Filmy, bez kterých by nebyly Vánoce

21. prosince 2015 v 17:29 | C.ind.ere.lla |  O nás
Vánoce nám už doslova klepou na dveře. A před tím, než vypukne zkouškové a já budu na prášky z toho, že nic neumím a nestíhám, chci si užít trochu vánoční atmosféry. A přestože přes rok nemám moc času filmy sledovat, aspoň takhle o Vánocích si chvilku najdu. Protože některé příběhy jsou pro mě s Vánoci nerozlučně spjaty. Které to jsou? A najde se mezi nimi třeba i váš favorit?
LÁSKA NEBESKÁ
Kdo by neznal dnes už téměř kultovní film o všech možných podobách lásky. Právě to byl jediný zíměr tvůrců - ukázat, že láska je skutečně všude kolem nás. Že se promění doslova v reklamu na Vánoce asi nikdo nepředpokládal. Ovšem stalo se a dnes už si ne jen já nedokážu představit předvánoční období bez tohohle filmu plného laskavého humoru, romantických gest a skvostného hereckého obsazení. Protože, co si budeme nalhávat, Hugh Grant a Colin Firth jsou vážně fešáci. :)SÁM DOMA
Umíte si představit, že odjíždíte na svátky pryč a zapomenete dítě doma? Pro mě představa naprosto neuvěřitelná, na druhé straně nápad, který dal vzniknout jednomu z nejvtipnějších vánočních filmů. Kevin se musí protlouct bez rodičů a ještě k tomu se vypořádat s dost nečekanými úkoly. Jak třeba zbavit se dvou zlodějíčků, kteří kradou stejně mizerně jako se snaží přechytračit dítě. Protože Kevin má na vymýšlení všemožných pastí rozhodně talent.


VÁNOČNÍ KOLEDA
Dickensův příběh o lakotném Scroogeovi (nebo česky Vydřigroši) byl natočen v mnoha podobách a pod mnoha různými jmény. Animovaná verze od studia Disney však rozhodně patří k nejlepším verzím. Příběh se velmi věrně drží předlohy, animace je úžasná a osobně se mi moc líbí pojetí jednotlivých duchů Vánoc. Pokud se vám nechce číst přímo knížku, i když i ta je moc fajn, dejte šanci filmu. Zabijete tím dvě mouchy jednou ranou - jednak si splníte povinnou četbu a jednak nasajete příjemnou vánoční atmosféru. :)

LEDOVÉ KRÁLOVSTVÍ
K Vánocům patří pohádky. Ideálně takové, které se odehrávají v zimě. Mám mezi nimi celou řadu českých favoritů, ale ještě než se k nim dostanu, nesmím zapomenout na tuhle disneyovku. Příběh dvou sester Anny a Elsy vznikl na motivy Andersenovy Sněhové královny, ale inspiroval se jen velmi volně. Malí i velcí diváci tak mohou sledovat úchvatnou pohádku o nepřetrhnutelných rodinných poutech a lásce, která nás zahřívá. A nesmím zapomenout na nádherné melodie. Titulní píseň Let it go se řadí k mým nejoblíbenějším skladbám vůbec a myslím, že nejsem jediná.


DVANÁCT MĚSÍČKŮ
A zabrousíme do našich vod. Co by to bylo za Vánoce bez kouzelných českých pohádek? Mám ráda skoro všechny, ale skutečným symbolem Vánoc jsou pro mě ty odehrávající se v zimě. Příběh Marušky, která je posílána na mráz, aby splnila nesmyslná přání své macechy a nevlastní sestry, je tady okořeněn o motiv ženicha. Karel přijíždí z ciziny a okamžitě je obletován všemi svobodnými dívkami, protože je nejlepší partie široko daleko. A jelikož se chce vdavekchtivých slečen zbavit, vymyslí si nesplnitelné úkoly. I když... Co když se přeci jen najde nějaká, která nemožné dokáže? Osobně mám tuhle pohádku moc ráda hlavně pro její zimní atmosféru a romantickou dějovou linku. Ta prostě do pohádky patří. :)

ANDĚL PÁNĚ
Zkažený anděl, který má napravovat hříšníky, v doprovodu čerta, který na něj má dohlížet, to je dvojka k pohledání. Víc toho zkazí, než napraví, a situaci jenom víc zamotají. I tahle pohádka se odehrává v zimě, je plná vtipných momentů a nechybí ani špetka romantiky. Rozhodně nejlepší je však Ivan Trojan v kombinaci s Jiřím Dvořákem. Ti dva si nahrávají na vtipy, navzájem se škádlí a dostávají se do nemožných situací. Ale snad právě proto nás tahle pohádka tak baví.


ZIMNÍ VÍLA
Další zimní pohádka, i když tahle není tak dobře známá. Děvče žije s macechou a pomáhá jí v domácnosti, ale je jí trnem v oku a snaží se jí za každou cenu zbavit. Děvče naštěstí vyvázne a nejde svě štěstí, ale ne na dlouho. Zlá pomluva by totiž mohla zničit úplně všechno... Viděla jsem tuhle pohádku před mnoha lety a od té doby se na ni každé Vánoce pravidelně dívám. Dokonce mi ani nevadí, že si kvůli ní musím přivstat.TŘI OŘÍŠKY PRO POPELKU
Absolutní pohádková klasika, bez níž by Vánoce nebyly Vánoci. Tahle pohádka je tak populární i ve světě, že když ji v Dánsku jeden rok nevysílali, zvedla se taková vlna prostestů, že ji o příštích Vánocích museli znovu zařadit do programu. Já si Popelku pamatuju od doby, co jsem byla ještě úplně maličká. To se mi líbily hlavně její šaty. Později jsem se zamilovala do prince a dneska oceňuji hlavně milý český humor. Třeba princezna Droběna, to je vážně vtip. :D Každopádně jak Popelka ke svému štěstí přišla je příběh, který už Vánocům nikdo neodpáře.Tak co, vybrali byste si mezi mými oblíbenými vánočními filmy? A jaké jsou ty vaše?
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Míša Míša | Web | 21. prosince 2015 v 18:15 | Reagovat

Lásku nebeskou si asi pustím dneska a Anděla páně dávají 23 tak se na něj doma už všichni těšíme :)

2 Aires Aires | Web | 21. prosince 2015 v 19:02 | Reagovat

Skvělý článek, všechny tyhle filmy mám s Vánocemi spojené a především bez Popelky a Sám doma, by to prostě nebylo ono :)

3 Káťa Káťa | 21. prosince 2015 v 19:18 | Reagovat

Pro nás k Vánocúm neodmyslitelně patří Tři Oříšky pro Popelku, Mrazík (hrozně se mi v něm vždy líbyl právě Mrazík a také Ježibaba, tak nějak jsem si tyhle dvě postavy vždy představovala, ale Marfuše podle mě také nemá chybu) a Perinbaba. Vždy o Vánocích je sledujeme a obvykle nám to tak vychází, že ke Štědré večeři sedáme zrovna ve chvíli, kdy běží v televizy Tři Oříšky pro Popelku, takže se u nás stalo tak nějak zvykem, že ji máme při Štědré večeři puštěnou. Ale sledujeme samozřejmě i další klasické české a československé pohádky. Ty tři ale u nás na Vánoce vedou.

4 Káťa Káťa | 21. prosince 2015 v 20:31 | Reagovat

[3]:Tři oříšky pro Popelku je asi první filmové verze Popelky, kterou jsem kdy viděla a patří mezi mé nejoblíbenější. A souhlasím, to z Droběnou je povedený vtip. Kdesi jsem četla, že prý Pavlovy Trávničkovy neřekli o tom, že ho má Rúžičková zvednout a ta jeho reakce je tím pádem prý opravdová, ne jen hraná. Pamatuju se taky, že podobné protesty jako v Dánsku byli i v Česku a na Slovensku, když jeden rok Tři oříšky pro Popelku místo na Vánoce zařadili do vysílání až na Nový Rok.
Disneyovky, ty mám také moc ráda, hlavně klasiku ze zlaté Disneyho éry. Mezi mé oblíbené patří třeba Aladdin, pro mně jedna z nejlepších adaptací téhle pohádky. Potřeštěný Džin nemá chybu a ty skvělé písničky, zvlášť mám ráda A Whole New World. Z dalších Disneyovek mám ráda třeba Malou Mořskou Vílu (mimochodem při vymýšlení výzoru čarodějnice Uršule se museli tvúrci pořádně vyřádit, v bonusech na DVD jsou i návrhy postav a nejvíc jich je k Uršule, přičemž některé mi připadají opravdu bizardní až šílené), Popelku, Mulan, Krásku a Zvíře, ale líbí se mi i některé novější jako Princezna a Žabák, Na Vlásku/Tangled (kdo by řekl, že pánev múže být tak účinnou zbraní) nebo Ledové Království.

5 Káťa Káťa | 21. prosince 2015 v 20:33 | Reagovat

[4]:Ajéje! Už zase jsem se rozepsala, pardon. Je to múj (zlo)zvyk, prostě si nemúžu pomoct a když začnu psát, někdy mám prostě problém přestat. Doufám, že to moc nevadí.

6 Julie K. Julie K. | Web | 21. prosince 2015 v 22:57 | Reagovat

Zimní vílu a Dvanáct měsíčků jsem asi neviděla, ale Láska nebeská a Tři oříšky pro Popelku jsou klasika. Za to Sám doma a Ledové království moc nemusím. Ale přemýšlím, že se letos podívám i na Vánoční koledu - tu jsem dlouho neviděla :)

7 C.ind.ere.lla C.ind.ere.lla | Web | 22. prosince 2015 v 11:40 | Reagovat

[1]: Lásku nebeskou už jsme si letos pustily. Vlastně ji nikdy nesledujeme v televizi, protože nás vytáčejí všechny ty reklamy. A zítra budeme koukat na Anděla páně. :)

[2]: Popelka je prostě klasika. Mám ráda všechny verze včetně té televizní černobílé a obou disneyovek, ale Tři oříšky, to je prostě duch Vánoc. :)

[3]: Mrazíka mám taky celkem ráda a ségra to nikdy nepochopila. :D Jinak disneyovky miluju všeobecně. Strašně ráda mám Krásku a zvíře, A Whole New World z Aladina je úchvatná písnička a pánvička v Na vlásku mě strašně bavila. Těším se, s čím novým zase Disney přijde.

[6]: Ano, jestli by bez něčeho nemohly být Vánoce, tak je to Láska nebeská a Tři oříšky pro Popelku. :)

8 dadainka dadainka | Web | 22. prosince 2015 v 13:27 | Reagovat

Souhlas, mám ráda všechny :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama