Cynthia Harrod-Eagles - Věrní kavalíři

27. července 2016 v 19:07 | C.ind.ere.lla |  Historický román
Za chvilku tu bude konec měsíce, prázdniny se blíží své polovině a na mě pořád zuřivě pomrkává hromada povinné četby, kterou se snažím průběžně likvidovat. Jde to ztuha, protože člověku se přeci jen nechce pořád načítat prameny k diplomce, když by se mohl věnovat tolika jiným, zábavnějším knihám. Pro dnešek tu každopádně mám recenzi na sedmý díl rozsáhlé historické série Cynthie Harrod-Eagles a co budu číst dál, to zůstává ve hvězdách. :)
Nakladatelství: Knižní klub
Rok vydání: 2000
Počet stran: 320
Série: Dynastie Morlandů
Díl: sedmý

Oficiální anotace: Pokračovatelé morlandských tradic se, kromě toho, že jsou statkáři, tkalci a vojáci, stávají v sedmnáctém století, přesně podle ducha své doby, také kavalíry. Dědic panství, James Matthias, vyrůstá mezi svými bratranci, ale jeho nejlepším přítelem se stává selský synek Davey. Matt přehlíží lásku své sestřenice Sabiny a bezhlavě se zamiluje do ženy, kterou mu vybrali příbuzní. India pochází z dobré, ale zchudlé rodiny a jediné, na čem ji zaléží, jsou peníze. Matta si brzy obtočí okolo prstu a netrvá jí dlouho než jsi najde prvního milence...
Nemilosrdný osud zavál ostatní členy rodiny do všech koutů Evropy. Maurice, jenž se proslaví jako hudební skladatel, žije v Benátkách, strýček Clovis moudře řídí rodinné záležitosti v Londýně. Karellie sdílí vyhnanství s králem Jakubem, ale když přestane doufat v králův návrat na trůn, nechá se naverbovat do francouzské armády. V Benátkách potkává budoucí slavnou zpěvačku Diane a osudově se do ní zamiluje. Diane však tvrdí, že umění je jí nad lásku. Annunciata, která se jen těžko vyrovnává se smrtí milovaného Martina, jeho a svoji dceru Alienu raději pošle ke královskému dvoru, aby ji neměla na očích.
Aliena se stává přítelkyní a později milovanou milenkou katolického následníka anglického trůnu, Jakuba Stuarta. Když se s ní Jakub v mocenském zájmu odmítne oženit, Aliena se konečně vrátí na Morland... je těhotná a v rodině se brzy narodí další královský levoboček.


Moje hodnocení: 82 %
Přelom 17. a 18. století se v Anglii nese v duchu změn a všeobecného nepokoje. Na trůně sedí Uzurpátor Vilém Oranžský, který nemá potomky, a přestože nástupnická linie byla stanovena parlamentem, nikdo netuší, jak se nakonec poměry v zemi promění a kdo získá korunu. Vybrat si v nastalých zmatcích tu správnou stranu je víc než obtížné, protože nikdo nemůže mít jistotu, že zvolil správně...

Morlandové si dále uchovávají svůj majetek v Yorkshiru, řada rodinných příslušníků je však roztroušena po Evropě. Annunciata odjíždí v doprovodu svých dvou synů a nejmladší dcery Alieny do Saint Germain, kde dlí vyhnaný král Jakub II. Annunciata zůstává jeho věrnou stoupenkyní a ve strachu z represí od Uzurpátora se rozhodne dát přednost vyhnanství ve Francii. Její dcera Aliena díky tomu získává přístup na královský dvůr a podobně jako před lety její matka i ona se dostává do blízkosti Stuartovců, protože je vychovávána společně s královými dětmi.
Annunciatini synové, Karellie a Maurice, se rozhodnou najít si vlastní cestu. Starší Charles je duší voják a rozhodne se proto dát do služeb francouzskému králi, v jehož armádě se může věnovat svému oblíbenému boji. Maurice je mnohem duchovněji založený a brzy proto odjíždí do Itálie pátrat po své múze a skládat hudbu, která je mu vším.
Na Morlandu se zatím mnohé promění. Pán domu Martin padne v bitvě za svého krále a novým pánem se stává teprve šestiletý James Matthias. Matt je nucen fakticky ze dne na den dospět a ujmout se svých povinností. Dny blaženého dětství jsou navždy a nenávratně pryč. A stačí pár let, aby mladý pán dospěl a bylo na čase najít pro něj nevěstu, která se postará o to, aby rod Morlandů nevymřel...

Sedmý díl rodinné ságy nás zavádí do neklidných časů přelomu století, kdy nikdo netušil, co zemi čeká. Království vládla všeobecná nejistota z toho, kdo je právoplatným králem a kdo nastoupí po něm. A přestože ve vysokých politických kruzích se hrála riskantní hra o nástupníctví, obyčejní lidé zůstali těmito boji víceméně nepoznamenáni. Pro běžného občana se změnou na trůně neměnilo vlastně vůbec nic.
Rodina Morlandů je rozštěpená na několik frakcí. Jedna bojuje za Jakuba II. a jeho syna, druhá se smířila s Uzurpátorem a té třetí je vlastně úplně jedno, kdo má korunu, jen když jim dá pokoj. Život si plyne svým tempem, generace se střídají a vysoká politika se rodiny příliš netýká, přestože někteří její členové mají k rodině Stuartovců stále hodně blízko.

Věrní kavalíři by se dali označit za "přechodový" díl. Zabírají totiž poměrně dlouhý časový úsek, zhruba třicet let, a na jejich stránkách se zvládnou vystřídat tři generace. Nejvíc prostoru je věnováno té prostřední zastoupené novým morlandským pánem Jamesem, čtenář se však setkává i s dalšími jeho příbuznými. Ochranou ruku nad všemi stále drží Annunciata, která sice hodně zestárla, ale přesto neztratila nic ze své vitality a charismatu.
I sedmé pokračování Dynastie Morlandů je brilantně zpracovaným historickým románem, v němž se nitky osudu fiktivních postav proplétají s těmi reálnými, přičemž všechny jsou napsány naprosto uvěřitelně. Autorka znovu prokazuje hluboké znalosti historie a schopnost umně vkomponovat reálné dění do vymyšleného příběhu. Století 18. přivedlo na anglický trůn novou hannoverskou dynastii. Jak to ovlivní život na Morlandu, to se čtenáři dozví v dalším pokračování...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama