Tom Michell - Co mě naučil tučňák

6. března 2016 v 14:13 | C.ind.ere.lla |  Ostatní
Krásnou neděli všem. Další týden je za námi, ale prázdniny pořád ještě v nedohlednu. Sice se pro mě letos ponesou ve znamení práce na diplomce, ale i tak se na ně těším. Jak už je mým dobrým zvykem, zápasím s nedostatkem času a doufat ve zlepšení asi nemá smysl. Tak jako tak mě školní povinnosti a povinná četba nejspíš převálcují. Tak aspoň recenze na dojemný příběh o jednom neskutečném přátelství...


Nakladatelství: Noxi
Rok vydání: 2016
Počet stran: 208

Oficiální anotace: Jedinečný, silný životní příběh o nevídaném vztahu mezi mladým učitelem a tučňákem. Pro všechny, kteří kdy snili o tom rozumět řeči zvířat.
Dvacetiletý Tom Michell, toužící po dobrodružství, přijme místo učitele na prestižní argentinské internátní škole. Během svého výletu do Uruguaye zachrání tučňáka uvězněného v ropné skvrně. Ten den se jeho život navždy změní. Pták, který dostane jméno Juan Salvador, odmítá mladého učitele opustit a jemu tak nezbývá nic jiného, než svého nového "domácího mazlíčka" propašovat přes hranice a vrátit se s ním zpět do školy. Tučňák se samozřejmě brzy dostává do centra pozornosti. Stane se z něj nejen maskot ragbyového týmu, důvěrník paní domácí, spoluhostitel Tomových party, ale také nejokázalejší plavecký trenér ve světových dějinách. Navzdory těžkým časům peronistické vlády, hrozivé ekonomice a politickým bojům Juan Salvador všechny kolem sebe rozveseluje.


Moje hodnocení: 82 %
Když Tom Michell vyrazí na dovolenou do Uruguaye, rozhodně netuší, jak nečekaný dárek si s sebou přiveze a jak moc změní jeho život...

Tom Michell je mladík lehce přes dvacet, kterému se zajídá nudný život ve staré dobré Anglii a z touhy po dobrodružství tak přijme místo učitele v argentinské internátní škole. Jen kousek od hlavního města Buenos Aires vychovává z argentinských chlapců mladé muže, prototypy anglických gentlamanů. Píšou se 70. léta a atmosféra je bouřlivá. Země je zmítána převraty, nerůstající inflací a velkou nejistotou, co přinese zítřek. I přesto se Tom nevzdává svých smělých plánů na poznávání Jižní Ameriky a v každé volné chvíli cestuje. A jeden takový výlet mu změní život.
Tom se ocitne na uruguayské pláži, kde ropná skvrna zahubila stovky, ne-li tisíce tučňáků. Zdá se, že celá jedna kolonie je nenávratně zničena. Mezi stovkami nehybných, dehtem obalených těl však leží i jeden tučňák jevící známky života. A přestože to na první pohled vypadá jako hloupost, Tom se z náhlého popudu rozhodne ptáka zachránit. A započne tím hluboké přátelství mezi člověkem a zvířetem...

Kniha není jednotným příběhem s klasickou románovou výstavbou, jedná se spíše o střípky z autorova života, v nichž hraje tučnák pojmenovaný Juan Salvador klíčovou roli. Tom popisuje jejich postupné sbližování od pašování ptáka přes hranice až po jejich společný život v areálu internátní školy. Tučňák se stává miláčkem všech pro svou roztomilost a řadu skvělých vlastností - třeba schopnosti naslouchat a pokaždé dobře poradit i beze slov. A Tom se díky němu naučí nejen spoustu věcí o tučňácích, ale i sám o sobě.

Co mě naučil tučňák je milým příběhem o tom, jak moc je pro naše životy určující náhoda. Že stačí změna směru, procházka novými místy, impulzivní rozhodnutí a celý náš svět se převrátí vzhůru nohama. Ať už v dobrém nebo ve zlém. Je to silný a dojemný příběh o neskutečném přátelství mezi dvěma živočišnými druhy, o dobrodružství, zodpovědnosti a touze po poznání. Příběh o tom, jak moc náš život řídí maličkosti. Stačilo totiž tak málo a autor by neměl o čem psát. Kdyby tehdy nevyrazil na pláž a nenarazil na tučňáky, nebo kdyby si nevšiml, že se jeden z nich hýbe, Juan Salvador by zůstal jen anonymním ptákem odsouzeným k záhubě. Ale Tom si všiml.
Přestože Juan Salvador už dávno není mezi námi, na stránkách knihy může znovu ožít a představit se čtenářům, kteří jen tiše závidí ta pevná pouta, která si mezi sebou člověk a tučňák vytvořili. Pouta přátelství, která změnila život jim oběma.

Tímto děkuji nakladatelství Noxi za poskytnutí recenzního výtisku.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Myanmar Myanmar | Web | 7. března 2016 v 11:41 | Reagovat

Tahle knížka mě naprosto nadchla už jen názvem :) Ten konec nepochybně obrečím, to u knížek o zvířatech vždycky, ale myslím, že to i tak bude stát za to. Díky za doporučení! :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama