Marie Doležalová - Kafe a cigárko

4. září 2016 v 11:23 | C.ind.ere.lla |  Ostatní
Prázdniny skončily. Alespoň pro školáky a pro herce. Stejně jako se v září otevírají školy, otevírají se i divadla. A tak se po dlouhém lenošení všichni herci vrací na jeviště, aby mohli bavit zástupy diváků. A není proto lepší čas na čtení spousty zábavných historek z divadelního zákulisí...

Nakladatelství: Domino
Rok vydání: 2015
Počet stran: 264

Oficiální anotace: Jak v době blogové vytvořit ze svého blogu fenomén, který se pro zástupy čtenářů stane čtvrteční drogou? Jak přetavit spontánní (rozuměj úplnou náhodou vzniklý) nápad v prestižní Magnesii Literu? A jak dosáhnout toho, že vám lidi za celý rok nenapíšou jediný negativní ohlas?
Jednoduše: především nesmíte mít nic z toho v úmyslu. Právě naopak! Vy musíte jen tak mimochodem uskutečňovat sen o vlastním blogu, aniž byste si stavěli jakékoli vyšší cíle.
Pak už zbývá jen pár dalších předpokladů: důvěrně znát svět, o kterém píšete. Psát tak, aby se všichni aktéři popisovaných příhod poznali, a cítili se polichoceni či pobaveni, nikoli dotčeni. Musíte být vtipná a inteligentní a psát tak dobře, že vaše články vyhledávají i lidé, kteří by za jiných okolností žádný blog ani historky z hereckého zákulisí nikdy nečetli (ze zásady). A hlavně - musíte umět shodit sama sebe a dělat to s takovým šarmem a grácií, že všechny vaše chyby a trapasy budou čtenáři milovat.
Zkrátka a dobře: musíte psát jako Marie Doležalová.
A když se k tomu přidají geniální ilustrace Jana Hofmana, vznikne kniha, kterou prostě chcete mít. Kterou chcete dát jako dárek. Protože tahle kniha vám zvedne náladu tak jako žádná jiná!


Moje hodnocení: 85 %
Taky vás vždycky zajímalo, jak se herci cítí před premiérou? Jaké to je na place nekonečných seriálů? Nebo jaké typy lidí můžete u divadla potkat? Pak byste neměli váhat s přečtením knižní verze blogových příspěvků Marie Doležalové. Kafe a cigárko je totiž plné zábavných historek o tom, co se vám může stát, když se rozhodnete dát na hereckou dráhu.

Maruška své články původně uveřejňovala každý čtvrtek na blogu Kafe a cigárko, až přišla nabídka k vydání knihy. A taky nominace na Magnesii literu za blog roku, kterou si nakonec skutečně odnesla. Její knížka představuje všechny články pěkně pohromadě, některé na sebe dokonce navazují. Jejich prostřednictvím se můžete dozvědět vše o slastech a strastech hereckého života. A pokud máte rádi divadlo, nebo třeba čas od času mrkente na nějaký seriál, určitě si to užijete.

Kafe a cigárko je napsáno čtivě a s humorem. Marie se nebojí udělat si legraci sama ze sebe a svých hereckých kolegů, na většinu situací se dívá s nadhledem a provádí čtenáře všemi zákoutími své profese. Pokud o divadle něco víte, pak to pro vás bude příjemný pohled z trochu jiné stránky. A pokud jste divadlem dosud nepolíbení, třeba vás to zláká začít se o něj trochu zajímat.
Každý článek je tematicky uzavřený a doplněný krátkým malovaným stripem, v němž je s nadsázkou zpracováno téma Maruščina povídání. Ilustrace jsou příjemným zpestřením a rozhodně se jim povede vykouzlit úsměv na rtech čtenáře.

Všechny články jsou zábavnou exkurzí do profese, kterou si chtěl každý z nás aspoň jednou zkusit. Při jejich čtení pochopíte, že herectví je mnohem těžší, než byste si představovali, a že pokud nejste Miroslav Donutil nebo Jiřina Bohdalová, budete zřejmě většinou třít bídu s nouzí. Dobře, to je trochu nadsázka, ale herci právě přeplacení nejsou.
Podtrženo sečteno, Kafe a cigárko je vtipným čtením, které vás pohladí po duši, rozesměje a především vám ozřejmí všechna úskalí profese, kterou vykonávat není jen tak.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 fonax fonax | 4. září 2016 v 17:59 | Reagovat

Už dlouhou dobu se na to chystám, myslím, že přišel správný čas.:)

2 sakay sakay | Web | 23. prosince 2016 v 13:01 | Reagovat

přečteno, božský! hrozně jsem se pobavila :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama