Erasmus - první týden v novém domově

9. září 2016 v 18:33 | Frozie |  O nás
Až do ledna budu svoje dny trávit v nádherném Štrasburku, a protože je studium v zahraničí v současné době skvělou příležitostí pro všechny mladé, ráda bych se podělila se svými zkušenostmi. Nevím, jak často budu články psát, jestli se buou líbit či jestli bude vůbec o čem psát....i když toho bych se bála ze všeho nejméně.

Studovat nebo pracovat v zahraničí byl vždycky můj sen nebo aspoň od té doby, co jsem více začala přemýšlet o své budoucnosti. Nejsem člověk, co by z naší zemičky odešel navždy, i přes spoustu věcí, které se mi nelíbí, je to můj domov a mám to u nás více než ráda. Na druhou stranu bylo mým snem odjet do cizí země jinak než jako turista....a právě takový sen právě prožívám :)Je to nesmírně zvláštní a nikdy bych si nepomyslela, že to řeknu, ale už po týdnu se tu cítím jako doma, postupně se zabydluju a zvykám si na město a Francouze. Zatím jsem ze všeho nadšená a hlavně nesmírně vděčná za to, že tu můžu být. A jsem nesmírně zvědavá, jak to vše budu vnímat na konci pobytu.
Štrasburk podle mě nejvíc vystihuje prohlášení naší lektorky francouzštiny: Štrasburk je dostatečně velký, aby měl výhody velkoměsta, ale také dostatečně malý, aby netrpěl nevýhodami velkých měst...myslím, že tahle věta mluví za vše :)
O Francii a hlavně Francouzích se vypráví ledacos (a spousta toho je skutečně pravda), ale zatím moc nechápu výtku, že jsou prý protivní. Nemůžu mluvit za všechny Francouze, ale aspoň ti ve Štrasburku jsou milí opravdu hodně. A to nemluvím jen o studeten, kteří mají nás Erasmáky na starost nebo dalších pracovnících fakulty, kteří jsou na hloupé dotazy a špatnou francouzštinu zvyklí, ale i o dalších obyvatelích. Když jsem si vyřizovala účet v bance, tak se mi pán snažil vyjít co nejvíc vstříc a ještě mi pochválil francouzštinu (což bylo víc než milý :D) a když jsem nesla nákup na kolej, kolemjdoucí paní se nabídla, jestli nechci pomoct! To mě dostalo úplně.

Jediná věc, která mě na Štrasburčanech vytáčí je jejich ježdění na kole. Na kole tu totiž jezdí úplně každý. Tohle by samozřejmě samo o sobě nebyl problém, ale oni prostě jezdí všude! Na chodníku je víc místa pro cyklisty než pro chodce a věřte mi po pár dnech už vás nebude bavit se jim neustále vyhýbat.

Druhou nevýhodou, kterou jsem za těch pár dní vypozorvala jsou vysoké ceny. Je mi jasné, že pro studenta z ČR bude ve Francii dráž, přepočítávat tady opravdu nemá cenu, umřeli byste hlady... ale Štrasburk je drahý i pro Němce a Brity. Dokonce i samotní Francouzi mi potvrdili, že je tady dráž než v jiných městech. V obchodech to ani tolik nepocítíte, ale pokud si vyrazíte do baru...pěněženka zapláče. Pivo stojí 5-6 euro, víno eura 4. To už je na oběd v menze a ještě vám zbyde. Je tedy jasné, že si další skleničku odpustíte :D

Musím si říct, že i přes počáteční strach se můj pobyt tady vyvíjí víc než dobře. Můžu jen doufat, že vše půjde tak hladce jako doposud.

A co vy? Byli jste někdy na zahraničním pobytu? Popřípadě byste chtěli v budoucnu vyjet?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 fonax fonax | Web | 11. září 2016 v 10:45 | Reagovat

Jé, to je moc hezké, užívej Štrasburk. Těším se na další články. Já jsem podobně nadšená z Berlína, kam se ani ne za měsíc znovu chystám. :-) A pivo tam máme trochu levnější. ;-)

2 Julie Françoise Julie Françoise | Web | 11. září 2016 v 16:07 | Reagovat

Tak přeju, ať ti to nadšení vydrží!
A alkohol je podle mých zkušeností ve Francii drahý všude, v Toulouse byly v barech ceny podobné. Řešili jsme to tak, že jsme víno kupovali v supermarketu a pak ho pili buď venku, nebo u někoho na koleji. Z nějakého neznámého důvodu se totiž v obchodě dala pořídit celá flaška za míň, než v baru sklenička. Takže doporučuju zařídit se podobně:-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama