Věci, které na Francii (a Francouzích) nejvíc oceňuju

12. listopadu 2016 v 16:21 | Frozie |  O nás
Nevím, jak vás, ale mě osobně to k Francii táhlo vždycky. Nebo aspoň od té doby, kdy jsem začala víc vnímat svět kolem sebe. Mezi mnou a touhle zemí je zkrátka pouto, které, jak doufám, si uchovám navždy. To, že jsem dostala možnost nějaký čas ve Francii žít a studovat, je pro mě pořád nesmírně důležitý milník v životě. Nechci tvrdit, že mě Francie změnila, ale díky ní jsem si uvědomila spoustu věcí, utřídila jsem si myšlenky a naučila se o sobě nové věci.
Dneska bych článěk ráda zasvětila několika drobnostem, které se mi na každodenním životě ve Francii líbí. Spousta z nich mě neustále překvapuje, ale možná právě to je dělá ještě přitažlivější :)


Jazyk
O Francouzích se často říká, že neumí anglicky. Věřte mi, není to pravda. Francouzi anglicky umí, často dokonce více než dobře. Mladí lidé se ji běžně učí ve škole a i s těmi staršími se pomocí rukou a nohou domluvíte. Proč tedy tento předsudek vznikl? Důvod je jednoduchý, Francouzi angličtinu používají jen když je to nezbytné. Na svůj jazyk jsou pyšní, považují ho za jeden z nejvýznamnějších světových jazyků a jeho používání je pro ně určitý typ nacionalismu. Pokud tedy vidí, že jste schopni se francouzsky dorozumět, nezačnou na vás mluvit anglicky, spíš vám pomůžou ve vyjádření ve francouzštině. Většina z nich proto vůbec neřeší nějaké vaše gramatické chybky, naopak většina z nich vám francouzštinu ještě pochválí.
Je mi jasné, že pro spoustu z vás je právě tento francouzský zvyk spíš otrava, ale mně se to strašně líbí. Obdivuju to, jak moc jsou na francouzštinu pyšní. Možná i právě díky tomu si dodnes uchovala svoji krásu.

Slušnost
Pro Francouze je nesmírně důležitá lidská slušnost. Možná proto nemají rádi Američany :D Pro ně představují konzumní typ společnosti, která nevyznává žádné pořádné hodnoty a chybí jim slušnost. Ve Francii je totiž nemyslitelné, abyste v obchodě nepozdravili či nepoprosili, pokud o něco žádáte. Pokud se vás zeptají, jak se máte, myslí to opravdu vážně, není to pouze konverzační formulka. Pokud si k vám někdo přisedne v městské dopravě, je běžné, že vás pozdraví, a není výjimkou, když se s vámi dá i do řeči. Na ulici se nebojí vás oslovit a pochválit vám šaty či kabát. Všechno to jsou maličkosti, ale nesmírně dokážou vylepšit den.
Trochu mě mrzí, že u nás tohle neumíme. Každý na ulici kouká jen před sebe, snaží se vyhnout jakémukoli kontaktu, nedejbože navázat ten oční.
Samozřejmě je důležité zmínit, že nemůžu mluvit za všechny Francouze, pouze za Alsasany :)

Zdravé stravování
Francie je královnou gastronomie, jídlo je tu všudypřítomné a francouzská kuchyně je pro Francouze stejně důležitá jako jejich jazyk. Zatímco princ Charles už v 90. letech prohlásil, že jeho oblíbené jídlo je curry (opravdu typická britská kuchyně :D), francouzský politik, i kdyby nechtěl, musí dodnes uvést francouzskou specialitu, nejlépe ještě z jeho domovského regionu. Svým způsobem vede tenhle nacionalismu k současným problémům, ale o tom se zmiňovat nechci.
I když je ve Francii jídlo nesmírně důležité, a většina francouzskýsch specialit není zrovna dietní (bagety z bílé mouky, tučné sýry), na ulici jen zřídkakdy narazíte na tlustého Francouze. Rozhodně tu nejsou všichni jako proutek, ale zkrátka se drží na normálních váhových hodnotách. Francouzi totiž rádi jedí, ale s mírou. Jejich jídlo se skládá z masa či ryby, z přílohy a spousty zeleniny. Za tu dobu, co tu jsem, jsem v menze neměla nijak extra nezdravé jídlo.

Na Francii je toho fascinujícího mnohem více, ale tyhle tři věci se mi zkrázka líbí nejvíce. Na druhou stranu je tady taky spusta věcí, které mi ztěžují život (ano, mluvím o vyplňování všech možných i nemožných lejster) a otravují mě (ano, mluvím o hrozné pomalosti), ale o tom třeba zase příště.
A co vy? Žili jste někdy v cizí zemi? Pokud ano, co jste nejvíc oceňovali na místních obyvatelích?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama