Renee Abdieh - The Rose & The Dagger

28. září 2016 v 17:43 | C.ind.ere.lla |  Young Adult
První svátek letošního školního roku, znamená, že si můžete udělat volno uprostřed týdne. No komu by se to nelíbilo? Mně sice škola oficiálně začíná až v pondělí, ale to neznamená, že bych si neužívala volno. Zvlášť když normálně trávím spoustu času v práci. :) Takže můžu využít dnešního odpoledne k sepsání recenze na druhý díl série, kterou jsem si jednoduše zamilovala. :)

Nakladatelství: G. P. Putman's Sons Books for Young Readers
Rok vydání: 2016
Počet stran: 416
Série: The Wrath & The Dawn
Díl: druhý

Oficiální anotace: Čím temnější nebe, tím jasnější hvězdy.
Země se ocitá na pokraji války a Sharzad je násilím vytržena z náručí svého milovaného manžela, kalífa Khorasanu. Kdysi si myslela, že je Khalid monstrum - nemilosrdný vrah svých žen, zodpovědný za nezměrnou bolest a utrpení - ale poté, co odhalila jeho tajemství, objevila v něm mimořádného muže a lásku, která se nedá popřít. Přesto kletba trvá a hrozí, že Shazi a Khalid zůstanou navěky odloučeni.
Sharzad se znovu spojila se svou rodinou, která nalezla útočiště v poušti, kde se proti Khalidovi sbíra smrtící síla - síla vedená Sharzadinou dětskou láskou, která má zničit celou říši. Pod vlivem loajality k těm, jež miluje, může Shazi udělat jediné - jednat. S pomocí magie, kterou v sobě cítí narůstat, se vydává na vlastní pěst ukončit oba své problémy - kletbu i hrozící válku - jednou provždy. Aby to však zvládla, musí se vyhýbat nepřátelům a udržet se naživu.
To, co začalo v Pomstě a rozbřesku se stáčí k závěru ve chvíli, kdy Sharzsad riskuje všechno, aby se mohla znovu setkat se svou pravou láskou.


Moje hodnocení: 90 %
Město Rey je v troskách a Sharzad s Khalidem musí snášet odloučení. Zatímco král se snaží napravit škody, které napáchal útok na jeho palác, Sharzad se ocitá uprostřed pouště, kde se sbírá armáda pod vedením jejího přítele a první lásky Tariqa. Nejen že byla násilím odtržena od milovaného manžela, navíc se ocitla v prostředí, kde jí nikdo nevěří a někteří jí možná budou usilovat o život...

Když Khalid a Sharzad konečně pochopili, jak moc pro sebe znamenají a že jejich životy nemají bez toho druhého smysl, odtrhla je od sebe touha po pomstě. Tariq nevěří, že by kalíf mohl mít s jeho láskou jakékoliv kladné úmysly a Sharzad podezírá z podlehnutí jakési temné magii. Doufá, že vyhraje ženu svého srdce nazpět, a jako třešničku na dortu se Khalidovi pomstí za smrt desítek nevinných mladých žen. Sharzad má však v otázce svých citů jasno a stejně tak odmítá stát se pěšákem na válečné šachovnici.
Sharzad možná musela bez vysvětlení a rozloučení opustit Rey, ale její srdce zůstalo v paláci. Dívka nade vše touží vrátit se k milovanému manželovi. Než tak však učiní, potřebuje získat naději, že mají šanci na klidný společný život. Že kletba uvržená na Khalida se dá zlomit a že válku je možno zažehnat. Není však takový úkol pro jednu mladou ženu příliš? Kola osudu se totiž otáčejí a posunují hrdiny nečekanými směry...

Druhý a závěrečný díl duologie The Wrath & The Dawn se přesouvá z lesku královského paláce do pouštního válečného ležení. Ta tam je blýskavá nádhera luxusního královského života. Válka je totiž drsná záležitost a na pohodlí nemá místo. Probouzí v lidech to nejlepší i to nejhorší a každý se musí rozhodnout, na čí stranu se přidá. Nejen Sharzad, ale i Khalid a všichni jejich blízcí stojí na rozcestí. A jejich volba může rozhodnout o tom, na jakou stranu se vychýlí jazýček vah.

The Rose & The Dagger je plná nečekaných zvratů. Vždy, když má čtenář pocit, že už ví, co se stane, přijde autorka s nějakou novou, překvapivou situací. Některé jsou poměrně předvídatelné, jiné vás pořádně zaskočí a některým snad ani nebudete chtít uvěřit. Autorce se však daří promyšleně budovat napětí a dávkovat ho čtenářům v tom správném množství.
Příběh je opět vyprávěn v er formě a přeskakuje mezi jednotlivými postavami. Největší prostor je věnován Sharzad a Khalidovi, ovšem není to jenom o nich. Promítají se zde i pohledy Sharzadiny sestry Irsy, jejich otce Jahandara, Tariqa a několika dalších hrdinů. Díky tomuto střídání vypravěčů se opět skládá pestrá, ale ucelená mozaika plná lásky, přátelství, odvahy a nečekaných zvratů.

The Rose & The Dagger není tak romantická, jako předchozí díl, protože pozornost se přesunuje od budování vztahu ústřední dvojice k neklidné politické situaci v zemi. Víc než o lásku jde tentokrát o přežití a budoucnost všech. Šťastně až navěky totiž na Sharzad a Khalida čeká pouze v případě, že se dokážou vyrovnat se všemi zkouškami, které jim osud postaví do cesty.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama