Fiona McIntosh - Slavičí píseň

24. února 2017 v 15:19 | C.ind.ere.lla |  Romantika
Vzhledem k tomu, že začal semestr, se můj volný čas smrskl naminimum. Od rána do večera jsem ve škole, případně v práci a na čtení není moc kdy. S recenzemi to proto asi v nejbližších týdnech nebude valné. Pokusím se sice čas o času něco přidat, možná i na povinnou četbu, ale uvidíme, kolik budu mít času. Rozhodně se ale můžete těšit na nějaké pozvánky do divadla. A teď už k dnešní recenzi.

Nakladatelství: Baronet
Rok vydání: 2016
Počet stran: 416

Oficiální anotace: Láska si nikdy nevybírá - najednou se odnikud vynoří ve chvíli, kdy ji nejméně čekáme, a usídlí se v našich srdcích. Přichází sama, nehledaná, nečekaná, nežádaná…
Uprostřed masakru bitvy o Gallipoli se setkávají britská zdravotní sestra Claire Nightingalová a australský voják Jamie Wren. Navzdory hrůzám, které se kolem nich dějí, mezi nimi vzplane láska. Jenže jejich románek má krátké trvání, protože válka jejich cesty na dlouhou dobu rozdělí…
Když je konečně nastolen mír, Claire nemá tušení, kde a jak začít Jamieho hledat. Přežil? Nebo ve válce padl? Claire má v rukou dopis, který by měla po válce předat rodině padlého tureckého vojáka, s nímž se Jamie setkal v bitvě o Gallipoli. Může ji tenhle kus papíru dovést ke své lásce? Může být vodítkem, kde Jamieho hledat? Cesta ji zavede až do Istanbulu, kde se setkává s charismatickým otcem padlého tureckého vojáka. A přesto, že se tomu oba brání, je vzájemná přitažlivost nepopiratelná.
Příběh plný smutku a hrdinství, lásky a touhy… Kdo bude ten, který nakonec získá Claiřino srdce?

Moje hodnocení: 72 %
První světová válka s ničivou silou zasáhla do životů mnoha lidí a většinu příšerně okradla. O jejich blízké a milované, zdraví, bezstarostnost... Claire je zdravotní sestra, která se snaží co nejvíce zmírnit utrpení raněných vojáků, Jamie je jízdní kavalerista bojující v Turecku. Dva lidé, kteří spolu zdánlivě nemají nic společného, přesto je svede dohromady náhoda. A půjde o setkání, na něž nikdy nezapomenou.


Claire přišla o rodinu už před válkou a zvykla si na osamělý život, do nějž si jen málokoho vpustí. Když se však Evropa vrhá do vražedných bojů, přeje si být především užitečná, a proto se nechá poslat jako zdravotní sestra na frontu. Slouží na nemocniční lodi a spolu s týmem dalších ošetřovatelek a lékařů se snaží zachránit život co největšímu množství mladých mužů. Přes veškerou jejich snahu však mnozí umírají. Claire se tváří v tvář děsivému utrpení cítí bezmocná, ale odmítá propadat beznaději. Válka totiž všechny psychicky i fyzicky vyčerpává a ona musí zůstat silná, aby mohla pomáhat druhým.
Jamie opustil svou rodinu v Austrálii a odešel na frontu. Očekával, že se dostane do Francie nebo Belgie, místo toho však bojuje v Turecku, v úmorném vedru, obtěžován hmyzem, a denně sleduje, jak jeho přátelé umírají v nesmyslné válce, jíž nerozpoutali. Život se Jamiemu zdá prázdný a bezútěšný, pak se však setkává s Claire. Andělem seslaným z nebe, aby mu dodala novou naději a sílu čelit všem krutostem, které přijdou.
Oba mladí lidé v sobě nalenou hluboké zalíbení, vytvoří se mezi nimi pouto a najednou žijí a dýchají jen jeden pro druhého. Válečné časy však nejsou k navazování vztahů právě nejvhodnější. Nikdo totiž netuší, co přinese zítřek. Claire a Jamie patří každý jinam a zákonitě se proto budou muset rozdělit. Podaří se jim přečkat všechny válečné útrapy a opět k sobě najít cestu?

Kniha slibuje velký romantický příběh osudové lásky, která musí překonávat řadu těžkých překážek, a toho se čtenářům skutečně dostane. Milostné vzplanutí mezi Claire a Jamiem je ústředním motivem románu a vine se skrz něj po celou dobu. Poměrně atraktivní kulisy první světové války slouží v tomto případě spíše k ozvláštnění děje a autorka s nimi příliš nepracuje. Historická rovina je silně upozaděna ve prospěch romantiky, takže přestože čtenář je svědkem válečných událostí, přihlíží jim spíše mimoděk. Veškeré hrůzy života na frontě sice tušíte, ale skutečně je prožívát a vcítit se do nich je velmi obtížné. Válka autorce poskytuje prostor pro motivaci chování jednotlivých postav, ale jinak je spíše navíc. Čtenář většinu času sice okrajově vnímá, v jaké době se pohybuje, ale ta zároveň není pro děj knihy určující. Jedná se o romantický příběh v historických kulisách, ale nic víc.

Zásadním problémem knihy je značná plochost jednotlivých postav a to dokonce i hlavních hrdinů. Jak Claire, tak Jamie sice prošli hrůzami války, ale zdá se, že to ani jednoho z nich nijak výrazně nepoznamenalo. Od začátku do konce neprochází fakticky žádným vývojem, jejich psychologie či vnitřní hnutí se řeší jen velmi okrajově. Jeden pro druhého jsou životní láskou, ale to je zhruba vše, co se o nich dá říct. Ještě problematičtější je to u postav vedlejších, které všechny buď zemřou, nebo se ve vyprávění mihnou jen proto, aby mohly přispět vlastním milostným příběhem, který už dávno skončil. V románu se sice objevují zajímaví hrdinové a zajímavé situace, jejich potenciál však není naplno využit a často je vyloženě promrhán.

Knize by navíc prospěla i trochu pečlivější editorská práce, protože se v ní nacházejí překlepy a chybějící, případně nedokončená slova. S ohledem na délku románu jich není moc, ale přesto působí rušivě, a to především v druhé půli, kde jich přibývá.


Slavičí píseň je poměrně příjemnou, oddechouvou knihou, kterou ocení především milovníci romantických příběhů. Poměrně atraktivní dobové zasazení a relativně sympatické, byť ploché postavy jsou zárukou odpočinkové četby, která vám zpříjemní den, ale zřejmě vám v hlavě neuvízne na příliš dlouho.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Dominika Dominika | Web | 25. února 2017 v 13:25 | Reagovat

Zajímavá kniha na pro mě zajímavé téma. Jelikož jsem ji nečetla, jdu do toho. moc děkuji!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama