Jeffrey Robinson - Grace, kněžna monacká

26. srpna 2016 v 19:59 | C.ind.ere.lla |  Ostatní
Pro školou povnné přišel poslední letní víkend, ve čtvrtek máme 1. září. Ale i na podzim bude určitě spousta příležitostí ke čtení. Třeba na životopis jedné výjimečné ženy. :)

Nakladatelství: Metafora
Rok vydání: 2014
Počet stran: 344

Oficiální anotace: Tato kniha vznikla - jak její autor podotýká - s plnou a bezpříkladnou spoluprací se čtyřmi lidmi, kteří kněžnu Grace milovali nejvíce: s knížetem Rainierem a jejich dětmi Albertem, Caroline a Stéphanií. Lidé po celém světě hltali přímo pohádkový příběh pohádkového páru a novináři se předháněli, kdo přinese senzačnější odhalení. Možná i proto se Robinson rozhodl vnést do toho světlo a vyprávět skutečný příběh. Hluboký, silný, dojemný a poutavý. O to víc, že je pravdivý.
Jaké byly skutečné okolnosti seznámení knížecího páru? To se dozvíte přímo z úst toho nejpovolanějšího - knížete Rainiera. Jak mladá Američanka Grace snášela proměnu v ikonu vystavenou nepřetržité pozornosti médií? Snad ještě nikdy nikdo nepřinesl tak intimní zpovědi nejslavnějších lidí světa jako právě Robinson. Princezna Stephanie vůbec poprvé dokázala promluvit o tragické dopravní nehodě, která před lety stála život její matku...Moje hodnocení: 88 %
Nejprve okouzlila Hollywood svou ledově chladnou krásou, poté získala srdce jednoho z nejžádoucnějších svobodných mládenců v Evropě. Po boku knížete Rainiera stála dvacet šest let, a jistě by v tom pokračovala, kdyby její život neukončila tragická nehoda. Životní příběh ženy, která se z žádané herečky proměnila v kněžnu, vypráví s citem a laskavostí Jeffrey Robinson.

Narodila se jako dcera velmi ambiciózního otce, pro kterého byl na prvním místě sport. Ona mu však nikdy příliš neholdovala a toužila stát se herečkou. Odjela proto do New Yorku, vydělávala si jako modelka a snažila se získat nějakou roli. Po počátečních neúspěších se na ni konečně usmálo štěstí a ona uzavřela výhodnou smlouvu se studiem MGM. Jejich vzájemné spory však nakonec vedly k pozastavení její smlouvy a následné cestě do Cannes, která předurčila její příští osud. V rámci svého pobytu totiž navštívila Monte Carlo a byla představena knížeti Rainierovi. Pohádka mohla začít.

Jeffrey Robinson rodinu Grimaldiů dobře zná a z toho ve své knize vychází. Jako blízký přítel princezny Caroline měl příležitost seznámit se s jejími rodiči a sourozenci a nejspíš právě vzpomínka na výjimečnou ženu, jíž Grace bezpochyby byla, jej přiměla k tomu odvyprávět její příběh. Za vydatné pomoci všech tří kněžniných dětí i knížete Rainiera vykreslil portrét Grace jako okouzlující kněžny a milující matky, která dokázala od základů proměnit svůj život, aby se stala idolem všech obyvatel Monaca.
Autor se však ve své knize nezabývá pouze Grace. Snaží se vytvořit obrázek země, kterou změnila ze zapadlého státečku v prosperující knížectví a představit osoby, které v jejím životě hrály největší roli. Velká pozornost je tedy věnována knížeti Rainierovi i každému z jejich tří dětí - Caroline, Albertovi a Stephanii. Do toho nechybí ani překrásné popisy Monaca, jeho infrastruktury i všedního života v něm. Díky tomu se čtenář aspoň na malou chviličku může přenést na pobřeží Středozemního moře a vychutnat si atmosféru východu slunce ozařujícího dosud opuštěné pláže státu, který patří k nejbezpečnějším na světě.

O Grace Kelly bylo za téměř pětatřicet let, která uplynula od její smrti, napsána řada knih. Některé o ní vykládaly lži, jiné se určitým úsekům jejího života vůbec nevěnovaly. Jeffrey Robinson se pokusil zaplnit všechny mezery a vylíčit Grace takovou, jaká skutečně byla. Svoji biografii několikrát přepracoval, rozšířil o nové informace a doplnil o vlastní vzpomínky na jednotlivé členy rodiny. Výsledkem je laskavý příběh o Grimaldiových a jejich vzestupech i pádech v druhé polovině 20. století, který stojí za přečtení.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama