Kiera Cass - The Crown

15. září 2016 v 13:18 | C.ind.ere.lla |  Young Adult
Recenze na závěrečný díl teď už pentalogie je tady. Tak schválně, co myslíte, jak to s Eadlyn nakonec dopadne?


Nakladatelství: HarperTeen
Rok vydání: 2016
Počet stran: 280
Série: The Selection
Díl: pátý

Oficiální anotace: Když se Eadlyn stala první princeznou Illéy pořádající svou vlastní Selekci, nečekala, že by se do některého ze svých třiceti pěti nápadníků mohla zamilovat. Prvních pár týdnů soutěže strávila počítáním dní zbývajících do okamžiku, kdy je všechny pošle zpátky domů. Ale čím víc ji události v paláci nutí vystupovat do světla reflektorů, tím víc si uvědomuje, že to nejspíš nezvládne sama.
Eadlyn si pořád není jistá, jestli na ni čeká pohádkový konec, jaký měli její rodiče před dvaceti lety. Ale někdy vás srdce překvapí... a Eadlyn bude muset velmi brzo učinit volbu, která se zdá nemožnější - a mnohem důležitější - než si kdy dokázala představit.
Moje hodnocení: 80 %
Královna bojuje o život v nemocničním křídle paláce, král se od ni nevzdaluje ani na krok, Eadlynino dvojče Ahren odjel do Francie za svou láskou a na princezně leží zodpovědnost, kterou si ani nedokázala představit. Najednou je regentkou země, která se potýká s řadou problémů, a je na to úplně sama...

Selekce ještě neskončila, přestože se vším, co se děje v paláci, by se princezně nikdo nedivil, kdyby se rozhodla ji odpískat. Ona však místo toho zúží výběr svých nápadníků na pouhých šest a doufá, že se jí mezi nimi podaří najít jednoho, za nějž by se chtěla provdat. Zatím to totiž vypadá tak trochu beznadějně. Všichni mladíci jsou sice milí a ochotní se jí do smrti kořit, ale k lásce je přeci jen třeba trochu víc.
Aby toho nebylo málo, princeznini rodiče jsou momentálně zbaveni všech svých královských povinností a správa země padá na Eadlyn. Vzhledem k tomu, že její matka prodělala těžký srdeční infarkt, není se co divit, že potřebuje čas na zotavenou s manželem po svém boku. A protože Eadlyn své rodiče miluje víc, než kohokoliv na světě, chce jim dopřát kýžené soukromí. I kdyby to mělo znamenat, že se ujme svých vladařských povinností mnohem dřív, než předpokládala.

Závěrečný díl série Selekce je plný překvapivých zvratů a nečekaných odhalení. A to nejen pro čtenáře, ale i pro samotné postavy. Eadlyn vyhlíží o poznání sympatičtěji, než v prvním díle, protože se konečně představuje jako alespoň trochu zodpovědná osoba. Záleží jí na rodině i zemi a snaží se svůj život přizpůsobit jejich potřebám, i kdyby to mělo znamenat, že ztratí sama sebe. Pořád je sice poněkud tvrdohlavá a sebestředná, ale přinejmenším dokáže zvážit svá přání a povinnosti a najít mezi nimi přijatelný kompromis.
Oceňuji, že kniha není tak úplně předvídatelná. Zatímco v případě Maxona a Americy si každý mohl už v prvním díle domyslet, jak to s nimi dopadne, u Eadlyn je to složitější. Její nápadníci tvoří pestrou směsici, ale ona si pořád není jistá, jestli se do některého zvládne zamilovat. A občas to vypadá, že se o to vlastně ani nesnaží. Minimálně do půlky knihy si tak nemůžete být jisti jejími city a až do samotného konce nevíte se stoprocentní jistotou, že se bude konat happy end. Do toho přidejme pár zajímavých informací z minulosti královské rodiny a několik nečekaných odhalení a máme tady poměrně zajímavý příběh.

The Crown rozhodně stojí za přečtení už jen proto, že uzavírá celou sérii. Můžete mít ke knize výhrady a její hlavní hrdinka vám nemusí být sympatická, ale pořád je to příjemný návrat ke starým hrdinům a jejich novým osudům. A přes všechny nedostatky je to milé, oddechové čtení, které od vás nevyžaduje moc přemýšlení. A vypnout přeci potřebuje čas od času každý z nás.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Ettelwen Ettelwen | Web | 15. září 2016 v 17:51 | Reagovat

The Crown se mi líbila více než The Heir, ale i tak to žádná hitparáda nebyla.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama