Stephanie Lehmannová - Butik Astor Place

11. března 2016 v 22:01 | C.ind.ere.lla |  Romantika
Abyste si nepřipadali zahlcení pozvánkami do divadla, dnes tu pro vás pro změnu mám jednu recenzi knižní. Pokud máte rádi New York, prolínání různých časových rovin a navrch špetku romantiky, je utik Astor Place to pravé pro vás. :)

Nakladatelství: Metafora
Rok vydání: 2015
Počet stran: 392

Oficiální anotace: Obyčejný deník dokáže zamotat celý život
Amanda Rosenbloomová vlastní butik na Astor Place v New Yorku a její největší vášní je probírat se hromadami retro oblečení, v nichž občas narazí na opravdový poklad. Její poslední úlovek ale nemá podobu originálního kousku známého návrháře, tentokrát je to deník, pečlivě zašitý v rukávníku. Číst cizí zápisky se Amandě zpočátku příčí, ale postupem doby ji příběh autorky deníčku Olive zcela pohltí a nakonec jí úplně změní život.
Deníkové zápisky pocházejí z roku 1907, kdy Olive Westcottová přichází na Manhattan, aby si splnila sen - stala se nákupčí ve velkém obchodním domě. Neblahý osud ji právě svrhl ze společenských výšin až na samé dno, ale duchem svobodná mladá žena je rozhodnutá bojovat o důstojné uplatnění v životě. Jenže New York počátku 20. století nezávislým ženám moc nepřeje. Stále jsou považovány pouze za mužův doplněk, v restauraci mají vyčleněné stoly a chodit do zaměstnání rozhodně není běžné.
Amanda postupně rozkrývá Olivin příběh plný nečekaných zvratů, chvílemi se pouští až do detektivního pátrání. To vše je pro ni impulsem, aby i ona udělala zásadní změny. V podnikání se jí daří, ale osobní život už dlouho nestojí za nic. Touží po plnohodnotném vztahu, který jí její ženatý přítel nemůže nabídnout. A to je ta správná chvíle, aby jí vstoupil do života nový muž. Už ji ani nepřekvapí, že i tohle setkání má "na svědomí" Olive...
Přes propast jednoho století se propojí životy dvou mladých žen, které bojují o své místo na slunci. Nepřízeň osudu jim pomáhají překonat nadhled, smysl pro humor, síla osobnosti a v neposlední řadě i láska. I když musejí dělat spoustu kompromisů, žijí tak, jak si to vysnily. A překvapivé vyústění naznačuje, že jejich pouto je silnější, než se původně zdálo.


Moje hodnocení: 80 %
Spousta starého oblečení, umírající stará dáma a deník, o jehož existenci nikdo netušil. Stačí trocha zvědavosti a letitý sešit se ocitá v Amandině kabelce, aby se mohla v poklidu ponořit do jeho stránek a objevit příběh, který se ji týká víc, než by předpokládala...

Amanda je téměř čtyřicátnice provozující butik s retro oblečením na Astor Place. Objíždí bleší trhy, aukce i staré lidi, kteří se zbavují nepotřených svršků ze svého mládí, aby ulovila zajímavé kousky, které potom čistí, opravuje a znovu prodává. A její podnikání má úspěchy, protože retro letí. Zatímco profesní život Amandě vychází, s tím soukromým je to na štíru. Její milenec je ženatý a šance na rozvod jsou v nedohlednu, nezadržitelně stárne a navíc posledních několik nocí trpí problémy se spánkem. Není divu, že ji všechno začíná zmáhat.
Olive je dívka z dobré rodiny žijící na počátku 20. století. Její otec je ředitelem významného newyorského obchodního domu, má slušný plat a dceři se snaží poskytnout prvotřídní vzdělání i pohodlný život. Olive má však ambice ne zcela korepondující s její společenskou třídou. Touží se stát nákupčí v obchodním domě. Necítí se jako někdo stvořený pro manželství, poklidný život v domácnosti a výchovu dětí. Chce být emancipovanou ženou s právem na vlastní názor. A její přání se nejspíš brzy stane i její jedinou šancí na přežití.

Kniha střídá dvě časové roviny - současnost vyprávěnou z pohledu Amandy a počátek 20. století líčený Olive. Obě hrdinky jsou si velmi podobné a zastávají téměř totožné názory, přestože je od sebe dělí celé staletí. V řadě charakterových rysů se však liší. Zatímco Olive je žena činu a nebojí se vzít osud do vlastních rukou, Amanda je ovlivňována svým okolím a není schopna bojovat za svůj život. Pomůže jí Olivin deník konečně učinit zásadní životní rozhodnutí? Protože ačkoli žije v maximálně svobodné době, kde žena si může dovolit vše, cítí se spoutanější než Olive ovlivňovaná nekonečnými konvencemi. Vlastní obavy jsou totiž často mnohem horší než společenská pravidla.

Na stránkách románu před čtenáři ožívá New York počátku minulého století se svou unikátní architekturou, romantickou módou a nezaměnitelnou atmosférou. Stejně jako Amandu nás může zaplavit nostalgie nad tím, co dávno zmizelo v propadlišti času, nad městem, v němž se zdobné secesní domy proměnily v supermoderní mrakodrapy. Minulost a současnost se mísí a jsou mnohem propojenější, než se na pvní pohled zdálo.

Butik Astor Place je milým příběhem o hledání sama sebe a životního místa, o právu na vlastní názor a vlastní rozhodnutí. Je prodchnut atmosférou starých časů, vůní kosmetiky a kouzlem starých šatů, navrch okořeněný špetkou romantiky. To vše v přesně vyváženém poměru, který vykouzlí úsměv na tváři.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama