Renee Abdieh - The Wrath & The Dawn

24. září 2016 v 11:40 | C.ind.ere.lla |  Young Adult
Tohle není klasická YA kniha, vlastně jsem v pokušení zařadit ji spíš do fantasy, ale budu se řídit tím, co udává nakladatl. A ano, vím že už vyšla i v češtině, ale zjistila jsem, že čtení v originále mě vlastně hrozně baví. A tahl kniha je navíc mimořádně dobře napsaná.

Nakladatelství: G. P. Putman's Son Books for Young Readers
Rok vydání: 2015
Počet stran: 388
Série: The Wrack & The Dawn
Díl: První

Oficiální anotace: Rozbřesk znamená smrt.
V zemi Chorásán si násilnický kalif Chálid každou noc bere novou dívku, aby ji ráno nechal oběsit na hedvábném provazu. Když se šestnáctiletá Šíva stane jeho obětí, rozhodne se její nejlepší přítelkyně Šeherezáda, že se pomstí, a dobrovolně se stane jeho další ženou. Šeherezáda je nejen rozhodnutá zůstat naživu, ale ukončit hrůzovládu kalifa jednou provždy.
V tomto napínavém převyprávění Tisíce a jedné noci okouzluje Šeherezáda noc za nocí kalifa svými příběhy, a získává tak další dny života. I když ví, že každá noc může být její poslední. Avšak Chálid je jiný, než jakého si ho představovala. Za zrůdou se skrývá ztrápený kluk a Šeherezáda, aniž by chápala, jak je to možné, se do něj zamiluje. Jak jen mohla? Vždyť je to neodpustitelná zrada. V honosném paláci zjistí, že ne vše je takové, jaké se jeví, ale i přes svou lásku je rozhodnutá pomstít svou přítelkyni. Může v tomto světě plném příběhů a tajemství přežít láska? A znamená vůbec něco?


Moje hodnocení: 90 %
V Rey, hlavním městě Khorasanu, mizí dívky. Tomu, kde jsou, se však nikdo nediví. Všichni to dobře vědí. Vládce Khalid si totiž každý večer jednu z nich vezme, aby následujícího dne ukončila její život hedvábná šňůra. Lid se začíná bouřit, ve městě i okolí vypukají nepokoje a do paláce dobrovolně přichází další dívka. Scharzad. Která rozhodně nemíní stát se příští obětí.

Autorka se nechala volně inspirovat pohádkami Tisíce a jedné noci, v nichž si krásná Šeherezáda noc co noc zachraňovala život vyprávěním nových příběhů. Tento rámec je využit i v The Wrath & The Dawn, ale je to skutečně jen rámec. V knize jde totiž o mnohem víc, než jen o vyprávění napínavých příběhů. Všechno, co se v paláci i celé zemi děje, má totiž svůj důvod. Byť se může zdát naprosto absurdní.
Scharzad přichází do paláce pomstít smrt své nejlepší přítelkyně Shivy. Je odhodlaná najít královu slabinu a využít ji proti němu. Monstrum, které vzalo život tolika mladým dívkám, by vůbec nemělo existovat. Jak dny plynou, Scharzad si ovšem začíná uvědomovat, že za tím vším, je něco víc. Khalid totiž možná není vraždící stvůrou, ale obyčejným mladým mužem, který zoufale potřebuje lásku a pochopení. A Scharzad se začíná bát, že by se mohla na sobě a svých blízkých dopustit té nejhorší možné zrady - zamilovat se do svého nepřítele.

Z každé stránky knihy vyzařuje kouzelná atmosféra Orientu, která už sama o sobě je tak trochu pohádkou. Autorka se nechala inspirovat skutečným starověkým a středověkým arabským světěm s jeho nádhernými paláci, kvetoucími zahradami a nekonečnou moudrostí. V příběhu je vše dokonale promyšleno, od oblečení přes jídlo až po zbraně. Celé by to vlastně mohl být reálný příběh odehrávající se kdysi dávno v reálné zemi. Tomu napomáhá i řada původních arabských názvů označujících konkrétní skutečnosti. Aby se vnich čtenář neztratil, je vzadu připojen malý slovníček pojmů.
Na rozdíl od většiny YA knih, které znám, v The Wrath & The Dawn není vypravěčem jediný hrdina. Naopak, kniha je napsána v er formě a střídá vypravěče. Nejčastěji na věci nahlížíte z pozice Scharzad, ale dostanete se do hlavy i králi nebo některým lidem s Scharzadiny minulosti. Díky tomu je spousta místa pro popisy světa, v němž jsme se ocitli, a čtenář si v hlavě vytvoří ucelenou představu. Autorka promyšleně buduje tempo, přeskakuje mezi vypravěči a skládá střípky informací k sobě, dokud se neobjeví kompletní mozaika.

The Wrath & The Dawn je výborně napsanou knihou plnou nezodpovězených otázek a nevyřčených tajemství, v níž se jednotliví hrdinové snaží porozumět sobě navzájem i světu, v němž žijí. Zdá se, že láska je jediná hodnota, pro niž stojí za to obětovat všechno. Ale budou k tomu mít hrdinové dost odvahy?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama