Karel Čapek - Cestopisné fejetony

23. ledna 2016 v 11:49 | C.ind.ere.lla |  Ostatní
Venku sněží a sněží. Na jednu stranu to vypadá vážně krásně, na druhou je to dost nepříjemná komplikace života ve městě, protože chodníky budou šíleně klouzat. Jen mě tak nostalgicky napadá, proč takhle nemohlo být před měsícem. Sedět před televizí s čajem a cukrovím, sledovat pohádky a přitom se koukat na poletující vločky... Už si ani nevzpomínám, kdy naposledy jsem zažila bílé Vánoce. Co se dá dělat, smiřme se s tím, že sníh si letos užiju jenom v plném praovním nasazení. Dnešní recenze je součástí knižní výzvy s názvem Rok variability, kterou má na svědomí Vlcacka. Leden byl zvolen Měsícem publicistiky, takže jsem se rozhodla vyrazit o dalekých krajin v doprovodu Karla Čapka. A jak se mi cestovalo?


Nakladatelství: FRAGMENT
Rok vydání: 2011
Počet stran: 504

Oficiální anotace: Poznejte sever, západ a jih Evropy očima cestovatele a velikána české literatury 20. století Karla Čapka. Ve svých cestopisných fejetonech přitažlivým způsobem vylíčil charakter, kulturu i všední život těchto zemí v předválečných letech. Kniha je překvapivě aktuální a zajímavá i pro čtenáře 21. století!
Souborné vydání obsahuje Italské a Anglické listy, Výlet do Španěl, Obrázky z Holandska a Cestu na sever provázené Čapkovými jedinečnými ilustracemi.
Moje hodnocení: 80 %
Většina mladých lidí ráda cestuje, seznamuje se s novými lidmi i kulturami a zažívá dobrodružství. Pro jedny je neodmyslitelným společníkem přesný časový itinerář a podrobný průvodce, jiní si vystačí s mapou a toulají se, kam je nohy zanesou. Ať už však patříte mezi organizované nebo spíš chaotické cestovatele, Čapkovy Cestopisné fejetony pro vás mohou být inspirací, do kterého koutu světa zamířit příště. :)

Karla Čapka asi netřeba dlouze představovat. Jeho romány, divadelní hry i novinové články jsou poměrně dobře známé a každý ví minimálně to, že dal světu slovo robot (byť s tíhle označením ve skutečnosti přišel jeho bratr Josef). Čapek však z pracovních či soukromých důvodů rovněž cestoval a zásoboval redakci Lidových novin svými komentáři. V průběhu 20. a 30. let dohromady zmapoval pět různých destinací - Itálii, Anglii, Španělsko, Nizození a Skandinávii. A udělal to s humorem, nadsázkou a místy i s lehkou ironií. Díky soubornému vydání má čtenář možnost projet Evropou z jihu přes západ na sever a všude se něco zajímavého dozvědět.
Byť se jedná o cestopisné fejetony, není to žádný průvodce. Spíš zdroj inspirace při návštěvě výše zmíněných zemí. Čapek se nezabývá slavnými památkami, uměleckými díly nebo nedej bože politikou. V krátkých textících spíše zmiňuje své dojmy z lidí, událostí nebo počasí. Můžete tak na vlastní kůži pocítit smrad italských přístavů, zhlédnout španělskou koridu nebo se nechat unášet houpáním lodi až na samotný kraj Evropy.
Kniha je, pro větší názornost, jak sám autor podotýká, doplněna i jeho vlastními kresbičkami. Platí to pro všechny země krom Itálie. Tam se Čapek spokojí s prostými popisy, které se velmi často zaměřují spíše na to, co Itálie není, než co je. Známým památkám se vyhýbá velkým obloukem, zmíní pouze některé staré mistry, přičemž většina z nich je neodborné veřejnosti zcela neznámá. Těžiště jeho článků leží v popisu lidí, zvířat, oblečení a rozličných podivností, na které narazil.
Anglie, Španělsko, Holandsko i Skandinávie jsou pak doplněny názornými črtami. Někdy na nich čtenář spatří budovy, jindy lidi, v případě Skandinávie je to velmi často jen spousta kamení a stromů. Všechny obrázky se však velmi dobře hodí k charakteru dané lokality a pomáhají člověku představit si, jak ta která země vlastně vypadá. Do Skandinávie byl Čapek navíc doprovázen manželkou Olgou Scheinpflugovou, která přispěla několika svými básněmi. A je to poezie velmi zdařilá, skvěle zprostředkovávající jinak nevyjadřitelné pocity, jež se cestovateli honí hlavou.

Pokud patříte k milovníkům dálek a cestování, pak jsou Cestopisné fejetony tím pravým pro vás. Ukazují Evropu z trochu jiné stránky - tak jak to žádný průvodce nedokáže -, ale o to ucelenějí a zajímavěji. Vlastně mají jenom jednu zásadní chybu. V průběhu jejich čtení si budete strašně přát sbalit kufry a okamžitě do některé z popisovaných destinací vyrazit. Tak cestování zdar.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama