Robert Galbraith - Volání kukačky

29. června 2016 v 18:02 | C.ind.ere.lla |  Thriller & Detektivka
Detektivky moc nečtu, sáhnu po nich spíše výjimečně. Ale na tenhle měsíc připadla v rámci Roku variability právě krimi a já si řekla, proč nezkusit první dobrodružství s Cormoranem Strikem. Jak se mi líbilo?

Nakladatelství: Plus
Rok vydání: 2014
Počet stran: 480
Série: Detektive Cormoran Strike
Díl: první

Oficiální anotace: Když se slavná modelka Lula Landryová vrhne dolů ze svého zasněženého balkonu v londýnské čtvrti Mayfair, dojdou vyšetřovatelé k rychlému závěru, totiž že šlo o sebevraždu. Případ se zdá být uzavřen. Lulin bratr má však stále jisté pochybnosti. A najatý soukromý detektiv má za něj odhalit pravdu.
Cormoran Strike si odnesl z Afganistanu těžké zranění, i jizvy na duši. A z nedostatku zakázek se ocitl v zatraceně nepříjemné finanční situaci a utápí se v dluzích. Spektakulární nový případ je pro něj doslova záchranou, ale Strike netuší, jaké překvapení mu vyšetřování přinese. Zatímco stále hlouběji proniká do světa distignovaných bohatých mužů a krásných svůdných žen, přichází na hrůzné souvislosti a sám se ocitá ve smrtelném nebezpečí...


Moje hodnocení: 80 %
Cormoran Strike je válečný veterán, který si otevřel soukromou detektivní kancelář, ale v poslední době se mu zrovna dvakrát nevede. Klientů má poskrovnu a do toho se právě rozešel se svou dlouholetou partnerkou a skončil bez střechy nad hlavou. Doslova. Když se však v jeho kanceláři objeví nejprve nová sekretářka Robin a následně i nový klient John, vypadá to, že by se Strikova situace mohla proměnit k lepšímu. I když... tenhle případ nepatří k normálním.

Lula Landryová patřila k nejkrásnějším britským modelkám. Měla spousty zakázek, slibně našlápnutou kariéru, přátele i relativně fungující vztah. Jedné noci je však nalezena mrtvá pod balkonem svého domu a verdikt policie zní jasně. Sebevražda. Její bratr John Bristow se však s touhle verzí nedokáže smířit. Nechápe, proč by si Lula dobrovolně sáhla na život, když přece byla tak spokojená. A protože policie případ znovu neotevře, musí si najít jinou cestu...
Strike se do vyšetřování příliš nehrne. Stejně jako policie je přesvědčen, že šlo o sebevraždu. John mu však nabízí slušné peníze a detektiv je na tom finančně skutečně špatně. Aniž by doufal v jakýkoliv výsledek, rozhodne se práci přijmout a zjistit o smrti slavné topmodelky pravdu. Skvělým pomocníkem mu v tom bude jeho nová sekretářka Robin, která se prokázala jako výkonná pracovní síla, ale zároveň jako kreativní člověk sršící nápady. Tahle dvojka už celému problému určitě přijde na kloub. Od počátku jasný případ se v průběhu vyšetřování zamotává, jednotlivé dílky se začínají skládat do pestré mozaiky a vše spěje k nečekanému odhalení.

První případ svérázného detektiva čtenáře zavádí do luxusního prostředí módy. Mezi slavné návrháře, oslnivě krásné topmodelky, hlučné večírky, drogy a alkohol. Spolu s vyšetřováním případu se postupně odhalují i střípky ze Strikova života a čtenář díky tomu snáze pochopí, proč si vybral své povolání a proč se často chová dost neotřelým způsobem. Jako detektiv je svérázný, téměř bezohledný, má však skvělý úsudek a čich na lidi.
Robin už by nemohla být od Strika odlišnější. Do jeho kanceláře přišla přes pracovní agenturu na týdenní výpomoc. Práce na případu ji však natolik nachne, že se rozhodne své dočasné setrvání o něco prodloužit, jen aby přišla záležitosti na kloub. Má spoustu skvělých nápadů, dokáže obratně improvizovat a nalézat řešení složitých problémů. Ona a Cormoran jsou jako voda a oheň, ale možná právě proto jejich vyšetřovací tandem tak dobře funguje.

Kniha je napsána velmi čtivě a navíc má propracovanou strukturu. Autorka výborně pracuje s tempem, ví kdy zpomalit a kdy naopak zrychlit, vkládá poměrně dlouhé popisy, ale rovněž živé dialogy. Série důkazů a odhalení je navíc spletena do tak mistrné sítě, že čtenáři až do závěrečné kapitoly s napětím očekávají, kdo za smrtí topmodelky stojí.

Volání kukačky je velmi příjemnou detektivkou, jejíchž téměř pět set stran uteče jako voda, a byť není nabitá akcí, udrží čtenáře v napětí od začátku do konce.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Anie Anie | Web | 29. června 2016 v 19:14 | Reagovat

Knihu si chci už dlouho přečíst, ale můj seznam je tak dlouhý, že asi ještě potrvá, než se k ni dostanu

2 rachel roo rachel roo | Web | 29. června 2016 v 23:47 | Reagovat

vtipny je, ze jsem si koupila dvojku a trojku, ale na jednicku - volani kukacky jsem nejak zapomela :-/ :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama