Marjane Satrapiová - Persepolis

13. března 2016 v 10:44 | C.ind.ere.lla |  Ostatní
Rok variability postupuje, už jsme ve čtvrtině. :) Úkolem na březen byl komix, což je žánr, který vůbec nečtu, tudíž jsem musela zauvažovat, co si vlastně přečíst. A pak mi na mysli vytanul animovaný film, který jsem kdysi viděla a zaujal mě. A protože jsem si pamatovala, že vznikl podle komixu, rozhodla jsem se ho sehnat ke splnění tohohle úkolu. A rozhodně šlo o dobrou volbu. :)


Nakladatelství: BB/art
Rok vydání: 2013
Počet stran: 344

Oficiální anotace: Obrázkový příběh o islámské revoluci
Souborné vydání nejuznávanějšího a nejúspěšnějšího grafického románu Persepolis, který je první íránský komiks všech dob… i když napsaný a nakreslený v Paříži. Marjane Satrapiová sepsala, či vlastně sekreslila vlastní život. Ten její je ale mnohem exotičtější: popisuje dětství a dospívání v Íránu za dob islámské revoluce a za války s Irákem. A protože je to příběh paličaté, silné osobnosti, která si vždycky vede svoje, ale která žije v tuhém ideologickém režimu nesnášejícím odlišný názor, je to samozřejmě i příběh o rebelanství a o svobodě.
Moje hodnocení: 85 %
Žít v zemi, kde se o moc přetahují různé extremistické skupiny, rozhodně není žádný med. Pokud se navrch řadíte k liberální polovině obyvatelstva, která sice vyznává islám a věří v boha, ale nepřehání to, máte zaděláno na problémy. Marjane Satrapiová na stránkách komixu Persepolis líčí své dětství a dospívání v zemi svazované řadou pravidel, která si Evropan ani nedokáže představit.

Marjane se narodila do bouřlivé doby. V Íránu, její rodné zemi, zuří politická krize, o moc se pere několik skupin a do toho se ještě vměšují vlivy zvenku. Írán má totiž bohaté zásoby ropy, o něž stojí Rusové i Američané. A osudy obyčejných lidí, pro něž je země domovem, je vůbec nezajímají. K moci se tak brzy dostávají náboženští extremisté, kteří nastolují do té doby nepředstavitelná pravidla. Islám je jediným povoleným náboženstvím, ženy přicházejí o prakticky veškerou svobodu i práva, musí si zakrýt hlavu a všechna závažná rozhodnutí jim musí schválit otec nebo manžel. A nesmí chybět strážci morálky, kteří bděle hlídají, že nikdo neporušuje pravidla.
Marjane je z povahy rebelka. Z autorit si nic nedělá, ráda porušuje pravidla a to ji přivádí do problémů. Občas by udělala líp, kdyby držela jazyk za zuby a neodporovala, ona si však, zdá se, nedokáže pomoct. Všechno se v ní bouří proti bezpráví, kterého se na jejím lidu vláda dopouští. Její rodiče patří k liberálním muslimům, několik jejích příbuzných skončilo ve vězení pro nesouhlas s režimem a do toho vypuká válka s Irákem. A protože rodiče si přejí především dostat dceru do bezpečí, odešlou ji do Vídně, aby tam studovala na francouzském gymnáziu a začala život, který pro ni snad bude snazší.

Komix Persepolis je příběhem o právu na sebeurčení, kulturních rozdílech a snaze vyrovnat se s nimi. Marjane je v komplikované situaci, protože v Evropě ji všichni považují za Íránčanku, zatímco doma v Íránu je vulgární Evropankou. Co je ve Vídni normální, v Teheránu nepřichází v úvahu. Společné bydlení nebo dovolená před svatbou není možná, dokonce i nemanželský sex je nezákonný. Problémy můžete mít i za poslouchání západní hudby nebo výraznému líčení, nemluvě o pití alkoholu a pořádání domácích večírků. Nám jako Evropanům může řada íránských zákazů připadat absurdní, ba směšná.
Autorka líčí všechna příkoří svého života, mladistvé rebelie i problémy s nadhledem a jemným humorem. Nesnaží se ze sebe dělat chudinku ani hrdinku, spíš chce představit střízlivý pohled na svoji zemi a její kulturní tradice, které jsou ovšem narušované vlivy zvenčí. Ve svém autobiografickém vyprávění ukazuje ostrůvky svobody v nesvobodné zemi a způsoby, jak se s nimi vyrovnat.

Výtvarná stránka je poměrně jednoduchá. Autorka zvolila černobílou kombinaci, čisté linie a jisté zjednodušení, zvolené prostředky však výborně korespondují s příběhovou linií a neodvádí pozornost od složitých témat, která se řeší. Výtvarný styl v sobě má dětskou naivitu a hravost, nezáludnost a čistotu. Jednotlivá políčka nejsou přehlcená postavami, v textových bublinách se dobře orientuje a čtenář si může kombinaci ilustrací a příběhu vychutnat, aniž by se ztrácel.

Persepolis je zajímavou exkurzí do kultury zcela odlišné od té naší. Írán, tedy bývalá Persie, je země velmi rozmanitá a kulturně bohatá. Má dlouhou historii i bohatou mytologii, jíž se může inspirovat. A přitom je to svět tak odlišný od toho našeho...
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama