Caroline Erikssonová - V mlze

20. listopadu 2016 v 12:10 | C.ind.ere.lla |  Thriller & Detektivka
Zázraky se dějí, konečně se mi taky podařilo dočíst normální knížku. Vzhledem k tomu, kolik času momentálně trávím nad povinnou četbou je to vážně úspěch. Navíc se obávám, že šance na zlepšení je zatím v nedohlednu. Co se dá dělat.


Nakladatelství: LEDA
Rok vydání: 2016
Počet stran: 240

Oficiální anotace: Z VÝLETU NA OPOUŠTĚNÝ OSTROV…
Prázdninový výlet zavede Gretu, Alexe a čtyřletou Smillu přes jezero Maran (Přízrak) - opředené mýty a záhadami - na malý opuštěný ostrov. Alex s dcerou se vydají mezi stromy, Greta se v zasněné náladě zdrží na pobřeží…, a když se manžel s dcerou nevracejí, vydá se za nimi: určitě se zabrali do hry a zapomněli na čas. Volá je a horečně prohledává ostrov, je to ale marné.
…SE VRÁTILA JENOM ONA
Greta se zoufale potřebuje dovolat Alexovi, aby se ujistila, že jsou se Smillou v pořádku, a kdyby se neozval, musí zavolat policii. Jenomže její mobil v loďce není. Až po návratu do chaty ho najde schovaný pod pokrývkou. Dala ho tam ona, nebo někdo jiný? Ale kdo a proč? Během policejního pátrání před ní vyvstávají naléhavé výjevy z minulosti a začne ji trápit otázka, jestli to, co dosud považovala za skutečnost, není jen obratně vymyšlená lež. A jakou roli v celém dramatu hraje ona sama? Existuje souvislost mezi zmizením Alexe a Smilly a tím, co se stalo onoho večera před mnoha lety, kdy přišel o život Gretin otec? Kdo byla neznámá žena, která se zjevila u jejich chaty tu noc před zmizením?
A najdou vůbec Alexe a Smillu?


Moje hodnocení: 82 %
Ponořte se do příběhu, který vás celou dobu udržuje v nejistotě. Na začátku je Greta se svou rodinou na prázdninách u jezera, na konci šokující pravda, která bere dech. Napínavý psychologický thriller V mlze je plný nečekaných zvratů a překvapení a svým stylem vás doslova přiková ke stránkám.

Greta si s dcerou a manželem vyrazí do prázdninového letoviska jezera Maran. Už je skoro po sezóně a proto se v oblasti nachází jen pár starousedlíků. To však Gretě a Alexovi vyhovuje, protože aspoň mají dostatečné soukromí. Poklidnou atmosféru jejich pobytu však naruší výlet na ostrov uprostřed jezera. Alex a Smilla, jeho dcera, vystoupí z loďky, aby se vydali na průzkum... a už se nevrátí! Greta zůstává sama a bezradná, její pátrání nepřináší žádné výsledky, přestože ostrov několikrát důkladně prohledá. Kam se muž s holčičkou poděli? Člověk se přeci jen tak nevypaří. Ledaže by na tajemných zvěstech, které o jezeře kolují, bylo zrnko pravdy...

Příběh se před čtenářem otevírá po střípcích a přináší spoustu překvapivých odhalení. To, co začalo jako velká záhada, se postupně proměňuje v ledově chladný psychologický thriller. Nic totiž není tak, jak se na první pohled zdá. V centru všeho dění stojí Greta, kniha je ostatně napsána z jejího podledu (tedy většinou). Čtenář má možnost všechno vnímat jejíma očima a dohadovat se, kde je pravda. Autorka totiž s jednotlivými fakty a indiciemi nakládá natolik brilantně, že pro každou situaci nabízí několik možných vysvětlení. A teprve dalším vývojem zjistíte, které je správné.
Gretina současnost se prolíná s její minulostí a temnými vzpomínkami, které by nejraději vymazala z paměti. Tím spíš, že si není tak úplně jistá, kde leží pravda. Kdysi bývali šťastná rodina - měla otce i matku a zažívala spokojené dětství. Jednoho dne je však otec opustil, náhle a nečekaně, a Greta zůstala pouze s matkou, s níž se navzájem odcizily. Minulost na ni však znovu nepříjemně dotírá a vrací jí vzpomínky na jeden konkrétní večer. Večer, o jehož průběhu má mírně zamlženou představu...

Název knihy je velmi výstižný, řadu momentů totiž jak hrdinka tak čtenář vnímají jako v mlze. Celou dobu, co vyprávění plyne, čekáte, co se stane dál, kdy se rouška tajemství zase o trochu víc poodhalí. Osudy všech postav jsou zvláštním způsobem propleteny a postupně vycházejí najevo skutečnosti, které byste možná nečekali. Navíc si až do poslední stránky nemůžete být jisti, jak to vlastně celé dopadne.

V mlze je mrazivý thriller plný napětí, který si udrží vaši pozornost od první do poslední stránky. Všechno v něm do sebe dokonale zapadá a události se odvíjí logicky a vysvětlitelně. I když se to občas nezdá. Jedná se o výborně napsané, napínavé čtení, které se ideálně hodí pro pošmourné podzimní večery.

Tímto děkuji nakladatelství LEDA za poskytnutí recenzního výtisku.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama