Titanic

11. května 2016 v 22:19 | C.ind.ere.lla |  O nás
Příběh lodi, která se stala slavnou, protože se potopila, známe všichni. Alespoň matně.
Je půlka dubna a největší a nejluxusnější parník světa pluje vstříc Americe. Newyorkského přístavu hodlá dosáhnout s předstihem téměř celého dne, což je důvod, proč všechny kotle jedou na plný plyn, z komínů se valí pára a uhlí rychle ubývá. Je to ale také důvod, proč služba na radiostanici ignoruje hlášení o výskytu ledovců a dokonce informátory sprostě odbývá. K jedné z největších námořních katastrof všech dob má dojít každou chvíli...Pokud vás, stejně jako mě a moji rodinu příběh legendárního parníku, pro nějž se první plavba stala i tou poslední, fascinuje, pak byste si neměli nechat výstavu o něm ujít. Titanic leží pod vodou už více než sto let a přesto stále vzbuzuje zájem napříč všemi generacemi. Pražská výstava nabízí možnost, jak se s jeho osudy seznámit, aniž byste museli číst tlusté knihy. I když i ty mohou být zajímavé.


Výstava Titanic nabízí možnost seznámit se s lodí opravdu zblízka a na chvíli se stát jedním z více než dvou tisíc lidí na palubě. Hned u vstupu dostanete palubní lístek se jménem svého pasažéra a několika stručnými informacemi o něm. Kupříkladu já jsem byla Edward Beame, zedník plující do Ameriky v doprovodu své novomanželky, a ségra se proměnila v Benjamina Guggenheima, takže si, dle vlastních slov, poprvé a naposledy užila pocit být v kůži milionáře. Jak to s námi dopadlo? To se dozvíte na konci článku.
Druhou věcí, kterou dostanete při vstupu, je audio guide. Zda ho využijete nebo ne, je zcela na vás. Často se z něj ale můžete dozvědět informace, které nikde nejsou napsané a za poslech rozhodně stojí.

První místnost je rozehřívací - seznámí vás s historií let 1900 - 1912, samozřejmě velmi výsekově, představí vývoj lodní dopravy a plavby vůbec a ukáže několik prvních věcí vylovených z vraku Titanicu. Například dámské krajkové šaty, jejichž restaurace rozhodně nemohla být snadná. No a pak už vás pozvou na palubu.
Nejprve je návštěvníkům promítnut krátký film o stavbě lodi. Jedná se o autentické dobové záběry z roku 1912, což už samo o sobě je unikátní. Následuje místnost s modelem lodi a jejím popisem a pak už postupně procházíte celým Titanicem od kajut první třídy po kotelnu. Během této cesty se dozvíte spoustu zajímavostí o životě na lodi, cenách, stravování nebo technickém fungování. Jak postupujete dál, atmosféra pomalu houstne, až se přiblížíte na dosah ledovci. Doslova. Na led si totiž můžete sáhnout. A že to pořádně studí.
Od srážky s ledovcem uplynulo jen zhruba dvě a půl hodiny a Titanic šel ke dnu. A spolu s ním i více než 1500 lidí. Někteří se nedostali včas do člunů, jiní se rozhodli dobrovolně zemřít a ohromné množství umrzlo v ledových vodách oceánu. Za štěstí se dá pokládat, že loď nebyla plně obsazena, jinak obětí mohlo být ještě víc.

Už od chvíle svého potopení vzbuzoval Titanic emoce a po jeho vraku se pátralo. Trvalo to však více než sedmdesát let, než se výzkumnému týmu Američanů podařilo loď objevit. Od té chvíle už uplynulo třicet let a z vraku se podařilo zachránit ohromné množství předmětů. Loď samotná však pomalu chátrá, podléhá přírodě a za nějakou dobu se rozpadne v hromádku prachu. Ale vyprávět se o ním nepřestane.

A jak to vlastně dopadlo s našimi pasažéry? To se dozvíte na tabuli v poslední (respektive předposlední) místnosti výstavy. Velká pamětní tabule vyjmenovává všechy pasažéry i posádku a dělí je na ty, kteří přežili, a ty, o nichž nejsou zprávy a tedy nejspíš zahynuli. Záznamy jsou podle tříd a abecedně, takže se celkem slušně zorientujete. A my? Ségra se potopila spolu s lodí, já jsem přežila i se svou novomanželkou. Tak alespoň nějaký příběh s happy endem.
Úplně poslední místnost je potom věnována odrazu Titanicu v populární kultuře. Dozvíte se tam něco o filmech, které na jeho motivy vznikly, budete moct hledat stopu Čechů na této lodi a seznámit se s dalšími námořními katastrofami.


Za sebe hodnotím výstavu velmi kladně. Myslím si, že splňuje to, co slibuje. Poskytne množství zajímavých informací zábavnou formou a dovolí vám prožít příběh Titanicu na vlastní kůži. Takže pokud máte tuhle loď rádi nebo vás její příběh fascinuje, neváhejte s návštěvou.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Karamelka Karamelka | Web | 13. května 2016 v 13:47 | Reagovat

ta výstava zní fajne, slyšela jsem o ní už, když byla v Bratislavě :-) je dobré, že se dostala i k nám... s tím palubním lístkem je to skvělý nápad :-) opravdu to zní dobře, jak jsi tu výstavu popsala :-)

2 Julie Françoise Julie Françoise | Web | 15. července 2016 v 21:06 | Reagovat

Tak hlásím, že jsme se tam nakonec dostali pár dnů před koncem a stálo to za to! Mě osobně asi nejvíc zaujal seznam přeživších a obětí, ze kterého bylo jasné, že muži tenkrát opravdu pustili ženy do člunů přednostně - ach ty staré časy gentlemanů...!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama