Ursula Poznanski - Slepí ptáci

9. března 2017 v 21:37 | C.ind.ere.lla |  Thriller & Detektivka
Od povinné četby jsem si odběhla k něčemu oddechovějšímu a vydala se do ulic Salzburku pátrat po vrahovi...

Nakladatelství: Knižní klub
Rok vydání: 2016
Počet stran: 360

Oficiální anotace: Dva mrtví v salcburském kempu. Ona uškrcená, on zastřelený. Že by čin zhrzeného milence? Zdá se ale, že ti dva neměli vzájemné kontakty. Nebo je první dojem mylný? Salcburské duo vyšetřovatelů Beatrice Kasparyová a Florin Wenninger sleduje stopy, které mrtví zanechali na internetu. Najde je na facebooku, kde oba byli členy skupiny, kde se publikují básně plné temných poselství o strachu a smrti. A pak zemře další z milovnic poezie…

Moje hodnocení: 80 %
Beatrice doufá, že si po dlouhé době užije klidný večer. Na krku jí nevisí žádný případ, a proto je ten nejlepší čas pokusit se dostat vztahy s bývalým manželem na korektní úroveň. Rodinná večeře je však narušena pracovním telefonátem. V lese u salzburského kempu jsou nalezeni dva mrtví a všechno ukazuje na zločin z vášně. Bylo to však vážně tak?


Beatrice Kasparyová a Florin Wenninger mají před sebou další zapeklitý případ. Dvojice z lesa totiž sice na první pohled působí jako milenci, ve skutečnosti je však nic nespojuje. Zastřelený muž miluje Pána prstenů a nejrůzněšjí internetová fóra, uškrcená žena pracovala jako kosmetička a do Salzburku přijela na návštěvu. Ti dva se ve skutečnosti vůbec neznali a spojuje je jediné. Facebooková skupina milovníků poezie, v níž lidé ze všech koutů Rakouska a Německa publikují básně známých autorů a diskutují o nich. Tato spojnice je však tak tenounká, že v ni vyšetřovatelé nevkládají příliš mnoho důvěry. Ale co kdyby přeci jenom...
Beatrice se pod falešnou identitou zaregistruje na Facebook a zažádá o členství ve zmíněné skupině. To bez potíží získá a nic jí proto nebrání začít se kolem sebe rozhlížet a hledat jakékoliv důkazy, které by napomohly vyšetřování zločinu. Někteří členové skupiny se chovají krajně podezřele a Beatrice začíná tušit, že všechno není tak, jak se na první pohled jeví. Teď už jenom zatahat za ty správné nitky, aby se dostala k informacím, které potřebuje.

Zatímco předchozí Beatricin případ byl spojen s geocachingem, tentokrát jsou do hry zakomponovány sociální sítě. Facebook totiž na uživatele mnoho prozradí. Často víc, než by oni sami chtěli. Autorka pracuje s motivem náhody, osudovosti a minulosti, která se před vámi může zničehonic vynořit a semlít vás. Vzhledem k tomu, že všechny oběti patří do skupiny milovníků poezie, kam se Beatrice nenápadně vmísila, objevuje se v knize celá řada více či méně známých básní především německojazyčných autorů. Řada z nich má krom překrásného jazyka také skryté poselství, které je však poměrně těžké odhalit.
Autorka vytváří komplikovanou mozaiku osudů, která zdánlivě nedává smysl. Jakmile se však pročtete k samotnému závěru, všechno najednou zapadne na své místo. Jednotlivé akce se vyjasní a čtenář konečně pochopí, o co celou dobu šlo a proč oběti zemřeli. Rozuzlení je poměrně překvapivé, nečekané a sami od sebe na něj nejspíš nepřijdete. Alespoň po většinu knihy určitě ne.
Krom hlavní linie vyšetřování se v knize představuje rovněž osobní život obou detektivů. Hlavní pozornost je kladena na Beatrice, do hry se však pomalu dostává i pozvolna klíčící vztah mezi ní a jejím kolegou.

Slepí ptáci jsou velmi slušnou detektivkou se zajímavou zápletkou a překvapivým rozuzlením. Nejedná se o příliš akční příběh, vyšetřování se knihou vine spíš pozvolna a skutečné vyvrcholení přichází až na posledních stranách. Přesto v knize není žádný text navíc a vše v ní má své pevné místo, byť spousta věcí zůstává dlouho zahalena rouškou tajemství. Pokud hledáte oddechovou detektivku s propracovanou zápletkou, v níž se nic neděje náhodou, tahle kniha by neměla uniknout vaší pozornosti.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama