Cynthia Harrod-Eagles - Napoleon přichází

16. února 2017 v 17:13 | C.ind.ere.lla |  Historický román
Půlka února za námi, já se pomalu prokousávám spoustou materiálů k diplomce a pokouším se ji sepsat. Mezi tím se snažím aspoň po večerech najít si trochu času na čtení, takže dneska můžu přijít s recenzí na už jedenáctý díl rozsáhlé rodinné ságy.

Nakladatelství: Knižní klub
Rok vydání: 2001
Počet stran: 432
Série: Dynastie Morlandů
Díl: jedenáctý

Oficiální anotace: Během Napoleonova vítězného tažení Evropou život na Morlandu plyne stejně jako dřív. Edward an James se nemají k tomu, aby se oženili, jejich starší bratr William, námořní kapitán, se zamiluje do vdané ženy a k tomu Kreolky..... Jemima čeká na vnuka a dědice panství marně. Když se na Morlandu objevé Héloise, zdá se, že by se věci mohly změnit. James a Héloise se totiž do sebe zamilují. Z Francie přicházejí jen neúplné hrozivé zprávy a Héloise je přesvědčena, že ani její otec, ani manžel revoluční čistky nepřežili. Jemima je šťastná, protože v Héloisé vidí svoji následnovnici a na Morlandu se chystá velkolepá svatba.
S pokračovatelem rodu si dělá starosti i Chetwyn. Ačkoli jeho něžné přátelství s Edwardem spíše nabývá na hloubce, ví , že jeho hraběcí syn se oženit musí. Edward mu navrhne, aby požádal o ruku divokou růži, Lucy. Ta se sice do svatby nehrne, ale rpotože jí Chetwyn slíbí, že jí nebude bránit v léčení koní ani lidí a dokonce jí navrhne, že může založit dívčí školu. Lucy se nechá přesvědčit.

Moje hodnocení: 80 %
Francií se jako ničivá povodeň přehnala revoluce, ale zdaleka není vyhráno. Do čela země se totiž dostává Napoleon se svou nekonečnou ctižádostí a Evropa se brzy začne otřásat v základech. Na Morlandu zatím vládne klid, ovšem pouze zdánlivý. Poměry v domácnosti se totiž ne všem zamlouvají a pevná půda se možná otřese pod nejedním členem rodiny...


Poté, co James ztratil svou životní lásku, poněkud zbrkle se rozhodl oženit s bohatou dědičkou. Jeho jediným cílem je zajistit Morlandu a své matce k vůli dědice, ke své ženě se však chová jen o chloupek lépe než nezdvořácky a v domě proto vládne dusná atmosféra. Moc tomu nenapomáhá ani fakt, že Mary Ann se svou výchovou zcela liší od všeho, nač jsou na Morlandu zvyklí, a tím pádem mezi ně příliš nezapadá. Veškeré její pokusy o sblížení s manželem navíc končí nezdarem. A bude ještě hůř.
Lucy se provdala za Chetwyna, kterého zná od dětství a vždycky ho považovala prakticky za bratra. Po vzájemné dohodě dospějí k rozumnému kompromisu, který Chetwynovi zajistí dědice a Lucy co největší svobodu. Jejich manželství je výhodné pro obě strany a není důvod proč by spolu nemohli být šťastní. Čistě racionální svazek však začne přerůstat v city, jež jsou bohužel jednostranné. A z přátelského, tařka sourozeneckého vztahu se může stát utrpení pro oba.
Héloise se vrátila k manželovi, jehož považovala za mrtvého, a živoří s ním v Londýně. Aby něčím oživila jednotvárnost svých dnů, setkává se s francouzskými emigranty a tráví večery vzpomínáním na rodnou Francii. Přestože by to nahlas nepřiznala, čeká jen na moment, kdy její muž zemře a ona se bude moct vrátit zpět na Morland, kam ji táhne srdce. O tom, jak moc se tamější poměry změnily, nic netuší.

V dalším pokračování morlandovské ságy nás autorka zavádí na přelom 18. a 19. století, kdy se Evropa ani zdaleka nevzpamatovala z revolučních otřesů. Robespierre a jeho teror jsou sice poraženi, ale to neznamená, že by vládl nějaký zvláštní klid. Spíš naopak. K moci se totiž dere Napoleon a neštítí se ničeho, aby dosáhl svých cílů. Protože se nebojuje přímo na ostrovech, ale na kontinentu, nemá anglická armáda moc práce. O to vytíženější je však námořnictvo. Válečné koráby brázdí vody Středozemního moře, číhají na nepřítele a snaží se jej přepadnout ze zálohy, přičemž Francouzi úspěšně unikají. Válka teprve začíná.
Na scénu se vracejí hrdinové, které už dobře známe z předchozích dílů, a zamotávají se do smyček svých spletitých osudů. Do popředí vystupuje především dějová linie, jejíž hlavní protagonistkou je Lucy, dále strávíme poměrně hodně času s Jamesem a Héloise. Ostatní jsou mírně upozaďováni, a přestože jejich životy se ubírají zajímavými směry, autorka se jim příliš nevěnuje a jejich prostor na stránkách knihy je omezený.
Jak již bývá zvykem, i tentokrát se autorka drží dobových reálií a má látku, o níž píše, perfektně nastudovanou. Vzhledem k tomu, že většina postav se drží stranou vlivných historických osobností je však vyprávění trochu jednotvárné, místy až nudné. V Evropě to sice vře, ale všechna závažná rozhodnutí se dějí stranou Morlandů a nejdramatičtějšími momenty jejich životů jsou proto rozmanité vztahové krize. Není jich sice málo, ale přesto příběh trochu zavání monotóností.

Napoleon přichází je dalším podařeným dílem ságy o rozvětvené rodině Morlandů, oproti předchozím však trochu postrádá výraznější akci. Chování některých postav navíc začíná být při delším čtení iritující. Charaktery jsou postaveny výborně a uvěřitelně, jen má čtenář občas problém nalézt v sobě pochopení pro jejich jednání. Jak Napoleonova moc roste, bude jistě ovlivňovat dění na Morlandu stále víc. Tak se nechme překvapit, co našim hrdinům přinese 19. století.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Dominika Dominika | Web | 17. února 2017 v 16:07 | Reagovat

Historické romány mám moc ráda a francouzská porevoluční doba mě hodně zajímá. Tohle vypadá jako fajn kniha pro mě.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama