Tereza Mikulová - Kletba osudu

25. června 2016 v 13:34 | C.ind.ere.lla |  Fantasy & Sci-fi
Všechny začátky jsou těžké a mladí čeští autoři by se měli podporovat. Dnes tedy recenze na jednu prvotinu.


Nakladatelství: Má kniha.cz
Rok vydání: 2015
Počet stran: 51

Oficiální anotace: Také jste jako malé děti milovaly pohádky? A co ta O Šípkové Růžence? Co kdybychom vám řekli, že se něco podobného stalo ve skutečném světě, věřili byste nám? Že ne? No, tak to si přečtěte tento příběh…
V den, kdy má Fran oslavit své osmnácté narozeniny, se píchne do prstu. Nikoliv však omylem, nýbrž úmyslně. V tom okamžiku se u ní projeví kletba, kterou na ni uvrhla nevlastní sestra její matky. Její tělo však neusne a stane se něco, co by asi nikdo nečekal… Velmi zajímavý a neobvyklý příběh, který je žánrově řazen do Fantasy, dokáže vtáhnout každého z vás.
Moje hodnocení: 55 %
Pohádky jsou velmi vděčným žánrem - už od mala nám totiž ukazují, že zlo je vždy potřestáno, dobro zvítězí a všichni budou žít šťastně až navěky. Realita je sice obvykle dost odlišná, ale to nic neubírá na kouzlu trochu naivním příběhům plným princezen, draků a jiných kouzelných bytostí. Co když se ale pohádka prolne s realitou? Dočkají se její hrdinové šťastného konce?

Fran žije sama se svou matkou a marně se snaží zjistit, kdo vlastně je. Když pak prohrabe matčiny staré deníky a narazí na zmínky o tetě, kterou nidy nepoznala, její zvědavost jenom vzroste a ona matce nedá pokoj, dokud se nedozví pravdu. Že skuteně má tetu, která se však s její matkou ze žárlivosti rozkmotřila a navrch její dceru proklela. V den svých osmnáctých narozenin se má Fran píchnout do prstu a usnout navěky. Dívka není pověrčivá a na to, aby ještě věřila pohádkám, je příliš stará. Rozhodne se proto matce dokázat, že nic jako kletby neexistuje, a ráno, v den své plnoletosti, se píchne do prstu. To, co následuje potom, má do pohádky daleko...

Autorka měla docela dobrý nápad a pojmula ho originálně, bohužel na příliš malém prostoru. Knížka, možná by se spíš hodilo říct příběh, totiž čítá pouhých padesát stran, což mu neprospělo. Všechno se odehrává v příliš rychlém časovém sledu, čímž se trochu komplikuje uvěřitelnost, nemluvě o tom, že na tak krátký příběh je v něm až moc postav. Čtenář nemá čas ani prostor pro to, aby si k nim vytvořil jakýkoliv vztah, poznal je a pochopil jejich pohnutky. Ty jsou sice naznačeny, ale nepracuje se s nimi do hloubky, o jakékoliv psychologii pak nemůže být ani řeč. Některé situace navíc působí velmi nevěrohodně, jiné zase vyloženě naivně.
Trochu problematická je i forma vyprávění. Autorka střídá kapitoly z pohledu své hlavní hrdinky psané ich-formou s kapitolami o dění okolo ní v er-formě. To by samo o sobě nevadilo, kdyby však místy nedocházelo k přechodům z ich-formy do er-formy bez zjevného důvodu a vyprávěcí roviny se tak neprolínaly způsobem, který komplikuje srozimitelnost. Trochu zarážející je i využití některých výrazových prostředků a především absolutně spisovné češtiny v promluvách středoškoláků. Snižuje do důvěryhodnost, nikdo z nás totiž nemluví jako kniha.

Příběh, který Tereza Mikulová vytvořila, má rozhodně potenciál, jen škoda, že si s ním autorka trochu víc nepohrála. Prvotní nápad vůbec není špatný a na větším počtu stran, s doladěním detailů a propracovanějšími postavami by to mohlo být vážně pěkné pohádkové čtení.

Za poskytnutí knihy k recenzi děkuji autorce.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Dívka z venkova Dívka z venkova | E-mail | Web | 25. června 2016 v 14:35 | Reagovat

Knihu jsem taky dostala od autorky. Také mi to přišlo moc krátké. Ten nápad má potenciál, ale to, jak byl provedený pokulhává. Celé mi to přijde jen jako koncept, který se teprve má upravovat a rozepsat než něco, co by se mělo dostat k čtenáři. :-)

2 Chensie Ips Svět mezi řádky Chensie Ips Svět mezi řádky | Web | 25. června 2016 v 16:53 | Reagovat

Také jsme knihu dostaly jako recenzní výtisk a ta délka mě překvapila. Než jsem se stačila rozečíst, už byl konec... Pak se těžko hodnotí, když sám autor nemůže využít potenciál nápadu.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama