Ursula Poznanski - Pět

30. ledna 2016 v 12:12 | C.ind.ere.lla |  Thriller & Detektivka
Někdy mám pocit, že toho nikdy nepřečtu tolik jako během zkouškového. Možná na tom něco bude. :D Každopádně dnes recenze na jednu příjemnou detektivku. Doufám, že od autorky vyjdou i další knihy.


Nakladatelství: Knižní klub
Rok vydání: 2015
Počet stran: 320

Oficiální anotace: Na pastvině leží mrtvá žena. Zavražděná. Na chodidlech má vytetované souřadnice. Na označeném místě čeká příšerný nález: ruka zatavená do plastové fólie a hádanka, jejíž řešení vede ke schránce s další uříznutou částí těla.
V mimořádně ohavné formě geocachingu, moderní hře hledání pokladů s pomocí navigace, posílá vrah dvojici kriminalistů k dalším částem mrtvol.
Vyšetřovatelům ubíhá čas, tuší, že teprve na poslední zastávce dostanou do rukou zásadní dílek puzzle…

Moje hodnocení: 80 %
O geocachingu, tedy hledání pokladů s pomocí navigace, už jste nejspíš slyšeli, v poslední době je to poměrně populární zábava. Co byste ale rozhodně nechtěli zažít, je objevení schránky s velmi morbidním obsahem. V keškách poschovávaných v okolí Salcburku jsou totiž části těla. Oběť zatím není známá, policistům však něco napovídá, že další dílek puzzle najdou, pokud přistoupí na vrahovu hru a podle jeho instrukcí vyrazí za další keší...

Beatrice Kasparyová je u salzburských kriminalistů už nějakou dobu, ale na případ jako je tenhle ještě nenarazila. Ona i její kolegové se totiž ocitli ve hře na kočku a myš, která má dokázat neschopnost policie. Vrah jim na místě činu zanechal hádanku s několika vágními informacemi, které je mají dovést na další stanoviště. Beatrice má sice poměrně bystrý úsudek, tentokrát se však bude muset hodně snažit, aby případ vyřešila.
Všechno to začne ve chvíli, kdy na pastvině naleznou mrtvou ženu. Nemá u sebe doklady ani telefon, čímž se komplikuje identifikace, má však něco jiného - zvláštní tetování na chodidlech. Tetování, které udává souřadnice. Při jejich prověřování policisté objeví schránku s lidskou rukou a zlověstným vzkazem. Lov právě začal.
Jak případ pokračuje a počet mrtvých narůstá, je stále komplikovanější rozhodnout se, která vodítka vedou k cíli a která pouze odvádějí vyšetřovatele do slepých uliček. Dokáže Beatrice poskládat všechny indicie dohromady a odhalit vraha, nebo zůstane viník nepotřestán? V tomhle honu za spravedlností totiž může hodně ztratit nejen vrah...

Kniha má na detektivku poměrně pomalý rozjezd, velmi brzy však čtenáře vtáhne a on bude s napětím očekávat každou novou indicii, kus těla a tajemný vzkaz. Beatrice má za sebou navíc velmi zajímavou minulost, která se odkrývá po kouskách a přirozeně vzbuzuje zvědavost. Autorka výborně stupňuje tempo i napětí a podává informace v těch správných dávkách. Moment, kdy do sebe najednou všechno zapadne a vy pochopíte, co jednotlivé oběti spojuje, si tak můžete skutečně vychutnat.
Celý příběh perfektně funguje, informace se na sebe nabalují a nevznikají hluchá místa. Čtenář nemá pocit, že by mu někdo něco násilně vnucoval, ani se nemusí obávat přehnaně geniálních vyšetřovatelů, kteří by neměli informace a přesto neomylně tušili, kdo je vrah. Díky bohu za to.

Pět je příběhem chytlavým, skvěle vybudovaným a dobře fungujícím. Udržuje čtenáře v napětí téměř od první po poslední stranu a poskytne mu adekvátní rozuzlení. Co víc si od detektivky přát.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Aires Aires | Web | 30. ledna 2016 v 17:16 | Reagovat

Moc pěkná recenze :) Pět se mi moc líbila :) Nic jsem od ní nečekala, bylo to příjemné překvapení :)

2 Lucy Lillianne Lucy Lillianne | E-mail | Web | 30. ledna 2016 v 22:04 | Reagovat

Zatím jsem na ni nesebrala odvahu :-)

3 Anette Anette | Web | 31. ledna 2016 v 12:16 | Reagovat

Tuhle knížku bych si hrozně chtěla přečíst. Od této autorky jsem už četla Erebose i Saeculum a obojí se mi moc líbilo. Pět tedy určitě přijde brzy na řadu :)

4 Casion Casion | Web | 31. ledna 2016 v 12:45 | Reagovat

O knihe som už čo to počula a vyzerá zaujímavo :-) Napísala si peknú recenziu, navnadila si ma na túto knihu, len kto vie kedy sa k nej dostanem :D

5 Káťa Káťa | 31. ledna 2016 v 13:42 | Reagovat

Tak tohle zní zajímavě. Já mám detektivky ráda, i když upřednostňuju Agathu Christie a A.C.Doylova Sherlocka Holmese. V poslední době ale zkouším například aj severské detektivky a není to vúbec špatné. Takže bych chtěla zkusit aj tuhle. Nejprve ale musím konečně dočíst Erebos - Hra která zabíjí, což je také kniha od Ursuli Poznansky (bohužel mím zlozvykem je že něco začnu číst ale pak netrefím na další zajímavě vypadající knihu, do které se pustím a ta předešlá zústane nedočtená, takhle mám rozečtených už několik knih, no alespoň jsem o Vánocích konečně dočetla První Dojmy, druhou Ch. Lovetta z tematikou Jane Austen, líbilo se mi to stejně jako jeho předečlá kniha Dobrodružství milovníka knih) a uvažovala jsem aj o přečtení další knihy od U. Poznanski, Saeculum.

6 C.ind.ere.lla C.ind.ere.lla | Web | 31. ledna 2016 v 14:36 | Reagovat

[1]: Byla jsem na tom podobně. Do knížky jsem šla hlavně kvůli autorce a vlastně i tak trochu proto, že mi v knihovně padla do oka, protože stála vedle další knihy, kterou jsem si půjčovala. :)

[2]: Určitě seber, tohle není až tak strašidelné čtení. :)

[3]: Saeculum mi ještě chybí, abych měla autorčinu bibliografii v češtině prozatím hotovou. Tak snad taky přijde na řadu.

[4]: Děkuju. :)

[5]: Já právě na detektivky moc nejsem. Četla jsem jich pár, pár thrillerů, ale není tu žánr, který bych upřednostňovala. Na nějakou severskou krimi se taky chystám, asi začnu trilogií Milénium nebo přinejmenším prvním dílem. Jinak pokud jde o víc rozečtených knih najednou - taky se mi to stává. Sice se to snažím nějak rozumně regulovat a všechno dočítám, ale mívám stavy, kdy mě nějaká kniha vážně hodně nebaví, takže radši hmátnu po jiné a rozečtenou si nechám na později. První dojmy od Ch. Lovetta mám taky v hledáčku, protože miluje Jane Austen. Tak snad brzy vybude čas a já se do ní pustím. :)

7 Ailin Ailin | Web | 31. ledna 2016 v 15:15 | Reagovat

Tuhle knížku čte právě přítel, ale pro mě by asi nebyla. Nejsem moc na detektivky :).

8 Myanmar Myanmar | Web | 9. února 2016 v 18:14 | Reagovat

Přesně tak - taky mám o zkouškovém najednou spoustu času na čtení, jen abych se nemusela učit :D Moc pěkná recenze! Od autorky jsem kdysi četla Erebos, který mě celkem zaujal, na tuhle knihu jsem si ale ještě čas nenašla. Třeba to jednou napravím :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama