Miloš Říha & Michelle Losekoot - Bez jablka

10. ledna 2017 v 14:26 | C.ind.ere.lla |  Ostatní
Nemám ráda zimu. Zvlášť když ji musím trávit učením se na zkoušky a ze sněhu si užiju leda tak šedivou klouzající břečku pokrývající pražské ulice. Navíc jsem docela zmrzlík, takže je mi permanentně zima. Pokud patříte k mě podobným, kteří tohle roční období nejradši tráví zavrtaní pod dekou ve společnosti knížky, zkuste třeba oddechovku Bez jablka.


Nakladatelství: Motto
Rok vydání: 2016
Počet stran: 224

Oficiální anotace: Kdo platí na rande? Kdo koho vlastně žádá o ruku a kdo opravdu zdržuje, když se odchází z bytu? Novou metou ve vztahu je znát navzájem své heslo k počítači, muži mají krémy proti vráskám a ženy dělají kariéru. Miloš a Michelle se v tom chaosu snaží zorientovat. Žijou totiž v generaci dnešních třicátníků, tedy v první generaci, která si v životě nastavuje svá vlastní pravidla. A tím, že spolu nespí, k sobě mohou být upřímní. Jejich krátké tematické sloupky, které už rok vycházejí na Bezjablka.cz, jsou ironickým povzdechem nad tím, jak by dnešní svět vypadal, kdyby Eva tenkrát nepodala Adamovi jablko a Adam si do něj nekousnul. Jak by vypadal svět, ve kterém muž a žena mluví otevřeně o všem, co se v jejich životech změnilo?

Moje hodnocení: 70 %
Knížek o partnerských vztazích či mužích a ženách všeobecně vychází mraky. Neustále se totiž snažíme jeden druhému porozumět a pochopit se, abychom nakonec stejně dospěli k názoru, že každé z obou pohlaví musí pocházet z jiné planety, ne-li jiného vesmíru. V knize Bez jablka se dvojice autorů (či lépe autor a autorka) zamýšlí nad rozličnými tématy a servírují mužský i ženský pohled na danou problematiku. Obvykle až nepříjemně trefný.


Co to znamená, když žena neumí vařit, kdy je vhodné začít plánovat dítě, nebo kdo zaplatí útratu v restauraci. To je jen zlomek témat, jimiž se Miloš a Michelle ve své knize, respektive na svém blogu, zabývají. V krátkých glosách se vyjadřují ke každodenním problémům mezilidských vztahů a snaží se objasnit, z čeho často vznikají mužsko-ženské konflikty. Příslušníci různých pohlaví totiž myslí různým způsobem a vzájemné pochopení je proto často spíš otázkou štěstí. Na obě pohlaví je navíc nabaleno neskutečné množství zažitých stereotypů, které oba autoři buď potvrzují nebo umně vyvrací.
Ke každému z témat se vždy vyjadřují oa autoři, byť to každý dělá svým vlastním, osobitým způsobem. Někdy mluví přímo, jindy volí metafory a rozličná přirovnání, ale vždy se snaží předat čtenářům svůj názor. Asi nejvíce se jejich texty dotknou generace třicátníků, která se může naplno ztotožnit s jejich starostmi, nemyslím si však, že by se tohle čtení dalo zaškatulkovat do nějaké konkrétní věkové kategorie.

Výhodou knihy je, že autoři se nebojí udělat si legraci sami ze sebe. Nesnaží se tvrdit, že jejich názory jsou směrodatné a jediné správné, na druhou stranu jsou však natolik univerzální, že se v nich najdeme všichni. Základní poselství, které z knihy vyplývá, je skutečnost, že jak stárneme, sice získáváme čím dál více zkušeností, ale přesto se neustále dostáváme do situací, v nichž jsme zcela bezradní. A to se asi nezmění do konce života.

Bez jablka je souborem výstižných článků na témata, o nichž se často nemluví, případně jen v uzavřeném kroužku. Navíc nepřímo odpovídá na otázky, na něž bychom se příslušníků opačného pohlaví velmi rádi zeptali, ale často nám na to chybí odvaha. Nenazvala bych knihu úplně příručkou k pochopení mužů/žen, ale blíží se tomu. Každopádně jde o nenáročné čtení plné zajímavých myšlenek a vtipných pasáží, které vám zpříjemní dlouhé zimní večery i horký den na pláži.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 L L | E-mail | Web | 14. ledna 2017 v 8:28 | Reagovat

Čítam na ňu samú chválu, grafické spracovanie sa mi pozdáva, takže sa už teším, kedy si ju aj osobne prelistujem :-D

2 Adris Adris | Web | 28. ledna 2017 v 22:43 | Reagovat

Četla jsem a bylo to milé, avšak jsem se moc nezasmála..

3 Bára Bára | E-mail | Web | 31. ledna 2017 v 13:59 | Reagovat

Knížka by mě zajímala a docela dost mě láká. Jednu chvíli jsem na ní často narážela a asi jí neodolám  :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama