Fredrik T. Olsson - Konec řetězce

14. srpna 2016 v 21:59 | C.ind.ere.lla |  Thriller & Detektivka
Když se člověk opaluje na pláži, volá to spíš po nějaké letní oddechovsce. Já jsem si ale ani nevím proč ke čtení zvolila švédský thriller o možném zániku lidstva. A jak se mi kniha líbila?

Nakladatelství: Kniha Zlín
Rok vydání: 2016
Počet stran: 584

Oficiální anotace: Strhující pátrání po velkých životních záhadách sleduje několik zdánlivě samostatných dějových linií, které se posléze protnou v neuvěřitelném a děsivém příběhu.
V Amsterdamu beze stopy zmizí mladá lingvistka, v zapadlé berlínské uličce dojde k vraždě neznámého muže, ze stockholmské nemocnice je po neúspěšném pokusu o sebevraždu unesen padesátiletý William Sandberg. Zprvu se zdá, že spolu podivné události nijak nesouvisí, postupně však vyplouvají na povrch hrůzné důsledky dávného, přísně střeženého tajemství. Bývalý vojenský špion William Sandberg se probere z bezvědomí na starobylém zámku, kam jej převezla tajná organizace, aby rozluštil obsáhlý šifrovaný text záhadného odesílatele.
Williamova bývalá manželka, novinářka Christina, se s mužovým zmizením odmítá smířit a společně se svým asistentem Leem postupně odhaluje stále strašnější pravdu. Williamův úkol má pouze zastřít sktečné plány jeho únosců, a zatímco si špion se svou spoluvězenkyní, sumeroložkou Janine, láme hlavu nad zprávou, čas nemilosrdně běží...
Konec řetězce je skvěle napsaný napínavý román, který kromě kriminální záplatky a širokého geografické záběru přináší i zajímavé otázky týkající se původu lidstva a skrytých hrozeb, jenž se mu v budoucnu mohou stát osudné.


Moje hodnocení: 78 %
Umíte si představit, že by se lidstvo ocitlo v ohrožení? Že by celá naše existence najednou skončila třeba vlivem nějaké šílené epidemie? A co víc, dokázali byste se s takovým scénářem smířit? Tým elitních vědců zjistil nečekané skutečnosti o budoucnosti lidské rasy a tyto poznatky jsou natolik děsivé, že není jiná šance, než zasáhnout...

William Sandberg je bývalý vojenský kryptolog, který má pocit, že mu život protekl mezi prsty a ztratil všechen smysl. Po rozvodu s manželkou to s ním jde od desíti k pěti a nevidí jiné řešení, než dobrovolnou smrt. Bohužel mu nevyjde podle plánu a on se probere v nemocnici. A dříve, než se stihne pořádně vzpamatovat, je unesen mezinárodní nevládní organizací pracující na přísně tajném projektu. Projektu, jehož součástí je nyní i William, protože hranice mezi další existencí lidstva a jeho zánikem je povážlivě tenká. A je třeba s tím něco udělat.
Janine Charlotta Hayesová je sumeroložka zabývající se tajnými kódy, kterou, podobně jako Williama, unesli. Teď pracuje na projektu, o kterém vlastně nic neví, a ani trochu se jí to nelíbí. Zvlášť když nikdo neodpovídá na její otázky. Nečekané setkání s Williamem jí dodá naději, že její práce by mohla nabrat nový směr a získat smysl. Přestože odhalení, k nimž zatím došla, jsou víc než děsivá.

Fredrik T. Olsson vytvořil napínavý konspirační thriller, v němž si pohrává s myšlenkou konce lidstva. Apokalypsa se blíží mílovými kroky a je třeba jí za každou cenu zabránit. Jenže jak to provézt, když všechny dosavadní pokusy o její zastavení selhaly? William a Janine jsou poslední nadějí na záchranu celého světa, ale jak by mohli uspět, když se zdá, že vlastně žádné řešení problému neexistuje?

V příběhu se umně proplétá několik různých vyprávěcích linií probíhajících současně na různých místech světa. Čtenář má šanci sledovat práci Williama a Janine, jejich blízké snažící se je vypátrat a zachránit i šířící se epidemii neznámé choroby. Autor přeskakuje z místa na místo a hraje si s časem tak dovedně, že čtenář se mnohdy marně snaží rozklíčovat, co přesně se v daný moment stalo. Olsson nabízí stejnou situaci z několika různých pohledů, zatajuje informace a odhaluje je na nečekaných místech. Vyloženě se vyžívá v matení čtenářů a vzbuzování nevěřícného úžasu, snad právě proto je však kniha tak čtivá.

Konec řetězce pracuje s myšlenkou, že lidský osud je zapsán v genetické informaci každého jednotlivce. A ta pochopitelně není nekonečná. Místy je kniha až mrazivě reálná a dokonale vystihuje lidské chování a reakce na fakt, že život musí jednou skončit. Obsahuje však také řadu krásných myšlenek a mezi nimi především skutečnost, že největším nepřítelem člověka je člověk sám. Člověk, který je ve své aroganci a tendenci hrát si na boha schopen zničit úplně všechno...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama