August August, august

19. listopadu 2016 v 12:21 | C.ind.ere.lla |  Vášeň jménem DIVADLO
Další divadelní recenze a něco mi říká, že tenhle měsíc nebude poslední. Výhledově přidám i nějakou tu knižní, ovšem můj čas na čtení čehokoliv mimo školní věci je dost omezený. A vzhledem k nutnosti napsat diplomku a blížícím se státnicím se to jenom zhoršuje. Tak uvidíme, kolik toho nakonec přečtu. Ale divadlo je taky fajn relaxace.


Autor: Petr Kohout

Premiéra: 12. 11. 2016
Uvádění: Divadlo ABC

Režie: Ondřej Zajíc


Obsazení
August August, august - Zbigniew Kalina
Ředitel Holzknecht - Jiří Schwarz
Inspektor manéže - Vasil Fridrich
Evelýna - Daniela Choděrová
Paní ředitelová - Stanislava Jachnická
Lulu - Veronika Svojtková
Bumbul - Milan Kačmarčík
August junior - Jan Hofman
Cirkusoví umělci - Tomáš Novotný, Aleš Bílík, Nina Horáková, Petra Tenorová, Kašpar Klepal, Michaela Hradecká, Anežka Hessová, Sabina Hálová, Daniela Hálová

Délka představení: 2 h 20

August August má jeden velký sen - drezírovat osm bílých lipicánů. Jak to ale udělat, když podobný úkol přísluší pouze řediteli cirkusu a on, jakožto klaun, má v manéži velmi podřadné postavení? Stačí k tomu málo - splnit tři podmínky, které mu ředitel Holzknecht zadá. A pak už nic nebude stát v cestě k uskutečnění jeho touhy. Ale bude to tak snadné?

Kohoutova hra August August, august je na našich jevištích již zdomácnělou klasikou, která se v pravidelných intervalech objevuje. Přijít s novou a neokoukanou vizí je proto čím dál složitější. Režisér Zajíc se rozhodl jít cestou značné modernizace a klasický cirkus proměnil v jakýsi moderní kabaret, kde se natřásají polonahé tanečnice a vlnění se u tyče je svébytným uměním. Tato efektní podívaná se prolíná s příběhovou linií klauna Augusta založenou především na slovním humoru, která s cirkusovými čísly poměrně ostře konstrastuje svým klasickým pojetím. Na jevišti se neustále střetávají roztančený kabaretní svět s poetickým snílkovstvím Augusta, a přestože to občas zaskřípe, ve výsledku toto pojetí poměrně dobře funguje.

Pro inscenaci jsou zásadní dobré herecké výkony a herci, kteří dokážou celé představení takzvaně "ustát". A sázka na Zbigniewa Kalinu vyšla režii na jedničku. Jeho August je tak trochu naivním snílkem s nepřebernou fantazií, který se nebojí udělat si legraci sám ze sebe. Jde za svou touhou odhodlaný překonat jakékoliv překážky, jen aby si alespoň jednou v životě mohl zadrezírovat osm bílých lipicánů. Zdatně mu sekundují Veronika Svojtková coby jeho partnerka Lulu a Jan Hofman jako August junior. Svojtková propůjčuje své Lulu kouzelnou bezprostřednost, naivitu a snivost, ale zároveň jistou dávku racionality, která vyvažuje Augustův snový pohled na svět. Jan Hofman bravurně zvládá obě polohy své role - tedy malého budoucího klauníka hrdého na své povolání i pubertálního fracka toužícího se vyvázat z rodinných pout.
Protipólem ke klauní rodince jsou ředitel Holzknecht v podání Jiřího Schwarze a inspektor manéže Vasila Fridricha, oba racionální a vědomí si své moci nad ostatními. Fridrichův inspektor je člověk bez fantazie rád se bavící na úkor ostatních, který se jen s nelibostí nechává vyvést z míry. Což mu August provádí v jednom kuse. Schwarzův ředitel je jakousi šedou eminencí, která ze stínu tahá za provázky. Na démoničnosti mu dodává především fakt, že jej po celou dobu vidíme jen jako temnou siluetu v horní části jeviště, jejíž hlas je podpořen mikrofonem. Vzniká tak dojem nadpřirozena, jakési vyšší moci, která ovládá naše životy, aniž si to uvědomujeme.

August August, august v Divadle ABC je inscenace o velkých snech, jichž byste se neměli vzdávat bez ohledu na to, jaké to může přinést důsledky. Krásně ukazuje, že trochy naivního snílkovství je v našem přeracionalizovaném světě víc než potřeba, protože jinak nás realita každodenního života udolá. Tvůrci postavili do kontrastu naivní, až dětský svět idejí s velkou kabaretní show, které se však příjemně doplňují a vyvažují, díky čemuž dělají z Augusta inscenaci, kterou stojí za to vidět.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama