Cynthia Harrod-Eagles - Nečekané dědictví

2. září 2016 v 15:20 | C.ind.ere.lla |  Historický román
Přišlo září, školáci se vrátili do školy a mně ubylo času. Sice mám volno až do začátku října, ale to neznamená, že nemám práce nad hlavu. Už teď se pomalu začínám hroutit ze státnic a to jsou ještě pěkně daleko. Každopádně dnes tady mám recenzi na další díl historické ságy o Morlandových a protože na podzim toho mám v plánu poměrně hodně, snad se k tomu nějak dostanu. :)

Nakladatelství: Knižní klub
Rok vydání: 2000
Počet stran: 320

Oficiální anotace: Osudy dalšího pána na Morlandu Jamese - Jemmyho, se nerozvíjejí příliš šťastně. Jako jediný otcem uznávaný syn je sice výlučným dědicem panství, ale musí se postarat o svoje početné příbuzenstvo. Z politických důvodu je přinuce oženit se s lady Mary, nevlastní sestrou dvou nejmocnějších můžu Anglie. Ta přijíždí na Morland s pevnou jistotou, že tu na ni žádné štěstí nečeká. Ačkoliv Jemmy, jenž tajně miluje Alienu, je připraven dát ji svou lásku, ona ji odmítne, a dobrovolně se tak stáhne do celoživotní citové izolace. Přesto mají Jemmy a Mary tři děti. Oba věnují svou lásku synům a nejmladší Jemima se dočká otcovy náklonosti teprve po smrti, obou bratrů, kdy jí spadně do klína nečekané dědictví - morlandské panství.
Zdá se však, že v lásce Jemima také štěstí mít nebude. Už od dětství miluje bratrance Allena, jenž nosí v srdci Alieninu dceru, Marii-Louisu. Ta je ale zamilovaná do Jemmyho. Milostný propletenec řeší Aliena odchodem do kláštera, Allen se nechá naverbovat do armády a Marie-Louise se v mužském převlečené vydává na dlouhý pochod do Skotska, aby zde vyhledala stuartovského následníka trůnu, svého nevlastního bratra, jehož chce finančně podpořit při znovuzískávání anglického trůnu. A Jemima se provdává za jiného bratrance, Ruprechta Morlanda, cynického a vypočítavého zhýralce, jenž ji požádal o ruku jen kvůli penězům. Morlandské panství je ohroženo.


Moje hodnocení: 90 %
Na anglickém trůně sedí hannoverská dynastie, Stuartovci se stále marně pokouší prodrat zpět k moci a většině obyčejných lidí, je srdečně jedno, kdo jim bude vládnout. Rodina Morlandů je rozpolcená mezi svou věrností k Stuartovcům, s nimiž jsou spřázněni, a absolutním nezájmem o politické dění. Většina prostě jen chce žít v klidu, chovat koně a ovce a obchodovat se suknem. Ale mohou si to dovolit?

Doby, kdy Morlandové žili u dvora a třeba jen nepřímo ovlivňovali závažná královská rozhodnutí, jsou nenávratně pryč. Annunciata je už příliš stará na to, aby podporovala stuartovské intriky (i když v jejím případě si nikdo nikdy nemůže být jistý) a její dcera Aliena se krásy exilového dvora nabažila ve chvíli, kdy ji Jakub III. i s jejich nenarozeným dítětem opustil. Na Morlandu vládne Matt, který si především přeje svůj klid. Aby ho dosáhl, rozhodne se najít pro svého nejstaršího syna Jamese vlivnou nevěstu, která celé rodině zajistí postavení. Na názor obou mladých lidí se přitom nikdo neptá - povinnost je přeci na prvním místě.
Jemmy není ze sňatku nijak unešený, ale je k němu svolný. Jako nejstarší syn a dědic Morlandu má stejně povinnost se dříve či později oženit a zajistit panství dědice. Nemůže však tušit, jak moc zamíchá kartami poslední vůle jeho otce a co to bude pro všechny v budoucnu znamenat...

Již osmé pokračování Dynastie Morlandů nás přenáší do první poloviny 18. století. Těžiště děje je tentokrát na Morlandu, kde se zdržuje většina rodiny. Svět vysoké politiky a intrik je nové generaci Morlandových na hony vzdálen. Jediným, kdo ještě pobývá u dvora, je Annunciatin syn Maurice a to nikoli z lásky ke králi, ale z lásky k hudbě. Jiří II. se o něj zajímá pouze coby o dvorského skladatele a žádné bližší vztahy s ním neudržuje. Z lesku paláců a okouzlujících slavností jsou tedy čtenáři přeneseni do chladného Yorkshiru a poznávají běžný chod domácnosti.
Postavy, které v osmém díle vystupují, jsou zástupci nové generace, která má na řadu věcí jiný názor, než jejích otcové. Chtějí dělat svá vlastní rozhodnutí a přirozeně chybují, ale snaží se z toho poučit a jít dál. Při sledování jejich osudů čtenáře napadne, jaké náhody mnohdy rozhodují o našem životě a jak málo stačí, aby se štěstí navždy vytratilo. Mnohé hrdiny přitom od spokojeného života dělí naprostá malichernost - třeba tajně vyposlechnutý rozhovor nebo neschopnost komunikovat spolu.

Přenášíme se do období, které je pro Anglii relativně klidné. Hannoverští sice pořád soupeří o trůn se Stuartovci, ale zdá se, že drží korunu v rukou pevně a nikdo jim ji nevezme. Autorka proto své vyprávění stáčí od velkých politických událostí ke každodennímu životu Angličanů, soustřeďuje se na výchovu dětí, chod panství i právní otázky s tím spojené. Její práce je opět výborně pramenně podložená, takže zvídavý čtenář si může kterýkoliv z jejích zdrojů vyhledat a dočíst se o konkrétním problému víc.
Stejně jako předchozí díly i Nečekané dědictví je velmi čtivým románem plným nečekaných zvratů, který vás přenese do první poloviny 18. století a představí vám anglické dějiny tak, jak je nejspíš neznáte.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama