Elizabeth Gaskell - Sever a jih II

2. července 2017 v 20:41 | C.ind.ere.lla |  Klasika
Konečně si naplno vychutnávám léto a především tu skutečnost, že můžu číst všechny knížky, na které přes rok není čas. A protože v knihovničce jich na mě čeká několik desítek a na některé se chystám už vážně dlouho, je konečně ta správná doba se do nich pustit. :)

Nakladatelství: Čas
Rok vydání: 2012
Počet stran: 280
Série: Sever a jih
Díl: druhý

Oficiální anotace: Druhý díl slavného románu anglické klasičky je již zcela ponořen do dusné atmosféry průmyslového Miltonu a vzpomínka na slunný Helstone kdesi na Jihu jen občas probleskne v myšlenkách přestěhovavší se rodiny Haleových.
Po večeři u Thorntonových je Margaret, co se vztahu k panu Thorntonovi týká, ještě rozpolcenější než dřív. Na jednu stranu ho do jisté míry obdivuje, na druhou ji odpuzuje jeho tvrdost, hraničící s bezohledností. Jak říká otci v pěkné metafoře, je to s ním, jako když člověk jí poprvé olivu: "Nechte mě, ať se šklebím, než ji spolknu." Zamilovaný továrník mezitím dokáže zlomit odpor své matky, o to horší je však jeho pád, když z úst své milované uslyší, že on jejím mužem nikdy nebude.
Umírající paní Haleová přiměje Margaret, aby napsala svému bratrovi Frederickovi, jenž se nesmí vrátit do Anglie kvůli námořní vzpouře, kterou kdysi vedl. Fred zastihne matku ještě naživu - avšak už jen krátce. On i jeho otec jsou jejím skonem zcela zlomeni a Margaret (spolu s paní Dixonovou) musí být ta, která jim dodává sil. Navíc je třeba, aby Frederick co nejdříve odcestoval, neboť se mu - obrazně řečeno - nad hlavou houpá oprátka. Na scénu tak nepřímo vstupuje i Margaretin zavržený následník Henry Lennox, který mu má pomoci prokázat nevinu. Jenže Haleovi nejsou jediní, kdo ví, že se uprchlý zločinec, jímž Frederick de facto je, vrátil do Anglie, a že je za jeho dopadení vypsaná tučná odměna… Jeho dramatický odjezd z Miltonu, po němž umírá jistý nehodný muž, ještě více zakalí už tak šedou oblohu nad ubohou Margaret, která v zájmu bratrovy záchrany musí lhát. A když se dozví, že je do celé věci zasvěcen i pan Thornton, propadá zoufalství.

Moje hodnocení: 90 %
Margaret už se naplno sžila s ponurým, zakouřeným, hlučným a často beznadějným miltonským prostředím. Snáší svůj úděl s ohromnou grácií, a přestože o sobě jen těžko může trvdit, že je šťastná, nestěžuje si. V jejím životě je už i tak spousta smutku. Její matka je vážně nemocná, snad dokonce umírá, zhoršující se zdravotní stav přibližuje smrti i dívčinu přítelkyni Bessy. Nad životem Haleových se začínají stahovat mračna a jen bůh ví, zda budou mít dost sil se svým údělem bojovat...

Margaret ani její matka se do Miltonu stěhovat nechtěly, neměly však na výběr. V průmyslovém městě na anglickém severu, které je na hony vzdálené jejich předchozímu životnímu stylu, se snaží aspoň trochu zapadnout. Zdá se však, že nikdy nebudou místními přijímáni s nadšením. Margaret má pro své odtažité chování pověst chladné, arogantní krásky, jíž se jen tak něco nedotkne, její matku považují za simulantku a otce za starého blázna, který má však největší šanci zapadnout. Margaret ovšem po uznání miltonské smetánky neprahne. Lépe než v obchodnických salónech je jí mezi dělníky, jejichž problémy se jí hluboce dotýkají.

Gaskellová na stránkách svého románu poukazuje na výrazné sociální rozdíly ve velkých průmyslových městech a vlastně je kritizuje. Na jedné straně stojí bohatí majitelé továren a přádelen, kteří mají ze svého podnikání ohromné zisky, na straně druhé vykořisťovaní dělníci, kteří pracují za mrzký peníz a nemají se jak bránit. Jediným způsobem, jak si něco vymoci, je pro ně stávka. Ani ta však nemusí být účinná a často přinese všem zúčastněným víc škody než užitku. Na obou stranách totiž chybí vůle pochopit se a vyjít si vstříc.
Stejně jako jsou ohromné rozdíly mezi společenskými vrstvami, jsou značné rozdíly i mezi obyvateli severu a jihu Anglie. Zatímco na jihu plyne život svým poklidným tempem, všechno je podřízeno zemědělství a ročnímu cyklu, na severu jsou čas peníze, továrny se nemohou zastavít a jejich majitelé nedokážou zvolnit. Jedná se o dvě diametrálně odlišná prostředí, jejichž obyvatelé si jen těžko mohou porozumět.

Margaret je vysoce vzdělaná mladá dáma, která se umí ohánět a postarat se o sebe, je však odchovaná anglickým jihem s jeho kvetoucími loukami, zářivým sluncem a zábavnými, snad až frivolními večírky. Život v Miltonu je pro ni šedavé peklo, z nějž není úniku, ale který jí nemůže přirůst k srdci. Je osamělá, a to tím spíš, že mezi příslušníky své vlastní společenské vrstvy nedokáže najít přátele se stejnými názory, a je proto odsouzena sbližovat se s dělníky. Činí tím však zásadní krok k pochopení jejich životních postojů. Krok, jehož bohatí továrníci nejsou schopni.
John Thornton by si asi jen těžko zasloužil označení anglický gentleman, přesto se jedná o muže nesporných kvalit a inteligence. Bohužel má na své podnikání poněkud jednostranný pohled, vše vnímá s pozice obchodníka a nesnaží se pochopit své dělníky. Margaret hluboce obdivuje a miluje, zeje mezi nimi však ohromná propast, již překlenout nebude snadné. Od obou by to totiž vyžadovalo značné množství tolerance a touhy po vzájemném pochopení. Ta však prozatím chybí.

Kniha je napsána zejména v dialozích, které posouvají děj vpřed a seznamují čtenáře s názory jednotlivých postav. Velká pozornost je věnována rovněž vnitřním světům Margaret a Johna Thorntona, kteří přemýšlí o řadě stejných věcí rozdílnými způsoby a často si neuvědomují, že se ve svých názorech, ač vzdálení, přeci jenom podobají.

Druhý díl románu Sever a jih přivádí na scénu nové postavy a přináší nové zvraty, především však představuje jednotlivé postavy víc do hloubky. Čtenář má díky tomu šanci poznat průzračně čisté city pana Thorntona i zmateně neujasněné pocity Margaret a s napětím sledovat, jak se jejich vzájemný vztah vyvine. Zda k sobě tito dva nesmírně hrdí, zcela odlišní lidé dokážou najít cestu, ukáže závěrečný díl.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama