Stephanie Perkinsová (ed.) - Dárek z pravé lásky

26. prosince 2016 v 22:26 | C.ind.ere.lla |  Young Adult
Vánoce už sice jsou skoro za námi, ale přesto přináším recenzi na jedno milé sváteční čtení. :)


Nakladatelství: CooBoo
Rok vydání: 2015
Počet stran: 384

Oficiální anotace: Jestli máte rádi vánoční příběhy, vánoční filmy, vánoční pořady v televizi a speciální vánoční díly vašich oblíbených seriálů a především, jestli máte vánoční antologie, pak se do téhle knížky rozhodně zamilujete. Dárek z lásky sepsalo dvanáct těch nejlepších autorů young adult knih a jejich redaktorkou se stala Stephanie Perkinsová, jejíž příběhy o Anně a dalších už dávno znáte. Takže se uvelebte někde, kde máte pohodlí, teď na vás čeká dvanáct důvodů, proč za dlouhých zimních večerů zůstat doma a zamilovat se nad stránky příběhů.


Moje hodnocení: 70 %
Vánoce, asi nejkýčovitější svátek celého roku. Už koncem listopadu se na ulicích objeví dekorace, z obchodů začnou zaznívat koledy a všude se vyrojí nehorázné davy shánějící dárky. Pro spoustu lidí jsou tak svátky klidu a míru paradoxně spojeny se stresem a shonem. Ovšem na Vánoce se dá pohlížet mnoha způsoby. A že pro každého jsou tyto svátky něčím trochu jiným, dokazuje dvanáct autorů v povídkové sbírce Dárek z pravé lásky.

Každý z tvůrců pojal svůj příběh osobitě a po svém. Soubor je tak jedinečnou mozaikou mnoha různých pohledů na vánoční svátky a zázraky, které se během nich stávají. Jednotlivé příběhy jsou samostatnými jednotkami a nenavazují na sebe, rovněž jejich kvalita je proměnlivá. Některé zaujmou víc, některé méně, v některých narazíte na spoustu magie, jiné se striktně drží reality. Ovšem každý má něco do sebe.
Většina povídek, respektive všechny obsahují milostnou zápletku podanou více čí méně originálním způsobem. Potkáte se kupříkladu s vysokoškoláky v malém kampusu uprostřed ničeho, dvěma zaměstnanci kýčovité vánoční restaurace nebo prodavačem stromků a jeho zákaznicí. A protože k Vánocům patří kouzla, narazíte třeba na originální fantasy svět se zajímavou vánoční tradicí, prokletí, jež je třeba zlomit, nebo spoustu elfíků na severním pólu.
Dalo by se říci, že všechny příběhy jsou o lásce. Ostatně to je ten nejkrásnější dárek, jaký můžete někomu věnovat. Hrdinové to ale nikdy nemají úplně snadné. Musejí se potýkat sami se sebou i okolnostmi, aby si vydobyli to, po čem nejvíc touží. Ale štěstí přeje odvážným a právě odvahy mají hrdinové jednotlivých příběhů na rozdávání.

Povídková sbírka je směsicí různých vyprávěcích stylů. Někdo se rozhodl pro er-formu, jiný se ich-formou stylizoval přímo do hlavní postavy, někteří vyprávějí v přítomném čase a jiní v minulém. Stejně tak jejich hrdinové jsou kluci i holky ve věku zhruba od 16 do 20 let, kteří nechtějí být na Vánoce sami. A kteří na sebe často narazí spíš mimochodem, ale přesto se zdá, že to byl osud, kdo promluvil.

Co čtenář, to rozdílný vkus, tudíž si mezi povídkami každý jistě najde tu, která mu nejvíc sedne. Mezi mé osobní favority patří kousky od Matta De La Peni, Stephanie Perkinsové a Gayle Formanové, nicméně každá z povídek má něco do sebe. Pokud tedy hledáte způsob, jak se na jednom místě setkat s tvorbou nejznámějších spisovatelů žánru YA, je Dárek z pravé lásky dobrou volbou. Navíc se díky tomu, že všechny povídky se odehrávají ve vánočním čase, příjemně naladíte na svátky. Nejspíš nebudete nadšeni ze všech příběhů, ale určitě si mezi nimi najdete aspoň jednoho favorita. A třeba objevíte autory, o kterých jste sice dosud neslyšeli, ale do budoucna je začnete vyhledávat.

Dárek z pravé lásky je vánočním balíčkem plným kouzelné sváteční atmosféry, lásky a zázraků, které se mohou dít pouze v tomto období roku. A pokud patříte mezi romantické dušičky, co hltají zamilované příběhy jedním dechem, pak je tato knížka přesně tím pravým pro vás. :)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Terka Terka | Web | 27. prosince 2016 v 15:09 | Reagovat

Tohle by se mi asi moc líbilo....

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama