María Dueňasová - Čas mezi šitím

23. srpna 2016 v 20:01 | C.ind.ere.lla |  Historický román
Takže pro letošek mám definitivně oddovolenkováno. Cestování sice zbožňuju, ale na druhou stranu jsem celkem ráda, že už jsem doma a to především proto, že mám spoustu práce, kterou bezodkladně potřebuju dělat. Kupříkladu diplomku, kterou jsem fakticky na celý srpen odložila k ledu. Ale teď už se do ní vážně pustím. Ovšem v mezičase pro vás mám recenzi na jednu báječnou knihu o ne úplně obyčejné švadlence...

Nakladatelství: JOTA
Rok vydání: 2014
Počet stran: 680

Oficiální anotace: Mladá švadlenka Sira Quiroga opouští Madrid těsně před začátkem španělské občanské války s mužem, kterého bláznivě miluje, ale sotva zná. Spolu se usadí v marockém Tangeru, exotickém, pulzujícím méstě. Milenec ji však záhy opustí, a tak se Sira, po krk tonoucí v dluzích, přestěhuje do Tetuánu, hlavního města španělského protektorátu v Maroku. S pomocí přátel s pochybnou pověstí se jí podaří začít nový život a otevřít si módní salon, kde přijímá klientky cizokrajného původu.
Po vítězství fašistů v občanské válce ve Španělsku a pod hrozbou vypuknutí války v Evropě se život fiktivní protagonistky nečekaně protne s osudy skutečných historických postav, mezi kterými vynikají Juan Luis Beigbeder, záhadný a málo známý ministr zahraničních věcí v první Frankově vládě, jeho milenka, excentrická Angličanka Rosalinda Foxová, a námořní atašé Alan Hillgarth, šéf britských tajných služeb ve Španělsku za druhé světové války. Společně Siru přesvědčí, aby přijala riskantní úkol, při němž se látky, stehy a střihy její krejčovské dílny promění ve fasádu něčeho mnohem nebezpečnějšího.Moje hodnocení: 86 %
Všechno to začíná koupí obyčejného psacího stroje. Hlavní hrdinka Sira se v doprovodu svého snoubence vypraví do obchodu, kde si má zvolit prostředek, jenž jí zajistí příští kariéru schopné úředníce. Z obyčejné chudé švadlenky by díky schopnosti psát na stroji mohla prorazit někam mnohem výš. Navíc má před svatbou a každý příjem se jí hodí. Když však vstupuje do obchodu, nemůže tušit, jak moc jediné setkání zamíchá jejím dalším životem...

Sira pochází z chudých poměrů. Otce nikdy nepoznala, její matka je švadlena a ona kráčí v jejích šlépějích. Krejčovské panny, stříhy, nitě a štosy látek, to je její svět. Přesto se rozhodne jej opustit a vrhnout se do riskantního dobrodružství na druhé straně Gibraltarského průlivu, jen aby mohla být s mužem, jehož bláznivě miluje. Odjíždí do marockého Tangeru a následně do Tetuánu, kde se její život pořádně zkomplikuje. Opuštěná milencem, nemocná, absolutně bez peněz a v dluzích. Sira se nutně musí postavit opět na nohy a začít žít, ale dokáže na to sebrat sílu?

Kniha je vyprávěna z pohledu Siry, ich-formou, a líčí její životní osudy ve třicátých a čtyřicátých letech minulého století. Prostá švadlenka, která na začátku neměla nic, se postupem času vypracuje v módní krejčovou pro vybranou klientelu. Jak však postupuje na společenském žebříčku, mění se i její styky. V jejím životě se ocitají noví lidé a ani Sira už dávno není tou naivní dívkou, která prchla z Madridu. V Evropě nastávají temné časy a Španělsko není na další válku připraveno. Převáží však hlas rozumu nad nebetyčnou ctižádostí vojenských velitelů?
Autorka v knize umně propojuje osudy fiktivních postav s těmi reálnými. Životem Siry a jejích blízkých projde řada osobností, které hrály v dějiných Španělska zásadní roli, přičemž někteří ji míjí nepovšimnuti a jiní se jí zapíšou do srdce.
Stejně tolik prostoru jako příběhu hlavní hrdinky je věnováno i politické situaci v Maroku a na Pyrenejském poloostrově. María Dueňasová své vyprávění proplétá popisem skutečných událostí, vysvětlováním nepříliš známých faktů a líčením osudů skutečných historických postav. To všechno velmi citlivě, takže čtenář si nepřipadá poučován, ale zároveň se toho dozví spoustu o ne tak dávné španělské historii.

Čas mezi šitím je brilantně napsaným historickým románem, který v sobě ukrývá lásku, dobrodružství i nebezpečí, ale především vykresluje dobovou atmosféru arabských uliček v Tetuánu i luxusních hotelů v Madridu. V příběhu se mísí různá prostředí, hrdinové prožívají vzestupy a pády, ale nikdy nepřestávají hledat svou životní cestu. Vše je navíc popsáno natolik čtivě, že ani nestačíte vnímat, jak rychle vám utíkají stránky. Pokud hledáte oddechové čtení, v němž hranice mezi skutečností a fikcí je velmi tenká, není pro vás lepší volba.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama