Cynthia Harrod-Eagles - Divoká růže

7. prosince 2016 v 16:25 | C.ind.ere.lla |  Historický román
Venku začalo mrznout, všude se to hemží vánoční výzdobou a lidi s v honu za dárky málem ušlapou. Není nad to na chvíli si vydechnout a ponořit se do knížky. Já toho času na čtení sice moc nemám, ale i tak se pokusím během prosince něco přelouskat. A určitě i nějakou tu knížku s vánoční tematikou. Ovšem pro dnešek recenze na desátý díl rozsáhlé rodinné ságy.

Nakladatelství: Knižní klub
Rok vydání: 2000
Počet stran: 400
Série: Dynastie Morlandů
Díl: desátý

Oficiální anotace: V desátém díle Dynastie Morlandů budeme sledovat osudy dvou větví rodiny. Zatímco na Morlandu umírá Allen, na Jemimu doléhá nejen smutek ze smrti milovaného manžela, ale také starost, kdo z jejích synů zajistí Morlandu dědice. Neboť ani James, ani Edward, jak to tak vypadá, se nehodlají ženit. Zato Flořina dcera Louisa se dočkala šťastné svatby, protože John Anstey, léta zamilovaný do Mary, ji požádal o ruku poté, co se ujistil, že Mary jeho lásku nikdy opětovat nebude. Mary žije ve Flořině domácnosti a stejně jako její bratři odmítá jednoho ženicha za druhým. Ale největší starosti dělá Jemimě "divoká růže", nejmladší dcera Lucy. Nejeví zájem o ženské záliby, naopak, většinu času tráví se stáji s "koňským doktorem" Morganem Proomem a pomáhá mu léčit koně, učí se zacházet s chirurgickými nástroji. Chtěla by v mužském přestrojení studovat medicínu, ale Jemima o tom nechce ani slyšet. A tak "divoká růže" utíká v šatech svého bratra z domova a nechává se najmout jako pomocný chirurg na loď...


Moje hodnocení: 92 %
Ve Francii konečně naplno vypuká Velká francouzská revoluce, která bude mít na Morlandy větší vliv, než by se mohlo zdát. Levobočná větev rodiny totiž žije trvale v Paříži a dostává se tudíž do přímého kontaktu s revolucionáři. Ovšem ani zbytek rodiny za kanálem La Manche není tak úplně v bezpečí. Zvlášť když francouzská hrozba den za dnem sílí a brzy povolá statečné muže do boje...

V desátém díle své rodinné ságy nás autorka vrhá prakticky doprostřed revolučního dění ve Francii a předestírá důsledky, které toto běsnění má na rodinu Morlandů. Henri žijící ve Francii si získal poměrně slušné renomé jako bytový designér a je respektován jak šlechtou, tak neurozenými měšťany. To by mohla být jeho šance, jak přežít všechny hrůzy, které se mají v jeho rodné zemi odehrát. Zvlášť když nepostrádá talent každému vyhovět a získat tím i něco pro sebe. Ovšem tentokrát nejde jen o něj, ale především o jeho milovanou dceru Héloise. I ona se musí vypořádávat s převratnými událostmi ve Francii a revoluce zasáhne do jejího života víc, než by si sama přála...
Na Morlandu zatím vládne relativní klid narušovaný jen občasnými návštěvami členů rodiny. Není to ale tak úplně pohádková idylka. Jemima už si pomalu začíná zoufat, že se nedočká vnoučat, protože všichni její potomci se sveřepě brání sňatku. Co když nakonec nezůstane nikdo, komu by mohla své milované panství přenechat? A do toho její nejmladší dcera Lucy odmítá naplňovat představu dámy a nejradši by se nalodila na koráb, který ji doveze za dobrodružstvím. Proč se jenom musela narodit jako děvče? Neustálé půtky s matkou a touha po něčem víc než jen tanec a vyšívání ji nakonec vyštvou z domova. Vydává se splnit si svůj sen bez ohledu na následky a jen bůh ví, jestli nakonec uspěje.

Stejně jako za předchozími díly, i za tímto stojí spousta historického výzkumu a mravenčí práce. Zvlášť když autorka zasazuje své hrdiny přímo do centra stěžejních dějinných mezníků. Vyprávění je víceméně rovnoměrně rozloženo mezi dění v Anglii a vývoj rodinných vztahů a dění ve Francii, kde zuří revoluce. Autorka velmi podrobně popisuje všechny revoluční etapy od dobytí Bastily po "Velký teror" a díky napojení na hlavní postavy má čtenář šanci všechno zažít téměř na vlastní kůži.
Jak se příběh odvíjí, čím dál výrazněji vystupuje do popředí nová generace Morlandů a noví hrdinové, zatímco někteří starší jsou upozaďováni. Nejvíc prostoru dostávaji Héloise a Lucy, což je dobře, protože jejich osobní příběhy jsou rozhodně nejzajímavější. Krom někdy velmi nebezpečných dobrodružství těchto dam je však poskytnut prostor také troše romantiky a skutečného přátelství.

Desátý díl je jakýmsi pomyslným vrcholem první části příběhu, protože se přesouváme z novověku mnohem blíže moderním dějinám. Francouzská revoluce znamenala zásadní zlom, který výrazně ovlivnil všechny příští generace a přivedl k moci řadu zajímavých postav - kupříkladu Napoleona. Jak se Morlandi vyrovnají s novou dobou a všemi jejími nástrahami, to už ukážou další pokračování.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama