Rick Riordan - Bohové Olympu: Krev polobohů

24. července 2016 v 14:49 | C.ind.ere.lla |  Fantasy & Sci-fi
Včera horko k padnutí, dnes pro změnu deštivo. Počasí si dělá tak trochu, co chce, ale to mi rozhodně nijak nebrání ve čtení. Dnes jsem dočetla další báječnou sérii z pera Ricka Riordana a už teď se těším, s čím přijde příště. :)

Nakladatelství: FRAGMENT
Rok vydání: 2015
Počet stran: 468
Série: Bohové Olympu
Díl: pátý

Oficiální anotace: Sedm polobohů včele s Percym čeká poslední a nejtěžší boj. Giganti, obludní pomocníci bohyně Gaiy, jsou připraveni zničit hrdiny z Velkého proroctví a s nimi i celý svět.
Tábor polokrevných je obklíčen římskými jednotkami a hordami nestvůr. Nutně potřebuje pomoc, ale ta je až na druhém konci světa. Obří socha Athény Parthenonské by mohla válku mezi Řeky a Římany zastavit a polokrevné usmířit. Míří ale kamenný kolos na správné místo, a hlavně, bude tam včas? Zbývá jen pár dnů. Pomstychtivá matka země Gaia se probírá z dlouhého spánku a k probuzení jí chybí jediné - krev dvou polobohů, krev Olympu!
Moje hodnocení: 92 %
Závěrečná bitva je na spadnutí. V Athénách se shromáždila armáda Gigantů chystajících se probudit svou matku Gaiu a proti nim stojí sedmička polobohů. A navíc ani situace za oceánem vůbec není růžová. Tábor polokrevných je obklíčen římskou legií a tisíci nestvůr a čeká se jen na závěrečný pokyn k útoku. Na svátek naděje, 1. srpna, vypukne nejděsivější bitva v dějinách...

Sedmička polokrevných směřuje k Athénám, na místo, kde byla založena první svatyně řeckých bohů a kde nyní musí být prolita polobožská krev, aby se probudila Gaia. Takové občerstvení jí ani jeden z hrdinů nehodlá poskytnout, na posvátnou Akropolis přesto musí. Čeká tu na ně totiž partička pěkně rozzlobených Gigantů, kteří po létech v Tartaru povstali odhodlaní se mstít. A to posádka Arga II ještě netuší, co všechno je po cestě do řecké metropole čeká...
Úplně opačným směrem, tedy do Tábora polokrevných zatím cestuje římská prétorka Reyna v doprovodu Nica di Angelo, satyra Hedge a dvanáctimetrové sochy Athény Parthenonské. Ta byla kdysi Římany odcizena z nejposvátnějšího řeckého chrámu a jenom její návrat může zabránit krveprolití. Dorazí však Reyna se svými přáteli včas? Římské legii totiž dočasně velí augur Octavián a své nové postavení si mimořádně užívá...

Závěrečný díl Riordanovy série Bohové Olympu přináší spoustu akce, řadu zajímavých zvratů a nebezpečných situací, ale především další báječný příběh. Řekové a Římané stojí na osudové křižovatce. Musí zapomenout na staré spory a sjednotit se, aby bok po boku dokázali porazit zlo. Budou toho ale vůbec schopni? Usmíření zatím nic nenasvědčuje a Riordan splétá nitky příběhu tak umně, že až do poslední chvíle není jasné, jak to vlastně celé dopadne.
Jako vypravěče si autor tentokrát zvolil pět hrdinů, přičemž jen tři z nich - Jason, Piper a Leo - jsou účastníky výpravy. Zbylé dva pohledy vytváří Reyna a Nico, což je příjemným oživením. Jednak díky tomu čtenáři mohou souběžně sledovat dění v Řecku i na putování se sochou, jednak se dozvědí mnohem víc o hrdinech, kteří do té doby zůstávali tak trochu v pozadí. A vzhledem k jejich zajímavým životním osudům by byla škoda je tam nechat.
Kniha je nesmírně čtivá a skoky mezi vypravěči opět probíhají v nejméně vhodných momentech, kdy akce vrcholí a čtenáři se nechce s konkrétním hrdinou rozloučit. O to víc si však čtení užijete.

Jako ve všech předchozích knihách Riordan dokázal, že je báječným vypravěčem s hlubokou znalostí řeckých (a římských) mýtů. Tenhle svět ho očividně mimořádně baví, takže Bohové Olympu nejsou poslední sérií, kterou do něj zasazuje. Nemluvě o tom, že ukončení Krve polobohů si o pokračování přímo říká.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama