David Levithan - Líbali jsme se

9. dubna 2016 v 12:34 | C.ind.ere.lla |  Ostatní
Je tady víkend, což znamená, že mám na práci spoustu věcí - kdy jindy dohnat školní resty než právě během jediných dvou volných dnů týdně? Ale protože dělat v jednom kuse jenom školu prostě nejde, mám pro vás recenzi na jednu mimořádnou knihu.


Nakladatelství: CooBoo
Rok vydání: 2015
Počet stran: 192

Oficiální anotace: Bestsellerový autor David Levithan napsal příběh založený na skutečné události - Harry a Craig, dva sedmnáctiletí kluci, se zúčastnili líbacího maratonu, aby překonali Guinnessův rekord a zároveň upozornili na předsudky panující ve společnosti. Dehydratovaní a nevyspalí se snaží překonat rekord a jejich úsilí se stává ohniskem, kolem kterého se točí příběh dalších dospívajících kluků, již hledají svoji vlastní identitu, lásku, řeší rodinné problémy - a hlavně touží objevit své místo v tomto světě. Levithan umně splétá nitky jejich příběhu do jednoho velkého o dospívání a hledání vlastní identity, zkrátka tom, jaké to dnes je být mladý kluk na kluky.

Moje hodnocení: 96 %
Žijeme ve světě, který je relativně liberální. Můžete si dovolit spoustu věcí a nikdo se nad nimi nepozastaví. Homosexuální páry jsou běžnou součástí našeho života a společnost je k nim čím dál vstřícnější. Ne že by neexistovala homofobie, nenávistných a odmítajících lidí je stále dost, situace se však postupně zlepšuje. Ani tak ovšem není snadné být v naší společnosti gayem a nestydět se to přiznat.

Harry a Craig spolu kdysi chodili. Neklapalo to, takže vztah ukončili, přesto si zůstali blízcí a to natolik, aby předvedli rekordní polibek, jímž chtějí demonstrovat jednak příslušnost ke gay komunitě a jednak bojovat proti předsudkům. Musí vydržet 32 hodin, 12 minut a 10 vteřin, aby vytvořili nový světový rekord a dali celému světu najevo, že není nic špatného na tom, když se líbají dva příslušníci stejného pohlaví.
Krom ústřední dvojice se však v knize objevuje i řada dalších příběhů mladých gayů - je tu modrovlasý Ryan a růžovovlasý Avery, kteří na sebe narazili na gay plese a padli si do oka. Nick a Peter, kteří svou identitu nijak neskrývají, ale ani ji neprezentují veřejně a přejí si být přijati vlastními rodinami. Cooper, který má pocit, že nikam nepatří a že celý jeho svět je založen na lži... A pak desítky lidí, kteří všechy hochy obklopují, přijímají je či odmítají, podporují nebo jimi opovrhují.

Přestože je to kniha o teenagerech, nejedná se o klasickou young adult. Ze skupiny náctiletých totiž vybočují vypravěči. Homosexuálové, kteří už jsou dávno po smrti. Příslušníci generace, která umírala v bolestech na AIDS, protože nikomu nestálo za to, snažit se objevit lék. Generace, která bojovala ze stovkami předsudků a za své právo na existenci se tvrdě rvala. Generace, díky níž dnes mladí chlapci mohou otevřeně přiznat svou orientaci a nemusí se bát odmítnutí.
Vypravěč není jeden, je to celá skupina a z toho vychází i způsob vyprávění, který využívá střídavě er formy a první osoby množného čísla. Příběhy jednotlivých hrdinů jsou líčeny s naprostým pochopením a podporou a dávány do kontrastu se situací před mnoha lety, kdy otevřeně se přiznat k homosexualitě znamenalo být odvržen zbytkem populace. Autor navíc disponuje bohatou slovní zásobou a barvitými vyjadřovacími schopnostmi, takže dokáže čtenáře bez obtíží vtáhnout do příběhu.

Líbali jsme se je úchvatným vyprávěním o tom, jaké to je být mladým gayem v naší době. Příběh o hledání sebe sama a svého místa ve světě, o boji s předsudky a boji za právo na svobodnou existenci, o složitosti dospívání, lásky a mezilidských vztahů. Příběh, který vyvolá emoce a zároveň přinutí se zamyslet. A ať už ho odmítnete, nebo vás chytne za srdce, určitě k němu nedokážete zůstat lhostejní.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Heaven Heaven | Web | 9. dubna 2016 v 12:48 | Reagovat

Už jsem o ní slyšela a teď mi připadá ještě zajímavější 😊

2 Myanmar Myanmar | Web | 9. dubna 2016 v 14:07 | Reagovat

Moc díky za doporučení :)

YA knihám se poslední dobou dost vyhýbám, takhle ale vypadá fakt dobře. Hlavně tím, že to není typický přímočarý příběh. David Levithan mě navíc už dříve zaujal jinou svou knihou. Má hodně zajímavé nápady na témata i zvláštní přístupy ke způsobu vyprávění.

Tak snad se ke knize někdy dostanu :)

3 Karamelka Karamelka | Web | 9. dubna 2016 v 15:36 | Reagovat

knihu jsem četla a také se mi moc líbila :-) líbí se mi i její obálka :-) myslela jsem si, že budu zmatená z tolika postav, ale bylo to něco úžasného :-) jsem ráda, že i tobě se kniha líbila a s tvým hodnocením souhlasím ;-)

kouzelný vzhled blogu! :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama