Lucie Fidlerová - Narozen o půlnoci: Krvavý trůn

3. února 2016 v 17:11 | C.ind.ere.lla |  Fantasy & Sci-fi
Dneska se mi povedlo složit nejtěžší zkoušku celého semestru ne-li celého mého magisterského studia a jsem za to vážně ráda. Poslední atestace mě čeká zítra a pak si dám týden zaslouženého odpočinku. Upřímně doznávám, že jsem za tohle zkouškové dost vyčerpaná. V novém semestru mě krom povinné četby čeká hlavně práce na diplomce, tak snad s ní úspěšně začnu, abych mohla skončit v termínu. Ale dost mluvení o škole, nejspíš napíšu nějaký souhrný článek v průběhu příštího týdne. Teď k recenzi na jedno knižní zklamání.

Nakladatelství: FRAGMENT
Rok vydání: 2015
Počet stran: 344
Série: Narozen o půlnoci
Díl: druhý

Oficiální anotace: Daleko od lidí, skryté v horách, je tajemné a krásné místo - Dračí skály. Království, kde pospolu žijí lidé, elfové, trpaslíci a draci... Boj o trůn v Dračích skalách vrcholí. Mezitím co královna Melisa postupuje ve svém šíleném plánu, Gabriel začíná mít pocit, že mu život protéká mezi prsty. Musí začít lhát, aby neztratil své blízké, ale právě kvůli lžím přichází i o to jediné, co mu zbývá. Už si nemůže být jistý nikým a ničím, dokonce ani svými city. Julie má naštěstí plán, který by mohl zachránit jeho i celé Dračí skály. Podaří se mu ho zrealizovat? A může Julii vůbec věřit? Cornelie zjišťuje, že jí hrozí smrtelné nebezpečí a společně s Gabrielem musí hrát nebezpečnou hru, aby zachránili svůj domov před blížící se zkázou a zabránili dalšímu krveprolití...Moje hodnocení: 58 %
Skalní říše, kde pospolu žijí lidé, obři, trpaslíci a elfové se na první pohled jeví idylicky. Pod krásnou skořápkou se však skrývá spousta zášti, soupeření a bojů o moc. Jazýček vah se střídavě vychyluje na jednu nebo na druhou stranu, ale jedno je jasné. Klid, který tu vládne, je pouze dočasný a může kdykoliv skončit...

S Gabrielem a Cornelií jsme se rozloučili ve chvíli, kdy se rozhodli navzájem vyznat ze svých citů a vytvořit pár. S novým dílem však oba začínají cítit pochybnosti. Jejich přátelství se začíná rozpadat pod nánosem lží a polopravd a navíc ani jeden si není zcela jistý, jestli je tahle láska správná. Nely nedokáže zapomenout na Medarda, Gabriela zase zaujala její mladší sestra Julie. Osobní problémy ale musí stranou, když je v ohrožení budoucnost celých Skal.
Julie, která si zvykla všechny špehovat, má spoustu zajímavých informací, o něž je ochotná se podělit. A to nejen s Gabrielem. Potřebuje jeho i Nely k organizaci dosti šíleného plánu, který má odhalit Melisinu skutečnou tvář a vrátit trůn do rukou toho, komu právoplatně náleží. Jenže dá se jí věřit? Julie toho ví o každém tolik, že může být nebezpečná. A v takovém případě by rozhodně bylo lepší mít ji na své straně.

Zásadní slabinou druhého dílu zamýšlené trilogie je velká rozvláčnost a de facto absence děje. Na téměř tři sta padesáti stranách, se čtenář nedozví nic zásadního. Krom poslední kapitoly se vlastně všechno odehrává v průběhu několika málo dní, a přestože hrdinové plánují tak nějak odstranit Melisu, mnohem více řeší vzájemné vztahy a citové problémy. Záchrana Dračích skal je zmíněna spíš jen tak mimochodem, nemluvě o tom, že ve výsledku jde všechno až moc hladce.
Dalším problémem je absence jakékoliv psychologie u jednotlivých postav, přičemž asi nejlépe z toho vychází Julie, u níž se dá aspoň hovořit o logicky namotivovaném vzorci chování. Ostatní však jednají bezhlavě, v rozporu se svou povahou a neadekvátně svému věku a postavení. Pohnutky, které je vedou, nejsou uvěřitelné a jejich reakce jsou často přehnané. V prvním díle se autorce dařilo slušně vystavět aspoň postavy jí věkově blízké, tentokrát však nefungují dokonce ani ty.

Autorka používá poměrně bohatý jazyk a z tohoto hlediska nepíše špatně. Občas jí sice ujede nějaké slůvko, které se do situace nehodí, ale to čtenář snese. Výstavba příběhu, motivace postav a posun v ději jí však dělají problémy. Právě zde se nejvíce projevuje její nízký věk a nedostatek životních zkušeností. Kniha se tak podobá jihoamerické telenovele, kde se hrdinové buď šíleně milují nebo naopak šíleně nenávidí, navzájem si jdou po krku a naprosté banality je promění v nepřátele na život a na smrt.

Zatímco první díl byl poměrně milou oddechovkou, druhý je velkým zklamáním. Uvidíme, jak se autorka popere se závěrem, i když už teď se dá odhadnout, jak to nakonec celé skončí. Na šestnáctiletou slečnu je román poměrně slušnou prací, na druhou stranu si však nejsem úplně jistá, zda by autoři neměli s publikací začínat až ve chvíli, kdy aspoň trochu dospějí a dozrají. Splnit si sen vydáním knihy je sice krásné, ale ten sen nikam neuteče. Ani když počkáte třeba do třiceti.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Monis Monis | E-mail | Web | 8. února 2016 v 11:29 | Reagovat

Nečetla jsem ani jeden díl, a tak nějak mám pocit, že o nic nepřicházím :-)
Jinak máš opravdu skvěle napsané recenze, pročetla jsem jich víc a píšeš fakt hezky :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama