Hannah Kentová - Agnes

26. března 2016 v 17:49 | C.ind.ere.lla |  Historický román
Venku se konečně začíná vyjasňovat, tak si třeba nakonec užijeme prosluněné Velikonoce. Sice se pro mě nesou v pracovním duchu, ale přesto se mi povedlo konečně dočíst knížku. A samozřejmě vás nepřipravím o recenzi. :)

Nakladatelství: Fortuna Libri
Rok vydání: 2013
Počet stran: 328

Oficiální anotace: Islandský příběh o touze a zradě
Děj se odehrává na Islandu, kde jsou lidské vztahy utvářeny nádhernou, avšak drsnou severskou přírodou, ale i každodenním tvrdým bojem o živobytí. Agnes Magnúsdóttir, mladá žena, je odsouzena za brutální vraždu svého pána a milence, a je poslána na izolovanou farmu strážníka Jóna Jónssona, aby zde čekala na popravu.
Jeho rodina je zděšená, že má poskytnout domov odsouzené vražedkyni, a zpočátku jí opovrhuje. Jen Tóti, mladý kněz, který se stane Agnesinou duchovní oporou, cítí při svých návštěvách odsouzené potřebu porozumět jí a pochopit, co se vlastně stalo.
Když však letní měsíce vystřídá zima a tvrdý farmářský život přinutí celou domácnost pracovat bok po boku, všichni Agnes poznávají blíže. Postupně se vynořuje její tragický příběh o touze a zradě a najednou vyplývá, že nic není tak, jak se na počátku zdálo.


Moje hodnocení: 89 %
Láska a zrada, život a smrt, očekávání a realita. Historický román Hannah Kentové vychází ze skutečných událostí a odhaluje před čtenáři osudy poslední popravené ženy na Islandu. Osudy ovlivněné životem v zemi krátkého léta a dlouhých studených zim, kde lidé nemají než jeden druhého a zrada proto bolí o to víc...

Agnes je mladá žena lehce přes třicet, kterou odsoudili k smrti za vraždu zaměstnavatele. Tuší, že zemře, ale nebude jediná. Spolu s ní mají před popravčím špalkem pokleknout ještě další dva lidé. Poslední měsíce života je Agnes souzeno strávit v Kornsá, krajině jejího dětství, kde prožila nejkrásnější roky svého života. Rodina strážníka Jónssona není z představy vražedkyně v domě nijak nadšená, ale nemá na vybranou. Rozkaz je rozkaz. Mladá žena tak na farmu přibyde jako nevítaný host, ale velmi záhy se zapojí do domácích prací i rodinného života a obyvatelé Kornsá začnou poznávat, kdo Agnes doopravdy je a co se vlastně stalo oné osudné noci, kdy její zaměstnavatel zemřel...

Román Agnes je napsán nesmírně poetickým jazykem, který se téměř zdá v rozporu s tím, o čem pojednává. Ukrývá se v něm všechna krása islandských pustin, rozbouřeného moře, zřídkavých slunečních dnů i nekonečných sněhových vánic. Autorka svoji knihu pojala téměř jako starodávnou ságu plnou kouzelných hrdinů a nebezpečenství. Osudy postav jsou svázány s krajinou, v níž žijí. Island je pusté, nehostinné místo, především ve své severní části, a lidé se musí přizpůsobit, jak jen to jde. Hannah Kentové se daří báječně budovat atmosféru a kousek po kousku rozplétat tajemství, které Agnes obestírá.
Kniha je rozdělena do kapitol, v úvodu každé z nichž je autentický dobový dokument o případu nebo úryvky z legend a básní, které o Agnes vznikly. V rámci kapitoly se pak střídá několik způsobů vyprávění a úhlů pohledu. Nejčastěji je příběh líčen v er formě z pohledu některého člena rodiny, čtenář však má možnost i nahlédnou do hlavy přímo Agnes. Díky tomu dostává šanci hrdinku dobře poznat a pochopit její jednání.

Agnes není veselým příběhem. Už od začátku je víceméně jasné, jak to pro hlavní hrdinku skončí, ale přesto čtenář neztrácí naději a věří ve spravedlnost. Román je úchvatným vyprávěním o ledovým větrem omýlaných islandských pustinách, láskách, které na nich mohou vyklíčit, zradách i temných tajemstvích. Zároveň to však je příběh o touze žít, být sám sebou a mít právo na štěstí. Jednoduše román o drobných radostech života, které jsou tak pomíjivé...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Myanmar Myanmar | Web | 26. března 2016 v 19:35 | Reagovat

Mám ráda Island, zajímavé ženské hrdinky a knihy s dobrou atmosférou. Takže Agnes je pro mě v podstatě kniha zn. ideál, jak to tak čtu :) Moc pěkně napsaná recenze a já děkuju za tip na knihu :)

2 I r i s I r i s | Web | 27. března 2016 v 13:17 | Reagovat

Tuhle knížku jsem taky přečetla a hrozně se mi líbila. :) (Je to jedna z mála knih, o kterých jsem se odhodlala napsat článek, tak už jen to o něčem vypovídá :D)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama