlemanovi není dáno dožít se konce románu - z ní učiní bohatou dědičku, Margaret však cítí pouze vděčnost, nikoli štěstí.
Kdesi daleko, na průmyslovém severu, zatím John Thornton svádí předem prohranou bitvu o záchranu své továrny. Jeho noční rozhovor s matkou je jedním z nejsilnějších momentů celé knihy a jako by nasměroval zbývající text ke zrychlenému, vášnivému rozuzlení. Dokáže se pokořený továrník znovu narovnat? Bude právník Henry Lennox, jenž byl už kdysi dávno ve slunném Helstone odmítnut, napodruhé úspěšný? A od koho nakonec Margaret přijme ten nejkrásnější zásnubní dar - uschlé růže, jež vyrostly právě tam?

Moje hodnocení: 95 %
Život je k Margaret Haleové více než nemilosrdný. Nejprve přišla o svou milovanou matku a následně i o dobré jméno v očích pana Thorntona. Přesto se zdá, že to stále není dost. Přicházejí další rány a Margaret, dřív tak optimistická a energická, se pomalu mění ve vysílenou ženu, kterou už nejspíš nic pěkného v životě nečeká...Závěrečné pokračování románu Sever a jih nás přivádí zpět na průmyslový sever a do továrnického Miltonu, čtenář se však alespoň na skok vrací rovněž do poklidného Helstone, jež Margaret tak dlouho nazývala domovem, či do frivolního Londýna. Osud vláčí dívku z místa na místo, přivádí jí do cesty nové i staré známé a očividně s ní má velké plány.
Díky laskavosti svého kmotra a zároveň rodinného přítele pana Bella se z dívky stává bohatá dědička a tedy lákavá partie. Ona však na vdavky nepomýšlí především proto, že má plnou hlavu svého bratra a jeho šancí na bezpečný návrat do Anglie. Zdá se však, že dotyčný šťastně a trvale zakotvil ve Španělsku, kde si buduje nový život podle svého gusta. Margaret tak, byť ne nezvratně, přichází o dalšího milovaného člověka a její samota se prohlubuje. Zbývá toho málo, z čeho by se mohla radovat.

Když jsme se s oběma hrdiny příběhu v předchozí knize loučili, byl jejich vzájemný vztah velmi neujasněný. I přes neshody a spory se však Margaret a John Thornton hluboce ovlivňují a působí na sebe. Továrník začíná pronikat hlouběji do života svých dělníků a poprvé je vidí jako plnohodnotné lidské bytosti, ne jen jako nájemnou pracovní sílu. Margaret zase začíná chápat, že John Thornton má řadu obdivuhodných vlastností, které si zaslouží její úctu. A její city vůči němu se začínají pozvolně měnit, byť si to zatím zcela neuvědomuje.
Ke všem věcem, které oba mladé lidi rozdělují, se přidává i značná vzdálenost. Ani jeden z hrdinů nemá na růžích ustláno a osud si s nimi nepěkně hraje. Dokážou k sobě přes všechny své rozdíly a životní strasti nakonec přeci jen najít cestu?

Závěrečný díl Severu a jihu je stejně jako oba přechozí společenskou kritikou. Od dělníků je však tentokrát přesunuta pozornost k londýnské smetánce a jejímu frivolnímu, zahálčivému způsobu života. Pokud měla Margaret po svém příjezdu do Miltonu pocit, že do tamní společnosti nezapadá, nyní zažívá totéž v domě své londýnské sestřenice. Od dob, kdy s nadšením připravovala její svatbu se výrazně změnila a čilý společenský život i bezduchá prázdnota hovorů ji ubíjejí. Nepřeje si být ve vleku a volí vlastní nezávislost, v niž snad přeci jenom nalezne štěstí.

Sever a jih je poutavým příběhem o rozdílnostech mezi lidmi - ať už v názorech nebo postavení, zároveň však i o jejich snaze tyto rozdíly překlenout. Elizabeth Gaskellová mistrně vládne perem a popisuje životy svých hrdinů s lehkostí a nesmírně čtivě. Díky tomu vytváří poutavý příběh plný kontrastů, který se právem řadí ke klenotům britské literatury.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama