Cynthia Harrod-Eagles - Zakladatelka rodu

24. ledna 2016 v 22:31 | C.ind.ere.lla |  Historický román
Před lety, to jsem ještě byla na střední, jsem začala číst tuhle rozsáhlou sérii. Dostala jsem se tehdy tuším k sedmému dílu a pak z nedostatku času i zájmu jsem se čtením skončila. Přesto mi Dynastie Morlandů nešla z hlavy a usoudila jsem, že je možná na čase se k ní zase vrátit. A protože vím, že děj byl poměrně komplikovaný a mně z něj v hlavě příliš nezůstalo (pominu-li pár stěžejních momentů), rozhodla jsem se vzít to pěkně znovu od prvního dílu. Pokud každý měsíc přečtu jednu knihu, mohla bych to během tří let zvládnout komplet. Tak uvidíme, nakolik budu úspěšná. Možná mě to dřív přestane bavit a já to vzdám. Ale zkusím si trochu věřit. Recenze na první díl je tady.

Nakladatelství: Knižní klub
Rok vydání: 1998
Počet stran: 384
Série: Dynastie Morlandů
Díl: první

Oficiální anotace: První díl epické ságy o rodině Morlandů, žijící na drsném severu blízko skotských hranic, je zarámován vzrušující dobou války Dvou růží - rodu Lancasterů a Yorků, bojujících o anglický trůn.
Zakladatelka rodu - chudá, ale urozená Eleanor Courteneyová přijde na Morland proti své vůli jako nevěsta Roberta Morlanda, syna zcela nevzdělaného chovatele ovcí, ale jednoho z nejzámožnějších můžu Yorkshiru. Na rozdíl od svého otce je mladý Robert jemný a vzdělaný muž. Do snoubenky, kteoru mu vybrali, se zamiluje na první pohled. Eleanor je však ohromená a zděšená. Tajně miluje Richarda, vévodu z Yorku, a zasnoubení se synem sprostého chovatele ovcí ji uráží. Děsí ji i studený, tvrdý, divoký kraj Yorkshiru a primitivní dům, v němž se má stát paní. Musí poslechnout - ve svém srdci však ví : vzít si ho musím, ale milovat ho nebudu nikdy.
Eleanor se jako manželka dědice morlandského panství stává významnou osobností kraje, porporuje Yorku a je přítelkyní králů tohoto rodu - Richarda i Edwarda. Vůči svému muži splní povinnost, porodí mu deset dětí a po letech trpného soužití - téměř na sklonku života - si ho hluboce zamiluje.


Moje hodnocení: 78 %
První díl rodinné ságy Morlandových nás zavádí na sever Anglie v dobách neklidu a mocenských zvratů. Ještě stále neskončila stoletá válka s Francií a už se pomalu rozbíhá anglická válka růží. Všichni významní velmoži si musí zvolit stranu, na níž budou stát, a doufat. Štěstěna se totiž střídavě přiklání na stranu Lancasterů a Yorků a nikdo netuší, jak zápas o moc nakonec dopadne. A na pozadí historických událostí, které v 15. století změnily tvář Anglie, se odehrává intimní příběh jedné rodiny, jež má ohromnou vůli přežít...

Eleanor Courteneyová je vznešená dáma bez groše, která však chybějící věno vynahrazuje slibnými konexemi. Je chráněnkou rodiny Beaufortů, což z ní dělá výhodnou partii. Za manžela je jí vybrán Robert Morland, syn yorkshirského chovatele ovcí. Eleanor není vidinou sňatku, který považuje pod svou úroveň, právě nadšena, ale nemá na vybranou. Dívku chudou jako kostelní myš si jen tak někdo nevezme. Natož pak muž tak mocný, jako je vévoda z Yorku. Bez ohledu na své city tak Eleanor Morlandovu nabídku přijímá a odjíždí s ním na sever, aby si v chladu tamních vřesovišť vytvořila nový domov.
Začátky v Yorkshiru nejsou pro Eleanor snadné. Musí bojovat se svým tchánem, neznalostí prostředí a očekáváními ostatních. Její manžel je sice dobře vychovaný, ale je to slaboch, který se svému otci nikdy nepostaví. Ani aby chránil svou ženu. Eleanor sice není šťastná, ale zdá se smířená se svým osudem, přizpůsobuje se mu a mění ho podle svého. Postupně se stává paní domu, která vládne železnou rukou úplně všem, a také matkou devíti dětí, které mají zajistit pokračování jména Morland.

Autorka pojala první díl své ságy poměrně široce. Na jeho stránkách je popsáno více než padesát let, které rozhodně nepatří k nejklidnějším. Anglie stihne vystřídat hned několik panovníků, zmítá se ve vyčerpávající občanské válce a snaží se najít status quo, který by vyhovoval všem. Krátká období stability střídají krvavé bitvy a snahy o utužení moci. A mezi tím vším žijí obyčejní lidé, kteří touží po štěstí ve svém malém osobním světě. Morlandovi jsou jedni z nich.
Vzhledem k dlouhému časovému úseku mohla autorka popsat na stránkách románu osudy čtyř generací rodiny. Od Eleanor a Roberta přes jejich děti k vnoučatům a dokonce pravnoučatům. Odehraje se spousta sňatků stejně jako pohřbů, narodí se ohromné množství dětí a to všechno Morlandy pomalu pozvedá na společenském žebříčku. Eleanor je žena velmi schopná, ale také velmi ctižádostivá, přičemž právě její ctižádost ji občas zaslepuje. Je prototypem silné ženské hrdinky, která jde přes mrtvoly, jen aby dosáhla svého. Bez ohledu na city a zájmy ostatních.
Právě dlouhé časové období je však zároveň největší slabinou knihy. Řada věcí je pouze stručně popsána a často se skáče v čase, což poněkud komplikuje orientaci. Navíc má rodina tolik členů, kteří se navíc jmenují stejně či podobně, že je potřeba se pořádně soustředit, aby čtenář neztratil přehled, o kom to vlastně čte. Pokud tedy nechce neustále přelistovávat na začátek, kde je vyveden podrobný rodokmen. V některých pasážích pak román sklouzává až k historizujícím popisům dění v Anglii, bitev a machinací v královské rodině, které sice dávají dobový kontext a jsou zajímavé, ale pro příběh samý nepodstatné.

Za románem rozhodně stojí hodně práce. Autorka má perfektně nastudované dobové reálie stejně jako nestabilní politickou situaci v Anglii v 15. století. Skutečné historické postavy, které do příběhu zasazuje, jsou velmi živé a působí dojmem skutečných osob z masa krve, bez oslavné nebo hanlivé aureoly. Věrohodně je popsán i způsob života, oblékání a chování v éře "temného" středověku. To vše navíc napsáno tak čtivě, že mnohý středoškolák by mohl sáhnout po tomto románu místo učebnice dějepisu a historie by ho začala bavit. Jak však již bylo zmíněno výše, popisů edukativního charakteru je místy trochu moc.

Přestože má první díl své slabiny, rozhodně je slibným začátkem ságy, která pokrývá pětisetletou historii rodiny Morlandů. Rodiny, která přežila dobu nebouřlivějších změn války růží a je připravena vykročit vstříct novým zítřkům.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama